Skocz do zawartości

Economic impact payment, stimulus check covid-19


szags

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Chciałem się dowiedzieć czy przysługują mi jakieś świadczenia z tytułu Covid-19? Zostałem wylosowany na GC i przybyłem do USA na początku marca 2020, pierwotnie miałem być tu miesiąc, załatwić kilka spraw, nie podejmować pracy i w przeciągu roku powrócić na dobre. Jednak za sprawą rozwoju korony siedzę tu do tej pory ale dalej z zamiarem powrotu do PL w razie możliwości. I pytanie brzmi czy mogę ubiegać się o benefity typu, Economic Impact Payment czy Unemployment Checks? Do EIP niby wystarczy być rezydentem i mieć SSN, czyli spełniam ale do tej pory nic nie dostałem. Natomiast co do UC to nie aplikowałem bo nie miałem pracy jeszcze gdy to ogłosili, ani jej nie straciłem, ale w sumie nie wiem jakie tam są wymagania. Dodzwonić się do tych instytucji po info jest niemożliwością w tej chwili. 

Jak ktoś ma wiedzę w tej materii to proszę o podzielenie się:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unemployment nie dostaniesz bo niby jak mialbys ? To jest unemployment insurance na ktory placisz ze swojej pensji jak pracujesz i placenie ktorego jest wymagane zeby pozniej ten benefit otrzymac. Poza tym nie ma w tym wielkiej filozofii - kazdy stan ma strone na ktorej mozesz sprawdzic eligibility, nie trzeba nigdzie dzwonic.

Czeku nie dostaniesz w tym roku bo nie rozliczales sie z IRS w zeszlym roku - dostaniesz w przyszlym (o ile dobrze pamietam to jako tax credit).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kzielu napisał:

Unemployment nie dostaniesz bo niby jak mialbys ? To jest unemployment insurance na ktory placisz ze swojej pensji jak pracujesz i placenie ktorego jest wymagane zeby pozniej ten benefit otrzymac. Poza tym nie ma w tym wielkiej filozofii - kazdy stan ma strone na ktorej mozesz sprawdzic eligibility, nie trzeba nigdzie dzwonic.

Czeku nie dostaniesz w tym roku bo nie rozliczales sie z IRS w zeszlym roku - dostaniesz w przyszlym (o ile dobrze pamietam to jako tax credit).

Dzięki za klarowną odpowiedź. Tak mi się wydawało że do EIP się kwalifikuję a do tego drugiego nie, z tego co czytałem na obu stronach. Ale kilku miejscowych mi doradzało "idź aplikuj bo wszystkim dają":)

Ale o tym że mogę dostać kasę dopiero za rok to pierwsze słyszę. Zawsze lepiej niż wcale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kwalifikujesz sie niestety ani do jednego ani do drugiego. Co do Unemployment Checks ktos wyzej Ci napisal ze musialbys odprowadzac skladki i to co najmniej przez rok.

Co do Economic Impact Payment, owszem musisz miec GC i SSN, ale rowniez musisz miec rozliczenie podatkowe za rok 2019, jesli nie masz rozliczonego podatku za rok 2019 brany pod uwage jest rok 2018. Z tego co napisales to przyjechales na poczatku marca, a te benefity sa dla "taxpayers" ty nim nie jestes bo nie odprowadxzasz podatkow, nie rozliczasz sie i nie masz pracy. 

Moja znajoma przyjechala do USA w tamtym roku okolo wrzesnia, zaczela legalna prace na poczatku stycznia i niestety adwokat powiedzial jej ze nie kwalifikuje sie na ten benefit. 

PS: jesli masz GC, nie mozesz wyjezdzac na wiecej niz 6 miesiecy z USA. Osoby posiadajace GC i przebywajace na terenie innego kraju niz USA przez okres wiecej niz 6 miesiecy traca ja. Poczytaj sobie bo widze ze piszesz ze przyjechales tylko na miesiac i chcesz wracac na mniej wiecej rok do Polski. 

"How Long Can a Green Card Holder Stay Outside the United States? As a permanent resident or conditional permanent resident you can travel outside the United States for up to 6 months without losing your green card."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dnia 29.05.2020 o 10:21, MartynaMall napisał:

Nie kwalifikujesz sie niestety ani do jednego ani do drugiego. Co do Unemployment Checks ktos wyzej Ci napisal ze musialbys odprowadzac skladki i to co najmniej przez rok.

Co do Economic Impact Payment, owszem musisz miec GC i SSN, ale rowniez musisz miec rozliczenie podatkowe za rok 2019, jesli nie masz rozliczonego podatku za rok 2019 brany pod uwage jest rok 2018. Z tego co napisales to przyjechales na poczatku marca, a te benefity sa dla "taxpayers" ty nim nie jestes bo nie odprowadxzasz podatkow, nie rozliczasz sie i nie masz pracy. 

Moja znajoma przyjechala do USA w tamtym roku okolo wrzesnia, zaczela legalna prace na poczatku stycznia i niestety adwokat powiedzial jej ze nie kwalifikuje sie na ten benefit.

Hej,

Chciałbym sprostować powyższą wypowiedź koleżanki. Otóż kwalifikuję się do Economic Impact Payment:) Rozliczenia podatkowe 2018 i 2019 nie są wymagane. Wystarczy GC, SSN i odpowiednio niskie zarobki... Może ta znajoma przekroczyła próg dochodowy, a jeśli nie to adwokat wprowadził ją w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...