Skocz do zawartości

Wyjazd z dzieckiem z USA


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

szukam informacji i porad przed moim wyjazdem do USA. Mój chłopak jest Amerykaninem, do tej pory mieszkaliśmy w Polsce lecz po urodzeniu dziecka chcielibyśmy przenieść się do Stanów. I tu zaczynają się moje wątpliwości...

1. Mam tylko wizę turystyczną, czy będąc na miejscu mogłabym się starać o inny rodzaj wizy? Nie jesteśmy małżeństwem i nie planujemy żadnego ślubu ale chcielibyśmy przez jakiś czas mieszkać razem w Stanach. Jak w praktyce wygląda w takim przypadku staranie się o legalny pobyt tam, pozwolenie o pracę? Kto może być sponsorem? 

2. Córcia póki co ma tylko obywatelstwo polskie, urodzona w Polsce i wszystkie dok polskie. Ze względu na koronawirusa nie mogliśmy załatwić w ambasadzie US obywatelstwa amerykańskiego, więc będziemy wyrabiać dla niej paszport - tu kolejne pytanie, czy musi mieć wizę? Z Polski będziemy lecieć tylko we dwie (mój chłopak już jest w Stanach), dziecko ma jego nazwisko, czy na granicy mogą wymagać ode mnie jakiś dokumentów? Mam jego notarialną zgodę na "decydowanie o bieżących sprawach córki" czy coś takiego wystarczy?

3. Najbardziej mnie nurtujące pytanie to to, czy w razie co będę mogła sama wrócić z córką do Polski. Mój chłopak będzie się starał dla niej o obywatelstwo amerykańskie, córka ma jego nazwisko, a choroba wie co mu strzeli do głowy więc pytam co muszę mieć jakbym chciała z nią sama wrócić do Polski, muszę mieć np pisemnie jego zgodę na wyjazd z usa? Może to absurdalne ale obawiam się sytuacji, że jak się skłócimy i rozstaniemy to córka zostanie w stanach z ojcem a mnie deportują do polski o.O 

Z góry dziękuję za wszelkie info, jestem trochę zielona w temacie więc proszę o wyrozumiałość... :) 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 23
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Masz całą masę problemów.

Po pierwsze nie możesz po prostu sobie wyjechać na turystycznej w celu mieszkania tam, nikt Cię tam nie będzie mógł sponsorować bo kategorii sponsorowania jest tylko kilka - najłatwiejsza to przez małżeństwo, reszta to praca lub loteria wizowa.

Córka jeżeli spełnia warunki dostania obywatelstwa po ojcu musi mieć paszport przed wyjazdem (CRBA w ambasadzie) i oczywiście żadnej wizy nie potrzebuje.

P. 3 to bardzo prawdopodobny scenariusz. Zgodę trzeba mieć zawsze, inaczej to jest po prostu porwanie, natomiast w większości przypadków paszport wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą nie wiem czy nasz urząd paszportowy nie będzie jednak żądał wyraźnej zgody ojca na wyrobienie paszportu ponieważ standardowo wykracza to poza "bieżące potrzeby".

W moim odczuciu najlepiej przeprowadzić całą procedurę nadania dziecku obywatelstwa amerykańskiego przed wylotem z kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziecko jest nieślubne i będzie dziedziczyć obywatelstwo po ojcu. Dodatkowo, biorąc pod uwagę że ojciec dziecka jest w obecnie w USA, wyrabianie amerykańskiego paszportu może być b. długie i kosztowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele razy się bym zastanawiał czy chcesz w takich relacjach (chłopak-dziewczyna) tam lecieć z dzieckiem. Jak polecisz na wizie turystycznej to nie masz łatwej drogi zalegalizawania na stałe swojego pobytu w USA o ile nie weźmiecie ślubu. Pobyt turystyczny to maksymalnie 180 dni. Oczywiście możesz próbować zmienić status - np. wielu czytelników forum potwierdzało, że zmieniło status na studencki po zapisaniu się na uczelnię. To przdłuży Twój pobyt legalny w USA do może nawet i 2-3 lat (w międzyczasie nie będziesz mogła wylatywać do Polski tak a propos bo wizy studenckiej w paszporcie mieć nie będziesz a jedynie status, ktory wygaśnie jak wylecisz z USA). Zmiana statusu to jest jakaś tymczasowa droga, ale jeśli finalnie nie weźmiecie ślubu to twoja legalna przygoda z USA kiedyś się skończy. Szansa na zmianę statusu na pracowniczy jest praktycznie niemożliwa (zawsze była ona bardzo trudna, a teraz przy ponad 30 milionowym bezrobociu jest ona nieosiągalna). Jak Twoja legalna przygoda z USA się skończy a chłopak nadal nie będie chciał zostać mężem to praktycznie będziesz musiała wrócić do Polski, a dziecko czy wróci z Tobą będzie jedynie dobrą wolą Twojego chłopaka. Jak nie wyrazi zgody to dziecko pozostanie w USA. Twoje szanse na powrót do Polski z dzieckiem przy złej woli chłopaka są bliskie zera.

Najbezpieczniejsza droga dla Ciebie jak chcesz lecieć do USA z dzieckiem, że to dziecko nie zostanie Tobie zabrane to ... ślub i imigracyjna wiza małżeńska dla Ciebie. Wtedy wlatujesz i masz Zieloną Kartę w kieszeni i praktycznie deportacja z USA Tobie nie grozi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, andyopole napisał:

Póki co jest również  obywatelem polskim również, ale do wyrobienia polskiego paszportu dla dziecka potrzebna jest zgoda obojga rodziców. Co innego gdyby dziecko mialo ojca N/N. I tak źle i tak niedobrze. :(

Tak - ale do US obywatel _musi_ wjechac na US paszporcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...