Skocz do zawartości

Wyjazd do szkoły średniej i formalności z tym związane


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem zainteresowany wstępnie wyjazdem o celach głównie edukacyjnych.

W ostateczności skorzystam z usług firm organizujących programy wymiany.

Wolałbym pozałatwiać wszystko samodzielnie.

I teraz parę pytań do Was, osób już mieszkających w USA.

Zaznaczam, że w przyszłym roku kończę polskie gimnazjum i zarazem 16 lat.

1. Wiza. Na ile czasu dostanę maksymalnie ? Jaka konkretnie byłaby tu najlepsza ? Jakieś opcje przedłużenia na miejscu, jeśli chciałbym zostać na dłużej niż rok ?

2. Szkoła średnia. Do tej pory uczyłem się rzecz jasna w języku polskim. Czy w związku z tym, np. pierwszy miesiąc muszę spędzić w szkole dla obcokrajowców, czy od razu zostaję wmieszany w towarzystwo z USA ? Jak jest ten problem rozwiązany ? Dalej, szkoła raczej publiczna. Nie będąc obywatelem mam prawo do nauki w tym kraju przebywając oczywiście legalnie ? Jaki jest średni koszt samego uczęszczania do szkoły i co do tego dochodzi (oprócz tam dojazdów, wyżywienia, mieszkania itp.) ? Muszę mieć jakiegoś prawnego opiekuna (wiek 16 lat przypominam) przebywającego w tym kraju ? Rozważam oczywiście wyjazd bez rodziców, a babci, cioci nie posiadam w USA.

I chyba tyle na dziś.

Z góry dzięki za wszelkie informację.

Pozdrawiam,

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem zainteresowany wstępnie wyjazdem o celach głównie edukacyjnych.

W ostateczności skorzystam z usług firm organizujących programy wymiany.

Wolałbym pozałatwiać wszystko samodzielnie.

I teraz parę pytań do Was, osób już mieszkających w USA.

Zaznaczam, że w przyszłym roku kończę polskie gimnazjum i zarazem 16 lat.

1. Wiza. Na ile czasu dostanę maksymalnie ? Jaka konkretnie byłaby tu najlepsza ? Jakieś opcje przedłużenia na miejscu, jeśli chciałbym zostać na dłużej niż rok ?

2. Szkoła średnia. Do tej pory uczyłem się rzecz jasna w języku polskim. Czy w związku z tym, np. pierwszy miesiąc muszę spędzić w szkole dla obcokrajowców, czy od razu zostaję wmieszany w towarzystwo z USA ? Jak jest ten problem rozwiązany ? Dalej, szkoła raczej publiczna. Nie będąc obywatelem mam prawo do nauki w tym kraju przebywając oczywiście legalnie ? Jaki jest średni koszt samego uczęszczania do szkoły i co do tego dochodzi (oprócz tam dojazdów, wyżywienia, mieszkania itp.) ? Muszę mieć jakiegoś prawnego opiekuna (wiek 16 lat przypominam) przebywającego w tym kraju ? Rozważam oczywiście wyjazd bez rodziców, a babci, cioci nie posiadam w USA.

I chyba tyle na dziś.

Z góry dzięki za wszelkie informację.  

Pozdrawiam,

Łukasz

W Twoim wypadku jest najlepiej wlasnie skozystac z oraganizacji co organizuja wymiany. Jak ja chodzilem do szkoly sredniej to bylo pary dzieciakow na exchange program z Polski. Najprawdopodobniej dostaniesz wjazd na caly rok szkolny plus wakacje. I nie ma opcji przedluzenia. Zeby byc dalej w exchange program mysle ze musis skladac papiery na nowo. Mam nadzieje ze mowisz po angielsku bo bedziesz wsadzony do normalnych klas. Oprocz normalnych przedmiotow bedziesz musial uczeszczac na ESL, chyba ze angielski jest naprawde perfekt. Co do kosztow to oplacasz wszytko kiedy aplikujesz na ten program. Mieszkasz u rodziny sponsorujacej (host family), masz wyzywienie itp. Z dojazdami jest roznie. Jak szkola jest bardzo blisko to idziesz na piechote, ale najprawdopodobniej bedziesz dojezdzal autobusem szkolnym (swieta krowa ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie dziękuję za zainteresowanie tematem.

Jednakże jak działają programy wymiany przez firmy to ja wiem, czytałem na ich stronach.

Zastanawia mnie, czy dałoby się to zrobić bez pomocy takiej firmy ? Są to koszty (do zniesienia), ale wolałbym je ominąć.

Oczywiście mówię po angielsku ;)

Ponawiam pytania ww.

Czy jest to w ogóle w świetle prawa możliwe ?

I czym uzasadnione jest, że nie ma opcji przedłużenia ?

