Skocz do zawartości

Kredyt w Polsce, stały pobyt w USA


Edge

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Urodziłem się w stanach zjednoczonych i później w życiu zacząłem mieszkać w Polsce gdzie spędziłem ponad 10 lat. W zeszłym roku postanowiłem wrócić do Ameryki, i zamierzam mieszkać tutaj już na stałe. Kiedy jeszcze mieszkałem w Polsce, wziąłem kredyt gotówkowy od banku z umową spłaty na 6 lat. Od tego momentu spłacam ten kredyt w sposób gdzie wysyłam pieniądze do kolegi w Polsce przez Western Union, i on wpłaca pieniądze na moje polskie konto bankowe. Sytuacja już robi się niewygodna dla nas obu, i nie wyobrażam sobie kontynuacji w taki sposób do końca spłaty za pare lat. Czy są jakieś opcje które by umożliwiły mi łatwą spłatę co miesiąc? Wiem że mogę dokonać tzw wire transfer bezpośrednio do polskiego konta z amerykańskiego konta, ale wiążą się z tym duże koszty w granicy $45 za każdą operacje. 

Może jest opcja zamrożenia kredytu, albo opcja gdzie mógłbym płacić większą kwotę raz w roku zamiast co miesiąc? Musi być jakiś normalny sposób. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń do banku i się dowiedź , jak masz odpowiednią gotówkę to zapłać im raz spłacając kredyt do końca, może to wiązać się z tym ,że samych odsetek zapłacisz mniej niż gdybyś jeszcze spłacał go parę lat (choć słyszałem ,że czasem jednorazowa spłata kredytu jest znacznie droższa niż spłacanie go w ratach). Opcji zamrożenia kredytu na pewno nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kredytami jest w większości tak, że nieważne jaką kwotę wpłacisz na konto przypisane do danego kredytu, bank pobierze dokładnie taką sumę jaka jest w harmonogramie spłat. Możesz wykonać np jeden przelew do kolegi i wpłacić 12to krotnosc raty kredytu (ja bym raczej rozważał opcje przelewu bankowego a nie WU, które jest strasznie drogie imo) , on przeleje to na konto z którego pobierana jest rata i na rok masz spokój. Miesięcznie bank będzie zabierał odpowiednią kwotę na spłatę kredytu. Będzie to działać dopóki nie zmienią się np stopy procentowe, ale to raczej małe zawirowania, które można skorygować z ostatnią ratą danej transzy. U mnie wcześniejszej spłaty mogę dokonać, ale wiąże sie to z 2% kosztów. Niby niewiele ale przy 100.000 np robi się już 2 patyki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale cee mu doradziles. chlopak by wyszedl jak zablocki na mydle :P

Najwieksza glupota jest wplacic 12x sumy miesiecznej raty kredytu i czekac jak jasnie bank sobie pobierac bedzie miesiecznie rate kapitalowa i odsetkowa.

Robisz tak: Dzwonisz do banku i przechodzisz autoryzacje tefoniczna. Informujesz, ze chcesz dokonac nadplaty kredytu na sume np. 12x miesieczna rata i prosisz o symulacje harmonogramu. Moga krecic i mowic ze po co, lepiej zostawic na czarna godzine itp nie sluchaj ich:) Chcesz nadplacic. Maja ustawowy obowiazek przygotowac haronogram splat i wiesz jak bedzie wygladala rata a tu same plusy.
Dokonujesz wplaty, ktora idzie juz na splate KAPITAŁU. A teraz po roku splaty jestes w wiekszosci jeszcze na racie odsetkowej. Zmniejszy Ci sie wiec zarowno rata kapitalowa jak i rata odsetkowa. I jest to najlepsze rozwiazanie. Nie wysylaj zadnego WU czy wplacac na konto. Zrob nadplate i miej nizsze raty. Moga Ci proponowac rozne bzdury telefonicznie, typu stala rata lu straszyc prowizja - ale po roku (zalezy w jakim banku) przy gotowkowym juz prowizji raczej nie ma, a nawet jesli - przelicz - bedzie ci sie i tak oplacac.

stopami % sie nie przejmuj przez 3 lata w polsce sie nie zmienia, piszesz o 6 letnim kredycie - moze brales kredyt studencki?jak tak juz predzej redyskonto weksli odbije sie rykoszetem - ale to niewazne teraz. Nadplacaj kredyt.


