Skocz do zawartości

Emerytura - zasiłek po śmierci


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chciałbym się Was doradzić w pewnej nieciekawej sytuacji.

Otóż mój Tata przez ostanie 20+ pracował w USA. Jest obywatelem PL i USA. Pod koniec 2019 roku wrócił do Polski I niestety okazało się, że ma raka. Aktualnie trwa proces leczenia i nie wróci już do USA że względów zdrowotnych.

Przechodząc do sedna mojej wiadomości. Otóż od 2022 (wtedy będzie mógł) Tata chcialby iść na emeryturę w USA. Chciałbym się zapytać czy w przypadku śmierci mojego Taty przed 2022 czyli przed pobieraniem emerytury przysługuje mojej Mamie możliwość uzyskania emerytury mojego Taty bądź zasiłku? Dodam, że moja Mama nie jest obywatelską USA tylko posiada obywatelstwo PL.  Posiada zieloną kartę. Od ponad roku pobiera emeryturę w zarówno w USA jak i PL.

Chciałbym zapytać czy jeśli Tata da mi upoważnienie czy bądź pełne pełnomocnictwo w Polsce do załatwienia wszelkich spaw za niego będzie ono obowiązywało w Polsce jak i w USA? Oczywiście będzie ono zawarte u notariusza w Polsce i przetłumaczone na język angielski u tłumacza przysięgłego. Czy trzeba to zrobić w USA? 

Temat ciężki. Jeśli potrzebujecie więcej informacji albo macie znacie miejsce gdzie mogę więcej o tym przeczytać to proszę o informację.

P.S. Docelowo planuje zasięgnąć porady u prawnika, ale chciałbym w pierwszej kolejności uzyskać pewne informacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...