Skocz do zawartości

PIT i ZUS na B1 in lieu of H1B


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam ofertę pracy, w której ja, jako freelancer (umowa B2B / kontrakt z polską firmą obecnie jeszcze bez filii w USA), zostanę oddelegowany do USA (Kalifornia) na pół roku, z opcją na przedłużenie nawet do 2 lat. Czy możecie mi przybliżyć zasady odprowadzania podatku dochodowego i składek na ubezpieczenia społeczne?

PIT
Czy dla freelancerów jest tak samo jak dla pracowników etatowych? Z forum już wiem, że pracownik etatowy musi rozliczyć się z PIT w Stanach jeśli w roku podatkowym przekroczy 183 dni pobytu (zgodnie z zasadą obecnego roku i 2 lat wstecz).
Gdybym zaczął od września, ten rok rozliczę sobie tylko w Polsce (<183dni).
W 2020 natomiast, albo nie przekroczę 183 dni i rozliczę się w Polsce, albo przekroczę i wszystko co zarobię w 2020 rozliczę w USA. Jeśli rozliczę się w USA, w Polsce dla Urzędu Skarbowego przedstawię kwotę podatku odprowadzonego w USA jako zaliczkę/podatek już odprowadzony i ewentualnie pokryję niedopłatę jeśli taka wystąpi.

ZUS
Jak ugryźć ten temat? Czy ma tu też zastosowanie zasada 183dni? Jakich kosztów się spodziewać? Czym jest ZUS w USA?
Nie trafiłem na nic sensownego w relacji Polska - USA. Znalazłem przykłady dla Polska - Niemcy:
  Działalność gospodarcza w Polsce + Zlecenia wykonywane w Niemczech = Odprowadzanie ZUS w Niemczech.

Pozdrawiam,
Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 hours ago, robert.k said:

Z forum już wiem, że pracownik etatowy musi rozliczyć się z PIT w Stanach jeśli w roku podatkowym przekroczy 183 dni pobytu (zgodnie z zasadą obecnego roku i 2 lat wstecz).

Gdybym zaczął od września, ten rok rozliczę sobie tylko w Polsce (<183dni).

Dochód uzyskany w USA zawsze musisz rozliczyć w USA. Te 183 dni nie mają znaczenia. Ludzie jeżdżą na programy W&T i są w USA po 3-4 miesiące a muszą rozliczyć się w USA z dochodów uzyskanych w USA. Jeśli przekroczysz te 183 to musisz rozliczyć w USA dochód z całego świata - stajesz się rezydentem podatkowym USA. Tak więc według mnie mylnym jest stwierdzenie, że "ten rok rozliczysz tylko w Polsce" - wg mnie część dochodów uzyskaną w USA rozliczysz w USA a w Polsce rozliczysz całość tegorocznych dochodów (w tym też dochody z USA) uwzględniając zapłacone podatki i przysługujące ulgi (w tym ulgę abolicyjną).

Ciekawe co piszesz o tym kontrakcie freelancerskim na wizie B2 in lieu of H1. Jednym z warunków uzyskania tej wizy jest: "To qualify, the visa holder should be an employee of a foreign subsidiary". Czyli że musisz być w stosunku zależności służbowej i być oddelegowanym. Może się okzać, że firma oddelegwująca Ciebie będzie musiała Ciebie zatrudnić na czas tego oddelegowania. Myślę że kontrakt B2B może być w sprzeczności z zasadami otrzymania tej wizy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

 

Dnia 28.07.2019 o 19:33, robert.k napisał:

PIT

 

Czy dla freelancerów jest tak samo jak dla pracowników etatowych? Z forum już wiem, że pracownik etatowy musi rozliczyć się z PIT w Stanach jeśli w roku podatkowym przekroczy 183 dni pobytu (zgodnie z zasadą obecnego roku i 2 lat wstecz).
Gdybym zaczął od września, ten rok rozliczę sobie tylko w Polsce (<183dni).

https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/determining-alien-tax-status

In some cases aliens are allowed to make elections which override the green card test and the substantial presence test, as follows:

Temat rozkminiany przeze mnie jakiś czasu temu, też wiza B1 in a Lieu of H. W przypadku umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (Tax Treaty) - Polska ma taką z USA chyba z 1974 roku. Całe te liczenie nie jest potrzebne. W twoim przypadku twój dochód z USA będzie to $0 i tylko z tego dochodu USA ma prawo odprowadzić podatek (o ile spełniasz warunki z tej umowy - raczej tak). Potwierdziłem to z Polską firmą rozliczającą podatki z USA.

Z tego co się dowiedziałem, jedni w ogóle nie rozliczają niczego w USA natomiast inni składają zeznanie "zerowe".

Tyle w temacie podatku federalnego. Natomiast jest też podatek stanowy. W moim przypadku nie było problemu, bo moje dochody nie były opodatkowane w tym stanie, w którym przebywałem, jednak polecam się zorientować w temacie.


Proszę traktować ten post informacyjnie, nie jest on poradą prawną/podatkową.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Stary temat ale dorzucę jeszcze pytanie - autor wątku pisał, że został oddelegowany do Kalifornii - otóż Kalifornia jako jeden z nielicznych stanów nie respektuje międzynarodowych traktatów o unikaniu podwójnego opodatkowania, więc czy przy przekroczeniu 183 pobytu w ciągu roku mogą się domagać podatków stanowych nawet od dochodu osiągniętego w Polsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...