Skocz do zawartości

Utrzymanie zielonej karty


Rekomendowane odpowiedzi

Czesc!

Wyjezdzamy w przyszlym miesiacu z USA. USCIS wzial sie w koncy do roboty i w tym tygodniu otrzymalismy zielone karty. Troche mi to zamacilo w glowie, ale raczej nie zmienimy zdania i wyjezdzamy. Chcialbym sprobowac je utrzymac jak dlugo tylko sie da i stad moje pytanie. Jak to najlepiej zrobic? Ma ktos z Was jakies doswiadczenia albo wskazowki? Poki co czytalem o I-131 re-entry permit (do 2 lat), a powyzej dwoch lat ewentualnie staranie sie o wize SB-1. Aplikowal ktos z Was o wize SB-1?

Raczej nie wrocimy tutaj na stale, ale kto wie co zycie i sytuacja polityczna przyniesie, dlatego tez nie chcialbym palic mostow za soba. Z gory dziekuje za pomoc i cenne wskazowki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze pierwszy krok to re-entry permit.

Z tego co wiem, nie ma zawsze gwarancji na otrzymanie wizy SB-1. Musialbys udowodnic, ze utrzymywales jakies kontakty z USA w tym czasie (ID, prawo jazdy, bank account, nieruchomosci, podatki, etc) i nie mogles wrocic z jakis bardzo waznych powodow (ex. leczenie, jakies inne emergency).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SB-1 to juz jak chcesz wrocic i probujesz udowadniac ze tak naprawde to nie chciales wyjezdzac.

Do wyboru masz re-entry permit (tylko dziala przez jakis czas) i prowadzenie gry "przyjezdzam co jakis czas i udaje ze tu mieszkam".

Generalnie karta jest do mieszkania tutaj, wiec nie ma w pelni niezawodnej drogi to jej utrzymania jak sie tu nie mieszka ale moze kiedys zechce wrocic.

Pewna droga to otrzymanie obywatelstwa (ale wtedy musisz sie rozliczac z IRS) - jako rezydent (ktory pozniej bedzie chcial potencjalnie twierdzic ze tym rezydentem byl caly czas) masz ten sam obowiazek teoretycznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 tygodnie temu dostalem karte advance parole (tez wniosek I-131) z 2-letnia waznoscia. Ciekawy jestem czy to moze sluzyc jako re-entry permit? Tym sie chyba tylko rozni, ze trzeba zaznaczyc inny checkbox. Te dwa lata z re-entry permit licza sie od momentu wyjazdu z USA czy od zatwierdzenia wniosku?

Planuje sie rozliczac i tak z IRS. Przynajmniej przez pierwsze 2 lata. W ogole dowiedzialem sie, ze bede do USA przyjezdzac regularnie i dosyc czesto. Podczas takich podrozy sluzbowych mam wjezdzac na zielonej karcie? Ciekawy jestem czy to moze sie zaliczyc jako rezydencja. Teoretycznie musze mieszkac 180 dni w ciagu roku, aczkolwiek slyszalem o roznych historiach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytalem o wizie SB-1. Jasne, ze nie ma gwarancji, ze sie ja dostanie. Trzeba udowodnic, ze to byl tymczasowy wyjazd z zamiarem powrotu. Jednym z powodow moze byc na przyklad praca w zagranicznym oddziale amerykanskiej korporacji - czyli dokladnie moj przypadek. Zostawie sobie tez konta, 401k itp itd. W sumie moze nie potrzebnie o tym rozmyslam, bo sie cziesze ze wracam do Europy. Ale jednak im blizej wyjazdu to coraz wiecej watpliwosci :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minutes ago, barnclose said:

2 tygodnie temu dostalem karte advance parole (tez wniosek I-131) z 2-letnia waznoscia. Ciekawy jestem czy to moze sluzyc jako re-entry permit? Tym sie chyba tylko rozni, ze trzeba zaznaczyc inny checkbox. Te dwa lata z re-entry permit licza sie od momentu wyjazdu z USA czy od zatwierdzenia wniosku?

Planuje sie rozliczac i tak z IRS. Przynajmniej przez pierwsze 2 lata. W ogole dowiedzialem sie, ze bede do USA przyjezdzac regularnie i dosyc czesto. Podczas takich podrozy sluzbowych mam wjezdzac na zielonej karcie? Ciekawy jestem czy to moze sie zaliczyc jako rezydencja. Teoretycznie musze mieszkac 180 dni w ciagu roku, aczkolwiek slyszalem o roznych historiach. 

Advanced Parole umozliwia wyjazd i ponowny wjazd gdybys nie posiadal innego dokumentu umozliwiajacego to (np. byl out of status). Nie wiem jak czesto jest regularnie i dosyc czesto, ale w takim wypadku jak najbardziej powinienes wjezdzac na GC (chyba ze ja formalnie oddasz w ambasadzie w nowym miejscu - wypelniajac I-409) i jezeli to czesto bedzie wystarczajaco czesto (dla CBP) to nie bedzie wielkiego problemu. Spokojnie zaliczy sie jako rezydencja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, barnclose said:

2 tygodnie temu dostalem karte advance parole (tez wniosek I-131) z 2-letnia waznoscia.

AP gwarantuje ci powrót do USA w czasie trwania procesu AOS. Czyli w twoim przypadku gwarantował to tylko przez "2 tygodnie". Bo AOS już się skończył pozytywnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...