Skocz do zawartości

Liceum w USA?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jestem Basia i chodzę do 7 klasy. Bardzo bym chciała wylecieć na całe Liceum do USA. Liczę się z wszelkimi opłatami za internat itp. To nie jets przelotne marzenie ponieważ długo nad tym myślę i uzgadniam z rodzicami. Mam kilka pytań :D

1.czy jeśli wizy są już zniesione to czy mogę po prostu tam wylecieć? 

2. W jaki sposób dostać się do liceum?

3. Czy mogę tam zostać sama czy muszę mieć opiekuna? 

4.z jakimi opłatami muszę się jeszcze liczyć? 

Z góry dziękuję za odpowiedź i gdyby mógł ktoś jeszcze coś ciekawego dopisać byłoby mi bardzo miło :wub:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basia - mam nadzieje ze znasz angielski na niezly poziomie jezeli chcesz chodzic do szkoly w US. Ogolnie rzecz biorac nie jest tak prosto, a w zasadzie jest trudno.

Linki :  https://studyinthestates.dhs.gov/grade-9-to-grade-12-public-schools

Istotne punkty z niego : 

  • Secondary school attendance is limited to twelve months.
  • F-1 secondary school students are required to pay the school the full cost of education by repaying the school system for the full, unsubsidized, per capita cost of providing the education to him or her.
  • F-1 students are prohibited from attending public elementary schools or publicly-funded adult education programs.

Odpowiadajac na Twoje pytania :

1.  Tak mozesz sobie po prostu wyjechac, ale tylko w celach turystycznych lub biznesowych i tylko na maksymalnie 90 dni bez mozliwosci przedluzenia.

2. Zobacz link

4. Przede wszystkim musisz oplacic szkole. Reszta to juz mniejszy problem...

Potrzebujesz wizy studenckiej, funduszy na oplacenie szkoly i maksymalnie mozesz do niej uczeszczac przez 12 miesiecy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Florka napisał:

Dziękuję za odpowiedź ale jeśli mogę tylko na rok to jak mogę uczyc się w liceum? Muszę wracać do polski i po prostu jeszcze raz wylecieć? Czy to takie proste? 

Tutaj sa osoby ktore znacznie lepiej znaja temat nauki w US ale ogolnie rzecz biorac - nie mozesz. Zakladasz ze po prostu idziesz sobie tutaj do szkoly bo akurat tak chcesz i to by bylo prawda jako obywatel / rezydent US. W innym przypadku uczysz sie w szkole we wlasnym kraju a tu ewentualnie przyjezdzasz tylko na 12 miesiecy w trakcie tej nauki - jezeli masz na to fundusze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Florka napisał:

Dziękuję za odpowiedź ale jeśli mogę tylko na rok to jak mogę uczyc się w liceum? Muszę wracać do polski i po prostu jeszcze raz wylecieć? Czy to takie proste? 

Przeczytaj link powyżej. Jest tam taka informacja:

 F-1 students cannot spend a year at one public high school and then transfer to another public high school, but F-1 students may transfer from a public to a private high school if they wish to continue pursuing a high school diploma or equivalent, as well as from a public high school to higher education.

Czyli możesz to zrobić pod warunkiem zmiany na szkołę prywatną (albo ogólnie zapisujesz się do szkoły prywatnej). Wtedy koszty idą znacząco w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz iść do prywatnego liceum na całe 4 lata. Tzw. "boarding school". Oni prowadzą programy dla International Students. Tak więc oni by Tobie pomogli wyrobić wizę na całe 4 lata. Szkoły te zapewniają "Internat".

Listę szkół na szybko w google znalazłem tutaj https://cogitoworldeducation.org/boarding-schools/

Możesz sobie je tam obejrzeć. Na stronie każdej z nich znajdziesz opłaty za rok czesnego z internatem. Wziąłem na szybko jedną z pobliskich szkół ( https://www.besanthill.org/admissions/tuition/) i roczne czesne (bez opłat dodatkowych za rekrutację i pomoce naukowe, stroje) wynosi dla studentów międzynarodowych na ten rok szkolny bagatela $61.100 -czyli na polskie prawie ćwierć miliona złotych.

Zastanawiałaś się nad tym aby np. pójść do polskiego liceum i w 2 lub 3 klasie zapisać się na program rocznej wymiany? Takie programy funkcjonują. Nie są aż tak kosztowne a dadzą Tobie pogląd o życiu w USA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Florka napisał:

 Czyli rozumiem ze nie mam szans uczyc się w publicznym liceum? 

Nie dluzej niz 12 miesiecy. I musisz placic, mimo ze to jest publiczne liceum. Koszt moze byc od 3 do 10 tysiecy dolarow. Plus czywiscie, za mieszkanie, jedzenie, transport i -- szalenie wazne w USA -- ubezpieczenie medyczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Florka napisał:

Tak zapoznałam się ale wolalabym od razu na całe Liceum wylecieć.

 

To pozostaje ci liceum prywatne. Jeśli rodziców na to stać by ot tak sobie dla zdobycie doświadczenia zapłacić majątek to super, ale jeśli wiążesz jakieś plany związane z ukończeniem amerykańskiego liceum to dowiedz się zawczasu czy naprawdę warto się w to pakować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minutes ago, Florka said:

Tak zapoznałam się ale wolalabym od razu na całe Liceum wylecieć. Poza tym czytałam że w niektórych szkołach powtarza się ten rok. Czyli rozumiem ze nie mam szans uczyc się w publicznym liceum? 

Tak. Jest to w gestii dyrektora szkoły czy po roku wymiany zaliczyć ci ten rok czy skierować Ciebie do klasy niżej. Programy są różne i sposób zaliczania klas jest zupełnie inny w USA i w Polsce. Na 4 lata publicznego liceum w USA jako nierezydent lub jako nieobywatel nie masz szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...