Skocz do zawartości

Odnowa amerykańskiego paszportu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak to jest z tą odnową amerykańskiego paszportu?

Na chwilę obecną mieszkam w Polsce a paszport mój jest jeszcze ważny do 2024 roku, w maju będę leciał do Stanów na dwa miesiące i chciałbym tam na miejscu odnowić swój paszport po mimo tego że jego ważność wygasa dopiero za cztery lata. W związku z tym mam do Was kilka pytań:

1) Czy w ogóle jest taka możliwość wymiany po mimo tego że mój paszport będzie jeszcze długo ważny? Jeśli tak, to czy ten nowy paszport będzie ważny przez następne 10 lat czy może wyrobią mi tylko do tej samej daty w której wygasa mój stary?

2) Jak długo się czeka na taki paszport, ewentualnie czy można zlecić za dodatkową opłatą wyrobienie go w trybie ekspresowym?

3) Czy taki paszport mogę odebrać potem na poczcie?  (Na chwilę obecną nie posiadam żadnego adresu w US)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
2 godziny temu, andyopole napisał:

Nie rozumiem po co te kombinacje. Równie dobrze możesz zrobić nowy w normalnym terminie w Polsce. W Konsulacie.

Wiem że w konsulacie można to zrobić ale wydaje mi się że mógłby być jakiś problem że do UE wleciałem nie na amerykańskim a polskim paszporcie, a przynajmniej krzywo by się na to patrzyli. Natomiast jeśli chodzi o wyrobienie mojego paszportu w Stanach a nie w Polsce to po prostu chciałbym mieć już to jak najszybciej za sobą bo nie wiem co będzie za cztery lata, może akurat wtedy nie będę mógł polecieć do Stanów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, jukon777 napisał:

do UE wleciałem nie na amerykańskim a polskim paszporcie, a przynajmniej krzywo by się na to patrzyli.

Nie ma znaczenia. Nie sadze zeby Konsulat interesowal sie Twoja travel history.

Przy wjedzie do EU musiales pokazac polski paszport bo inaczej po 90 dniach - wypad ze strefy Schengen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minutes ago, jukon777 said:

Wiem że w konsulacie można to zrobić ale wydaje mi się że mógłby być jakiś problem że do UE wleciałem nie na amerykańskim a polskim paszporcie, a przynajmniej krzywo by się na to patrzyli. Natomiast jeśli chodzi o wyrobienie mojego paszportu w Stanach a nie w Polsce to po prostu chciałbym mieć już to jak najszybciej za sobą bo nie wiem co będzie za cztery lata, może akurat wtedy nie będę mógł polecieć do Stanów. 

Nadal możesz wylecieć na polskim z Schengen a wlecieć do USA na nowym Amerykańskim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewna czy przyjma wniosek jesli paszport jeszcze ma 4 lata ważności i nie jest uszkodzony ale moze to w ogole ich nie obchodzi. W koncu placisz za 10 lat i jak chcesz placic co 6 to może machna ręką. Tak czy inaczej mozesz wyrobić paszport w kazdej ambasadzie poza krajem, wiec obecność w usa nie jest wymagana. Jesli za 3 lub 4 lata nie bedziesz mogl byc obecny w USA to złóż wniosek w ambasadzie. Nie bardzo lapie w czym problem. Rób co ci wygodniej. 

 

Wiem, ze bylo mozna wystąpić o paszport w trybie ekspresowym jednodniowym. Nie wiem czy covid obecnie ma na to jakis wplyw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staralam sie wygooglowac ale sprzeczne informacje wyskakuja. Gdzies wyczytalam, ze powyzej roku nie przyjma wnisoku, pozniej ze przyjma nawet powyzej roku ale nie w trybie ekspresowym, bo nie ma dla nich logicznego wyjasnienia na tryb ekspresowy, ale tez gdzis pisano, ze przyjma bez problemu ale beda wymagac listu wyjasniajacego. Wujek Google zamęt robi :huh:Chyba nic nie pozostaje jak pojsc osobiscie i zobaczyc czy przyjma i w jakim trybie.  Daj znac co zdecydowales i jak sprawa sie wyjasnila. Powodzonka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, pelasia said:

Staralam sie wygooglowac ale sprzeczne informacje wyskakuja. Gdzies wyczytalam, ze powyzej roku nie przyjma wnisoku, pozniej ze przyjma nawet powyzej roku ale nie w trybie ekspresowym, bo nie ma dla nich logicznego wyjasnienia na tryb ekspresowy, ale tez gdzis pisano, ze przyjma bez problemu ale beda wymagac listu wyjasniajacego. Wujek Google zamęt robi :huh:Chyba nic nie pozostaje jak pojsc osobiscie i zobaczyc czy przyjma i w jakim trybie.  Daj znac co zdecydowales i jak sprawa sie wyjasnila. Powodzonka!

https://travel.state.gov/content/travel/en/passports/have-passport/renew.html

Can I renew my passport if it's still valid?
Yes. Your passport does not have to be expired for you to renew it. If you want to renew both a valid passport book and passport card, you must submit both documents. For example, if you can submit a passport book, but you lost your passport card, you cannot renew the passport card. If you want to renew either a valid book or a card, you must submit the specific document you want to renew. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...