Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, posiadam Green Card od marca 2016 

W usa jestem od marca 2016 ale w 2017 bylem na pol roku dokonczyc szkole w Polsce. 

Teraz jestem ciagle juz w USA czyli daje to ok 4,5 roku w USA. jednak z odstepem.

Czy musze czekac te pol roku wiecej czyli rok? czy jest szansa zdawania wczesniej obywatelstwa jesli tak np poprzez udowodnienie dokonczenia tylko szkoly lub cos podobnego ?

Dzieki z gory 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy ile dokładnie byłeś w Polsce. Przelicz to w dniach. Zasadniczo jeśli było to ponad 180 dni to przerwałeś rezydencję i musisz 5 lat liczyć od nowa. Czyli liczysz 5 lat od momentu gdy wróciłeś z Polski

Aczkolwiek w jakiś wyjątkowych sytuacjach możesz nawet wyjazd ponad 180 dniowy wykazać, że nie przerywał rezydencji. Musiałbyś wówczas wykazać, że cały czas utrzymywałeś rezydencję będąc w Polsce (cały czas byłeś zatrudniony, miałeś wynajęte mieszkanie / dom na swoje nazwisko lub jakoś inaczej jesteś wykazać, że cały czas "mieszkałeś" w USA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 hours ago, mcpear said:

Zależy ile dokładnie byłeś w Polsce. Przelicz to w dniach. Zasadniczo jeśli było to ponad 180 dni to przerwałeś rezydencję i musisz 5 lat liczyć od nowa. Czyli liczysz 5 lat od momentu gdy wróciłeś z Polski

Aczkolwiek w jakiś wyjątkowych sytuacjach możesz nawet wyjazd ponad 180 dniowy wykazać, że nie przerywał rezydencji. Musiałbyś wówczas wykazać, że cały czas utrzymywałeś rezydencję będąc w Polsce (cały czas byłeś zatrudniony, miałeś wynajęte mieszkanie / dom na swoje nazwisko lub jakoś inaczej jesteś wykazać, że cały czas "mieszkałeś" w USA)

Serio tak jest? Ja bylam niemalze przekonana, ze jezeli w jednym roku ktos byl poza USA to te pol roku sobie odlicza od calej rezydentury, a nie liczy od nowa. Wow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, ilon said:

Serio tak jest? Ja bylam niemalze przekonana, ze jezeli w jednym roku ktos byl poza USA to te pol roku sobie odlicza od calej rezydentury, a nie liczy od nowa. Wow.

https://www.uscis.gov/citizenship/learn-about-citizenship/citizenship-and-naturalization/i-am-a-lawful-permanent-resident-of-5-years

Wymaganie numer 3:

Demonstrate continuous residence in the United States for at least five years immediately before the date you file Form N-400

Czyli musisz mieć 5 lat ciągłej rezydencji w USA. Wyskok poza USA na 181 dni przerywa rezydencję. Czyli nie jest ona "ciągła". Musisz mieć 5 lat ciągłej rezydencji (i 30 miesięcy minimum fizycznej obecności w tych 5 latach na terenie USA)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, mcpear said:

https://www.uscis.gov/citizenship/learn-about-citizenship/citizenship-and-naturalization/i-am-a-lawful-permanent-resident-of-5-years

Wymaganie numer 3:

Demonstrate continuous residence in the United States for at least five years immediately before the date you file Form N-400

Czyli musisz mieć 5 lat ciągłej rezydencji w USA. Wyskok poza USA na 181 dni przerywa rezydencję. Czyli nie jest ona "ciągła". Musisz mieć 5 lat ciągłej rezydencji (i 30 miesięcy minimum fizycznej obecności w tych 5 latach na terenie USA)

Dobrze wiedziec. Co prawda ja siedzialam w wiekszosci na tylku przez ostatnie 5 lat w USA wiec mnie akurat to nie dotyczy przy moim obywatelstwie, ale powiem Ci, ze jestem zaskoczona ze tak jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam jestem zdziwiony 

Tez tak myslalem. 

Na szczescie to bylo na poczatku mojej zielonej karty wiec na jedno mi wychodzi ale gdybym np siedzial tu 4 lata I po 4 latach pojechal do Polski na 181 dni to znowu musialbym 5 lat w usa ? 

 

Drugie pytanie: mialem rozne platnosci w tym czasie gdy bylem w Polsce, np przelewy lub podatki w USA. Niemialem jednak domu itp. Czy moge liczyc na to ze mi jednak uznaja to jako ciaglosc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Tazbiereks said:

Na szczescie to bylo na poczatku mojej zielonej karty wiec na jedno mi wychodzi ale gdybym np siedzial tu 4 lata I po 4 latach pojechal do Polski na 181 dni to znowu musialbym 5 lat w usa ?

Tak. Uzyskanie obywatelstwa nie jest obowiązkiem państwa, który musi otrzymać LPR - jest to pewien przywilej obwarowany warunkami.

2 hours ago, Tazbiereks said:

Drugie pytanie: mialem rozne platnosci w tym czasie gdy bylem w Polsce, np przelewy lub podatki w USA. Niemialem jednak domu itp. Czy moge liczyc na to ze mi jednak uznaja to jako ciaglosc ?

Z tego wnioskuję, że dni było więcej niż 180. Nie ma w przepisach ścile zdefiniowanych kryteriów jak masz wykazać, że nie przerwałeś rezydencji w przypadku pobytu 180+ dniowego poza USA. W sensie czy jesli wykonywałem 5 przelewów miesięcznie to TAK a jak 4 to NIE. Strony rządowe podają przykłady: cały czas byłeś zatrudniony w firmie amerykańskiej ale wyjechałeś na "delegację / projekt", cały czas miałeś wynajęty dom, mieszkanie i opłacałeś rachunki itp. Również jeśli chodzi o płacenie podatków to zależy jakie: jeśli dochodowy (w sensie wysłałeś z Polski rozliczenie podatków za poprzedni rok) to na moje to chyba nie jest wystarczające, jeśli od nieruchomości, którą nabyłeś przed wylotem to można chyba by było to podciągnąć pod utrzymanie rezydencji, jeśli miałeś cały czas działającą firmę w USA i opłacałeś podatki to też wprawny prawnik mógłby napisać dobre uzasadnienie.

Prawo mówi, że wyjazd ponad 180 dniowy przerywa rezydencję, zostawiając furtkę na tzw. "szczególne" aczkolwiek dobrze uzasadnione przypadki. Jeśli Tobie bardzo zależy na szybkim uzyskaniu obywatelstwa to moja rada jest "weź prawnika", on może lepiej ocenić twoje szanse i wysmyczyć zgrabne opisanie problemu. Na forum w sumie nie dostaniesz ani wiążących porad ani nie znajdziesz "idealnie takiego samego przypadku". Prawnik może ciebie skasować za tę fatygę $1k+. Oceń co jest bardziej warte mieć paszport szybciej i być o tę kasę uboższy czy odczekać ten rok czy dwa i olać wykazywanie nieprzerwanej rezydencji. Jak nie planujesz sponsorować członków rodziny na zieloną kartę oraz nie aspirujesz do pracy w jakiś restrykcyjnych agencjach rządowych to w sumie obywatelstwo za 3 lata od obywatelstwa w 2021 nie do końca się różni - wybory prezydenta za 4 lata, stracisz co prawda te w 2022 ale to w sumie mniejszy kaliber. Poza tym 2 lata mniej od potencjalnych powołań na "jury duty" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...