Skocz do zawartości

Cło na laptopy z USA


lucky luke

Rekomendowane odpowiedzi

Jak ktoś leci przez jakiś kraj UE, to niech zgłosi ladnie laptopa(y) i inny sprzet elektroniczny, ze wraca sie niedlugo do tego kraju UE czy USA i tylko turystycznie sie jest w Polsce, to nie zaplaci sie cla. Potem oczywiscie moze sie zdarzyc, ze ktos ukradnie tego laptopa czy zgubicie i nie ma co wywiezc z powrotem z Polski. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

  • Odpowiedzi 166
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Ja przewozilem 2 laptopy z usa do uk i nie bylo problemu. Do polski tez wiozlem tyle ze nie z usa, a z uk, no i tylko jednego ktorego uzywam.

Ale zdaza sie roznie. Raz jechalem do Polski przez Niemcy i mialem troche swojego sprzetu, znaczy sie caly drugi bagaz byl wypchany sprzetem, plytami itp. Do Polski wjechalem bez problemu. Po 3 miesiacach wracalem do usa z takim samym bagazem i na lotnisku we wroclawiu zostalem wezwany przez glosniki do zgloszenia sie do odprawy celnej.

Pan celnik spytal co mam w srodku w torbie wiec mu powiedzialem, poprosil o otworzenie torby, wiec otworzylem. Popytal troche o sprzet i natrafil na rolke czystych plyt i pyta czy nagrane tez mam, wiec ja mu mowie ze tez i pokazuje etui na 100 plyt. Pyta co tam jest, wiec mowie ze troche filmow, a glownie to oprogramowanie ktorego uzywam bo pracuje w branzy it. A on wyskakuje z pytaniem czy oprogramowanie jest legalne czy nie ? No to ja bez zastanowienia mowie, ze troche jest legalnego, glownie systemy, ale reszta to nie. Koles popatrzyl na mnie i mowi, ok nie ma problemu :) i ze moge zamknac walizke. Pogadal ze mna jeszcze troche o tym gdzie mieszkam itp. i ze on tez 5 lat spedziel w nyc no i pozyczyl przyjemnej podrozy.

Ja do ukrycia nic nie mialem, a soft byl caly nagrywany (oprocz oryginalow i kopi oryginalow), nic co by bylo na sprzedaz wiec nie bylo chyba zadnych podejrzen o przemyt lub handel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No tak, ale nie patrz na outfit. Zgodnie z tym co tutaj pisza, obojetnie kto jedzie, a wczesniej nie zadeklarowal wywozu sprzetu z Polski i wraca biznesman to nie ma jak udowodnic, ze gp nie kupil w USA, a wtedy podateczek i kara... haha. To sytuacja smieszna, ja sobie tego nie wyobrazam. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie. Zgodnie z przepisami - czyli w teorii. A w praktyce - zwykle nic takiego sie nie dzieje, celnicy omijaja nie tylko sprawdzanie i opodatkowywanie biznesmenow, ale rowniez studentow.

Jak juz pisalem - nasze pozytywne doswiadczenia (mnie rowniez nigdy nie opodatkowali, wracalem ze sprzetem z USA trzykrotnie i uniknalem przykrej niespodzianki) przegrywaja niestety z negatywnymi doswiadczeniami osob, ktore zaplacily podatek za przewoz jednego tylko komputera (znam osobiscie jedna taka osobe, wiele wypowiadalo sie w ciagu ostatnich lat na forum).

Teraz dodatkowa sprawa. W innym watku pisal ktos o dyskusji z celnikiem - probowal wmowic celnikowi, ze jego laptop zostal kupiony w Polsce przed wylotem do USA, a nie sprowadzony stamtad.

Wystarczy jednak sprawdzenie kodow kreskowych na obudowie i wiadomo, ze zostal kupiony w USA. Roznia sie one czesto od kodow europejskimi i celnicy znaja sposoby na sprawdzenie tego.

Czy potrzebny jest rachunek, aby celnik mogl okreslic wysokosc podatku jaki nalezy zaplacic?

Nie ...

Moze siegnac do tabelki i nalozyc podatek od jakiejs absurdalnej kwoty, rachunek lepiej wiec ukryc na wszelki wypadek w portfelu i w ostatecznosci go przedstawic. W koncu ceny, za jakie kupujemy komputer sa zwykle bardzo okazyjne, wyszukujemy najtansze oferty.

Nie ma co popadac w paranoje, szanse na kontrole, a pozniej na zaplacenie podatku sa nikle, zdarza sie to rzadko - ale trzeba byc swiadomym, ze sie zdarza ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie!

Wiele szukalem informacji na temat cła. Ale niestety nigdzie nie otrzymalem sensownej odpowiedzi. Dlatego zapytam na tym forum:)

W owym temacie doczytalem tylko informacje odnosnie cla, jesli osobiscie przewozimy laptopa. A Ja mam takie pytanie:

Niedawno temu mialem urodziny, moja ciotka ktora mieszka w USA, chce mi zrobic prezent i przyslac nowego laptopa na urodziny, raczej nic takiego wypasionego taki malutki laptop jego wartosc

miesci sie w kwocie 300-349 $ Max. Chce mi to wyslac do Polski i ubezpieczyc powiedzmy na 300$ poniewaz na pocztach Polskich roznie to bywa. Czy Ja bede musial za to placic Jakis podatek ? Czy Cło??? Serdecznie prosze o odpowiedz, co i jak najlepiej zrobic. Z Gory bardzo dziekuje

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak otworza ta paczke to nie beda patrzec czy to prezent czy nie a na kwote a Ona przewyzsza ta jaka jest zwolniona,nie radze tez wpisywac zanizonej kwoty bo moga do tego dojsc..jesli sprawdza to bedziesz musial zaplacic podatek i tyle..

Moze tez Ciotka wyslac przesylke przez firmy prywatne jak Polamer itd

ps fajnie miec taka Ciotke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak by mi ta przesylke wyslala np do Niemiec to byl by wiekszy problem??? Moj znajomy tam mieszka, lub mogl bys mi podac jakies znane firmy usa ,prywatne w ktorych wyslanie wyglada jak przez polamer. Bo w sumie gdzies czytalem ze na towary elektorniczne Clo jest 0%?????? dzieki z gory pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...