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że może dokonać nadpłaty kredytu ale pozostały kapitał wraz z odsetkami zostanie rozłożony równo na okres kredytowania który pozostał do spłaty. Więc jak mu to pomoże skoro co miesiąc i tak będzie musiał spłacać kredyt, tyle że w mniejszych ratach. Najlepiej jest spłacić cały kredyt, wtedy i odsetek mniej zapłaci. Chłopak zapytał o coś w sensie zamrożenia/zawieszenia kredytu, a czegoś takiego nie ma. Tak ja to zrozumiałem.
Najlepiej zadzwonić do banku i zapytać o rozwiązania. U mnie kredyt można naplacic w taki sposób jak opisałem wyżej, można dokonać wpłaty większej kwoty i złożyć podanie o wpłatę jej na poczet kredytu, ale reszta jaka pozostała do spłaty nie zostanie odłóżona w terminie, tylko rozbita będzie na mniejsze raty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak zrobi nadplate - robi tylko/az nadplate KAPITALU. Zmniejszy mu to ZNACZNIE rate kredytu w czesci odsetkowej (czyli haracz banku) i to jest jego WYMIERNA korzysc. Jasne ze lepiej od razu ciachnac caly, ale chyba kolega mysli o innym rozwiazaniu.

Jak to wiekszy kredyt to aneks do umowy i skorcenie kredytowania. Bez roznicy ale tu juz Cie nie chroni ustawa o kredycie konsumenckim (max 1% prowizji, zwrot kosztow okolo kredytowych etc) i zapalcisz za ten aneks kilka stowek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, cee napisał:

Oczywiście że może dokonać nadpłaty kredytu ale pozostały kapitał wraz z odsetkami zostanie rozłożony równo na okres kredytowania który pozostał do spłaty. Więc jak mu to pomoże skoro co miesiąc i tak będzie musiał spłacać kredyt, tyle że w mniejszych ratach. Najlepiej jest spłacić cały kredyt, wtedy i odsetek mniej zapłaci. Chłopak zapytał o coś w sensie zamrożenia/zawieszenia kredytu, a czegoś takiego nie ma. Tak ja to zrozumiałem.
Najlepiej zadzwonić do banku i zapytać o rozwiązania. U mnie kredyt można naplacic w taki sposób jak opisałem wyżej, można dokonać wpłaty większej kwoty i złożyć podanie o wpłatę jej na poczet kredytu, ale reszta jaka pozostała do spłaty nie zostanie odłóżona w terminie, tylko rozbita będzie na mniejsze raty.

Słusznie prawisz cee. Z tego co zrozumiałam problemem nie jest wysokość rat, tylko comiesięczna logistyka przy ich spłacaniu. Rozwiązanie proponowane przez srk rzeczywiście zmniejszy kwotę koniec końców spłaconej całości kredytu (kapitał + odsetki), ale nie będzie rozwiązaniem dla problemu logistycznego. Tu albo trzeba spłacić całość (najkorzystniejsze rozwiązanie jeżeli ma się płynność), albo zrobić tak jak proponuje cee, czyli przelać/przesłać kwotę równoważną dwunastokrotności rat, wpłacić na konto z którego robione są przelewy i zrobić zlecenie stałe. To ograniczy kłopotliwe przekazywanie pieniędzy z 12 do 1 razu w roku. Opcja z przepłaceniem/zamrożeniem raczej nie jest możliwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozwiazania idealnego nie bedzie, oprocz wspomnianego przez cee ciachniecia calego kredytu.
ale nadplata jest dobrym rozwiazaniem sama w sobie.  a sa z pewnoscia tansze opcje niz WU i nie wymagajce obslugi innej osoby.

jesli bardzo uciazlie jest dla kolegi chodzenie po przelew to mozna to rozwiazac przez rachunku maklerskie lub zwykle rachunki gieldowe chocby popularnych kryptowalut - ale tu wchodzisz w prowizje, ale automatyzacja pelna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...