Skocz do zawartości

Wiza pracownicza czy studencka


Rekomendowane odpowiedzi

Hej! Jestem w liceum i po ukończeniu szkoły chciałbym wyjechać do USA. Zastanawiam się czy ubiegać się o wizę studencką i iść do collegu czy o pracowniczą i rozpoczęcie pracy. Mam pytanie o obie wizy, tzn. jak wygląda sprawa po ukończeniu studiów, czy można zostać i pracować przy okazji starając się o przedłużenie wizy czy coś w tym stylu? Oraz czy w wypadku wizy pracowniczej w przypadku zwolnienia z pracy, muszę wracać do Polski czy mogę już zostać np. po przepracowaniu jakiegoś okresu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 27
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
10 minut temu, Kacper22 napisał:

Hej! Jestem w liceum i po ukończeniu szkoły chciałbym wyjechać do USA. Zastanawiam się czy ubiegać się o wizę studencką i iść do collegu czy o pracowniczą i rozpoczęcie pracy. Mam pytanie o obie wizy, tzn. jak wygląda sprawa po ukończeniu studiów, czy można zostać i pracować przy okazji starając się o przedłużenie wizy czy coś w tym stylu? Oraz czy w wypadku wizy pracowniczej w przypadku zwolnienia z pracy, muszę wracać do Polski czy mogę już zostać np. po przepracowaniu jakiegoś okresu? 

Najlepsze źródło to strona ambasady USA w Warszawie. Najpierw tam się zapoznaj a potem jeśli któregoś punktu nie ogarniesz - chętnie pomożemy w zrozumieniu. 

Takich jak Ty, jest co najmniej kilku w tygodniu, trudno każdemu z osobna tłumaczyć procedury. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Kacper22 napisał:

Hej! Jestem w liceum i po ukończeniu szkoły chciałbym wyjechać do USA. Zastanawiam się czy ubiegać się o wizę studencką i iść do collegu czy o pracowniczą i rozpoczęcie pracy. Mam pytanie o obie wizy, tzn. jak wygląda sprawa po ukończeniu studiów, czy można zostać i pracować przy okazji starając się o przedłużenie wizy czy coś w tym stylu? Oraz czy w wypadku wizy pracowniczej w przypadku zwolnienia z pracy, muszę wracać do Polski czy mogę już zostać np. po przepracowaniu jakiegoś okresu? 

a jesli mialbys okazje dostac wize pracownicza to jaka praca byla by dla Ciebie odpowiednia ? Co Cie interesuje ? 

Czym sie zajmujesz w liceum ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minutes ago, Kacper22 said:

jak wygląda sprawa po ukończeniu studiów, czy można zostać i pracować przy okazji starając się o przedłużenie wizy czy coś w tym stylu?

Na wizie studenckiej jak jej nie zmienisz to musisz wracać do Polski po skończeniu studiów

 

31 minutes ago, Kacper22 said:

 Oraz czy w wypadku wizy pracowniczej w przypadku zwolnienia z pracy, muszę wracać do Polski czy mogę już zostać np. po przepracowaniu jakiegoś okresu? 

Generalnie możesz wystąpić o 60 dni na poszukanie nowej pracy. DHS/USCIS może się zgodzić - nie musi. Jak się zgodzi i znajdziesz pracę to możesz zostać do końca ważności wizy. Jak się nie zgodzi musisz wracać. Co więcej o taką zgodę można wystąpić tylko raz w ramach ważności wizy. Czyli pracodawca ciebie zwalnia, występujesz o zgodę, dostajesz zgodę, znajdujesz nowego pracodawcę, on ci  NIE wystepuje o nową wizę, w ramach ważności starej on Ciebie zwalnia wtedy z automatu wracasz do Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minutes ago, Kacper22 said:

Zastanawiam się czy ubiegać się o wizę studencką i iść do collegu czy o pracowniczą i rozpoczęcie pracy.

Jeszcze jedna uwaga o wizę pracowniczą stara się PRACODAWCA - ty nie możesz się starać o takową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, andyopole napisał:

Najlepsze źródło to strona ambasady USA w Warszawie. Najpierw tam się zapoznaj a potem jeśli któregoś punktu nie ogarniesz - chętnie pomożemy w zrozumieniu. 

Takich jak Ty, jest co najmniej kilku w tygodniu, trudno każdemu z osobna tłumaczyć procedury. 

Dobra poszukam tam więcej, dziękuję! ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, ilya_ napisał:

a jesli mialbys okazje dostac wize pracownicza to jaka praca byla by dla Ciebie odpowiednia ? Co Cie interesuje ? 

Czym sie zajmujesz w liceum ? 

Jak chodzi o wize pracowniczą patrzyłem na potrzebne zawody jak np. kierowca ciężarówki. Interesuje się wieloma rzeczami, trenuje piłkę ręczną, kocham piłkę nożną, prowadze social media w mniejszym klubie, fotografia, muzyka, ubrania etc. W liceum jestem w klasie o rozszerzeniu angielski, niemiecki, geografia i francuski za rok. Dlatego myślałem nad czymś z ekonomią, finansami, coś w ubezpieczeniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mcpear napisał:

Na wizie studenckiej jak jej nie zmienisz to musisz wracać do Polski po skończeniu studiów

 

Generalnie możesz wystąpić o 60 dni na poszukanie nowej pracy. DHS/USCIS może się zgodzić - nie musi. Jak się zgodzi i znajdziesz pracę to możesz zostać do końca ważności wizy. Jak się nie zgodzi musisz wracać. Co więcej o taką zgodę można wystąpić tylko raz w ramach ważności wizy. Czyli pracodawca ciebie zwalnia, występujesz o zgodę, dostajesz zgodę, znajdujesz nowego pracodawcę, on ci  NIE wystepuje o nową wizę, w ramach ważności starej on Ciebie zwalnia wtedy z automatu wracasz do Polski.

Czyli po ukończeniu trzeba starać się o wize pracowniczą?  2. Rozumiem a ile wynosi czas trwania wizy pracowniczej? zalezy od czegoś czy dla kazdego taki sam? I żeby ją przedłużyć wystarczy tak jakby mieć dalej prace i wystąpić do urzędu o jej przedłuzenie? I tak samo czy będzie trwała dłużej czy coś? Wiem, że mega dopytuje ale na te tematy nie mogłem znaleźć odp w necie a interesuje mnie wyjazd na długi czas/ na stałe a nie na chwile i powrót i chciałbym to mozliwie ogarnąć. Dzieki za odpowiedź!  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mcpear napisał:

Jeszcze jedna uwaga o wizę pracowniczą stara się PRACODAWCA - ty nie możesz się starać o takową

To wiem, trzeba mieć ofertę pracy już z USA, ale domyślam się, że da się jakoś nawiązać kontakt w sprawie otrzymania oferty i wtedy ogarnia sie wize

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...