Skocz do zawartości

Podatek od ziemi rolnej (darowizna + dzierzawa)


Xarthisius

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktos ma jakies doswiadczenia z posiadaniem ziemi uprawnej w Polsce, jej dzierzawa i potencjalnymi podatkami w USA?

Tesc postanowil przejsc na emertyture i podarowac corkom ziemie. Zawsze marzylem zeby zostac rolnikiem, szczegolnie zdalnym...

Rozumiem, ze sama darowizna opodatkowana nie jest, ale pewnie trzeba ja jakos zglosic? Przy sprzedazy jest pewnie capital gain, a przy dzierzawie? Nie bardzo nawet wiem jak to googlac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opodatkowanie darowizny w stanach jest proste jak budowa cepa. Obdarowany nie placi podatku ani go nie musi raportowac. Niestety wyjatkiem jest jak to dostajesz z obcego kraju (albo od non-resident alien) - trzeba wypelnic formularz 3520 i sie przyznac IRS do prezentu jak jest tego powyzej 100k na osobe, ale ciagle nic sie nie placi

Opodatkowanie sprzedazy bedzie bardziej skomplikowane, jak od kazdej darowizny, placisz od roznicy miedzy cena sprzedazy a 'adjusted cost basis' (przy czym to jest to co darczynca pierwotnie zaplacicl za nieruchomosc + przyrosty = good luck zeby to dobrze udokumentowac). Jest latwiej jak to jest spadek.

Przychod od dierzawy to nie wiem, ale pewnie jak z najmem.

I zorientuj sie czy to nie generuje jakis naleznosci podatkowych w Polsce. Moja tesciowa ostatnio musiala zaplacic pare tysiecy, bo zona chciala jej dac troche kasy, przelew poszedl z naszego wspolnego konta, w zwiazku z czym US uznal ze to z majatku wspolnego i ze tylko polowa darowizny jest zwolniona z opodatkowania jako od grupy zerowej pokrewienstwa. I nie ma znaczenia, ze w ostatnich latach sa orzeczenia sadow i interpretacje innych US, ze w takim przypadku calosc powinna polagac zwolnieniu, bo te orzeczenia dotycza tylko danej konkretnej osoby, jak sie nie podoba to trzeba zalozyc swoja wlasna sprawe w sadzie. Chociaz tutaj to pewnie jest zrobione aktem notarialnym, jesli jest tylko na zone to jest ok, jak na was oboje to masz problem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...