Skocz do zawartości

Obywatelstwo a praca w Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam obywatelstwo USA, natomiast żyję i pracuję od 15 lat w Polsce. Od kilku lat z tego też powodu rozliczam się tylko w Polsce. 

Chciałem zapytać o kilka rzeczy z tym związanych:

1. Czy są jakieś konsekwencje nie rozliczania się w Stanach?

2. Czy mogę bezproblemowo odnowić paszport ?

3. Czy w moim przypadku powinienem po prostu zacząc się ponownie rozliczać od 2020 (i zostawić tą lukę kilkuletnia), oraz jak się rozliczać (czy są jakieś wskazówki dla osób pracujących i mieszkających na stałe poza granicami USA)

4. Czy w przypadku gdy rozliczę się za 2020 rok, mogę ubiegać się o pakiet stymulacyjny?

 

Pzdr

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Krzysztof8VD said:

Witam,

Posiadam obywatelstwo USA, natomiast żyję i pracuję od 15 lat w Polsce. Od kilku lat z tego też powodu rozliczam się tylko w Polsce. 

Chciałem zapytać o kilka rzeczy z tym związanych:

1. Czy są jakieś konsekwencje nie rozliczania się w Stanach?

2. Czy mogę bezproblemowo odnowić paszport ?

3. Czy w moim przypadku powinienem po prostu zacząc się ponownie rozliczać od 2020 (i zostawić tą lukę kilkuletnia), oraz jak się rozliczać (czy są jakieś wskazówki dla osób pracujących i mieszkających na stałe poza granicami USA)

4. Czy w przypadku gdy rozliczę się za 2020 rok, mogę ubiegać się o pakiet stymulacyjny?

 

Pzdr

Krzysztof

1. Zalezy - jezeli bylbys w sytuacji gdy musialbys zaplacic podatek w US (wiekszosc tego problemu nie ma ale jest limit ktory mozna przekroczyc) to jest to tax evasion. Felony. Ludzie skonczyli w federalnej pace za to na dlugie lata - ale to oczywiscie czysta teoria.

2. Tak.

3. A z jakiego powodu chcesz sie zaczac nagle rozliczac ? Sumienie Cie wzielo czy te $600 Cie zainteresowalo ? Gotowki nie dostaniesz, tylko tax credit a w przypadku wyslania return IRS moze sie zainteresowac rozliczeniami z poprzednich lat. Natomiast poprawna odpowiedz brzmi - tak powinienes zaczac sie rozliczac a dokladnie to wypelnic rozliczenia za klika ostatnich lat.

4. See above.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, PiciuK said:

W takim razie wesołą osobą jesteś, bo na pewno śmieszą cię też ci z Food Stamps w ręku i ci z Section 8?

Na pewno tym z Food Stamps i Section 8 w życiu coś nie wyszło, a ty niczym Watson wykryłaś, że autor wątku to zwykły śmieszny naciągacz...

A co ma piernik do wiatraka? On jest 15 lat w PL ( pewnie w USA w ogóle na stałe nie mieszkał) a interesuje się kasa od podatników w USA., bo usłyszał ze rozdają. Obywatelstwo to nie tylko tytuł ale także obowiązek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, PiciuK said:

W takim razie wesołą osobą jesteś, bo na pewno śmieszą cię też ci z Food Stamps w ręku i ci z Section 8?

Na pewno tym z Food Stamps i Section 8 w życiu coś nie wyszło, a ty niczym Watson wykryłaś, że autor wątku to zwykły śmieszny naciągacz...

A Food Stamps mozna dostac bedac w PL ? I myslisz ze Ci z Food Stamps nie placa podatkow do IRS ? Jak placa, to im sie _nalezy_. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 1/11/2021 at 4:39 PM, pelasia said:

A co ma piernik do wiatraka? On jest 15 lat w PL ( pewnie w USA w ogóle na stałe nie mieszkał) a interesuje się kasa od podatników w USA., bo usłyszał ze rozdają. Obywatelstwo to nie tylko tytuł ale także obowiązek. 

Miałem nie komentować bo nie widzę sensu, ale jednak się skuszę na dwa zdania. 

O ile dobrze pamiętam, by móc się starać o paszport amerykański musiałem mieszkać minimum 5 lat w Stanach, ale chyba że coś przeoczyłem patrząc na Pani komentarz... 

Po drugie, moje pytanie które było tylko dodatkiem dotyczyło się strikte procedury oraz regulacji, a nie Pani opini czy "na chłopski rozum" mi się należy. Gdyby w Polsce okazało się że każdy obywatel mieszkający poza granicami mógł ubiegać się o 500 plus, jestem przekonany że 3/4 osób skorzystałaby z tego - nie twierdzę że Pani, oraz że to coś złego - to już każdego decyzja z osobna. Uznałem że zapytam na forum bo gdzie - ale już żaluje, przepraszam i pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...