Zdaje mi się, że jak już zaczynac rok szkolny, to warto go skończyć ich egzaminem, prawda ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie dziękuję za zainteresowanie tematem.

Jednakże jak działają programy wymiany przez firmy to ja wiem, czytałem na ich stronach.

Zastanawia mnie, czy dałoby się to zrobić bez pomocy takiej firmy ? Są to koszty (do zniesienia), ale wolałbym je ominąć.

Oczywiście mówię po angielsku ;)

Ponawiam pytania ww.

Czy jest to w ogóle w świetle prawa możliwe ?

I czym uzasadnione jest, że nie ma opcji przedłużenia ?

Zdaje mi się, że jak już zaczynac rok szkolny, to warto go skończyć ich egzaminem, prawda ?

Pozdrawiam

O jakich egzaminach piszesz? Jak jedziesz na wymiane to bedziesz caly rok wiec skonczysz rok szkolny. Opcji przedluzenia nie ma bo to jest wymiana kultorowa a nie sposob na zostanie w USA. Jak nie masz nikogo w USA to zapomnij o innej metodzie niz wymiana. Szczegolnie ze masz 16 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakich egzaminach piszesz?

To miałem na myśli egzamin końcowy już, po zakończeniu szkoły średniej...

Opcji przedluzenia nie ma bo to jest wymiana kultorowa a nie sposob na zostanie w USA. Jak nie masz nikogo w USA to zapomnij o innej metodzie niz wymiana. Szczegolnie ze masz 16 lat.

Spytam z ciekawości, dlaczego ?

Chodzi o odpowiedzialność prawną ?

Przecież jadąc "na własną rękę" mogę znaleźć również jakąś rodzinę or internat....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po szkole sredniej w USA nie pisze sie zadnych egzaminow, to nie PL ze sie pisze maturke

W swietle prawa to jest wymiana kulturowa , mozesz pojechac na rok szkoly w USA i musisz za to zaplacic !!!!!!!!!

Innej mozliwosci legalnej nie MA !

Wogole to ja bym sobie dal spokoj z czyms takim jak szkola srednia w USA , poziom jest bardzo niski a pozatym dziecko po takiej szkole jest ,,diablem" ( publiczne high school mam na mysli ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakich egzaminach piszesz?

To miałem na myśli egzamin końcowy już, po zakończeniu szkoły średniej...

Opcji przedluzenia nie ma bo to jest wymiana kultorowa a nie sposob na zostanie w USA. Jak nie masz nikogo w USA to zapomnij o innej metodzie niz wymiana. Szczegolnie ze masz 16 lat.

Spytam z ciekawości, dlaczego ?

Chodzi o odpowiedzialność prawną ?

Przecież jadąc "na własną rękę" mogę znaleźć również jakąś rodzinę or internat....

Masz 16 lat wiec przestan kombinowac jak kon pod gore. No i co z tego ze znajdziesz host family na wlasna reke. I tak beda musieli zglosic sie do programu zebys chodzil legalnie do szkoly i wtedy mimo wszystko zaplacisz. Takze nikt nie da Ci wizy na rok, a wiza studencka nie jest wydawana dla uczniow szkol srednich. Dlatego bym radzil Tobie, zebys jednak jechal z oficjalnym programem, bo inaczej mozesz narobic sobie wiecej problemow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca chyba zrozumieliście, ja nie chcę uniknąć opłaty za szkołę, wiem, że takową ponieść muszę i zdaję sobie z tego sprawę. Chciałem poprostu uniknąć płacenia zysku dla firmy, która takie wyjazdy organizuje.

Ale... skoro piszecie, że na dłużej niż rok to tam nie zostanę, a poziom jest zdecydowanie niższy, to zastanawiam się czy to w ogóle ma sens...

Tyle co się nauczę języka i przygoda.

W takim razie chyba lepszym wyjściem będzie Wielka Brytania, tam już poziom jest wyższy, przeloty tańsze, nie ma cyrku z wizami i przygotowują do europejskiej matury.

Dzięki za odpowiedzi,

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skończyłem I klasę liceum w Polsce. Od września tego roku kontunuuję naukę w High School'u w Bostonie.

English - A

Geometry - A plus

French - A

Biology - A

History - A plus

Póki co niczego się nie uczę, a raczej uczę innych. Zwłaszcza na matematyce - robię za drugiego nauczyciela.

Wydaje mi się, że najlepiej będzie skończyć liceum w Polsce. Takiej wiedzy jak po polskiej szkole nie wszędzie można posiąść.

Pytanie do Was: czy Wy w wieku 16 lat myśleliście, żeby bez rodziców jechać do innego kraju? Za ocean.. Podziw dla Ciebie Worms07

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...