Skocz do zawartości

Obywatelstwo dziecka


Agnieszka80

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie. Czy w przypadku uzyskania obywatelstwa przez rodzica, otrzymuję je również dziecko, które posiada zieloną kartę dłużej niż 5 lat, ale nie przebywa w USA dłużej niż 2,5 roku w ostatnich 5 latach. Gdzie ewentualnie mogę uzyskać takie informację?

Pozdrawiam

Agnieszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziecko musi spełnić wszystkie 3 warunki:
- musi mieć własną zieloną kartę
- rodzić musi być z urodzenia albo naturalizacji obywatelem
- dziecko musi rezydować w USA pod prawną i fizyczną opieką rodzica będącego obywatelem USA.

Czyli jeśli dziecko nie mieszka / przebywa w USA pod opieką obywatela to nie otrzymuje obywatelstwa. Jeśli się nie mylę to nie ma co do dziecka wymogu 2.5 roku w ostatnich 5 latach. Nawet znalazłem jakiś przykład mówiący, że jak obywatel zaadoptuje obcokrajowe dziecko i sprowadzi je jako LPR to w dniu wjazdu na stałe do USA dziecko to uzyska automatycznie obywatelstwo (nie musi czekać 5 lat).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest to dokładnie wyjaśnione. https://travel.state.gov/content/travel/en/legal/travel-legal-considerations/us-citizenship/Acquisition-US-Citizenship-Child-Born-Abroad.html

Podając przykład... koleżanka ma obywatelstwo US, na stałe wraz z rodziną mieszka w Polsce, obaj synowie urodzeni w Pl, obaj mają obywatelstwo US oraz PL. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Witam, mam pytanie. Mój Tata się naturalizował nie tak dawno. Mam młodszego brata, ma 17 lat i od 11 lat przebywa w Polsce.(Posiada/Posiadał GC). Co należy teraz zrobić aby uzyskał obywatelstwo USA? Czy musi on wjechać do USA jako rezydent, czy wystarczy, że wjedzie na wizie turystycznej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem to wg ustawy z 2001 roku muszą być spełnione 4 warunki aby dziecko uzyskało obywatelstwo (poprzez dziedziczenie):

1. One parent of the child is a U.S. citizen, by either birth or naturalization.
2. The child is under the age of 18 (at the time one or both parents become U.S. citizens) and is  not  married.
3. The child is residing in the U.S. after being lawfully admitted as a permanent resident; and
4. The child is residing in the U.S. in the physical and legal custody of the U.S. citizen parent.

Co by oznaczało, że musi wjechać jako LPR (czyli na zielonej karcie). Przy spełnieniu tych warunków obywatelstwo uzyska się "z automatu". Żadnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo nie dostanie z automatu. Może (i zapewne warto o to wystąpić) poprosić o certyfikat obywatelstwa - N-600

Jest jeszcze opcja "obywatelstwo przez aplikację". Wówczas warunki są inne:

1. One parent is a U.S. citizen, usually by naturalization.
2. The child is legally present in the United States.
3. The child is under 18 years of age.
4. The child is in the legal and physical custody of the U.S. citizen parent; and
5. That U.S. citizen parent has been physically present in the U.S. for five years, two of which were after the parent turned 14 years of age.

Co by oznaczało, że będąc legalnie na wizie turystycznej można to by zakwalifikować pod te warunki - aczkolwiek o takie obywatelstwo trzeba aplikować (forma N-600K) i trzeba wykazać spełnienie wszystkich warunków wyliczonych powyżej. Zapewne nie obędzie się bez prawnika imigracyjnego w tym przypadku.

Jeśli Twój brat od 11 lat przebywa w Polsce to jego zielona karta zapewne straciła ważność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...