Skocz do zawartości

DV 2023 - wątek dla osób które wygrały GC i mają pytania


Rekomendowane odpowiedzi

Gratulacje wygranej w DV2023! Wiem, że emocje w tej chwili są ogromne i masz mnóstwo pytań. Warto spędzić pierwsze pare dni po wylosowaniu na ochłonięcie i zapoznanie się z Forum. Poniżej zamieściłem trochę materiałów pomocniczych.

Oficjalne pomocne źródła:

Wątki z lat ubieglych:

Nieoficjalne, ale wiarygodne źródła informacji:

Często zadawane pytania:
Q: Czy muszę natychmiast wypełnić DS-260 i go wysłać?
A: tl;dr nie trzeba tego robić w dniu wylosowania, ale lepiej wcześniej, niż później. Pełna odpowiedź na to pytanie jest złożona. W latach, w których była wprowadzona procedura wysyłania zeskanowanych dokumentów (połowa DV19 - poczatek DV22), wcześniejsze wysłanie DS-260 mogło skutkować zwiększeniem szansy na interview dla wysokich numerów. Od 9 grudnia 2022 ma to mniejsze znaczenie, ponieważ KCC i ambasady (w szczególności Warszawa) wydają się respektować case number order podczas procesowania. Należy pamiętać, że wysłanie DS-260 jest równoznaczne z wyrażeniem chęci imigracji do USA i może rzutować w przyszłości na szanse uzyskania wiz nieimigracyjnych.

Q: Jaki adres "docelowy" w USA wpisać w DS-260?
A: Na tym etapie jest to bez znaczenia. Adres ten można zmienić później (na rozmowie w ambasadzie, czy nawet przy przekraczaniu granicy). Jeżeli nie masz żadnych przyjaciół/rodziny itp. wpisz cokolwiek (adres ambasady RP w Chicago, adres hotelu w potencjalnym mieście do którego chcesz jechać, adres Białego Domu...)

Q: Co wpisać w cześci DS-260 dotyczącej "Petitioner Information"?
A: self

Q: Co odpowiedzieć na pytanie: "Do you seek to enter the United States for the purpose of performing skilled or unskilled labor..."
A: To pytanie ma sens tylko w kontekście wiz pracowniczych EB. Dla DV odpowiedź jest bez znaczenia (obie są "dobre")

Q: Co odpowiedzieć na pytanie: "Do you have documentation to establish that you have received vaccinations..."?
A: Prawdę :). Najczęściej jest to "NO" dla osób urodzonych przed ~2000 (w Polsce były inne wymagane szczepienia), a w "Explanation" można wpisać: "I plan to receive all required vaccinations during my medical exam."

Q: Czy mój numer 2023EU0000xxxxx jest niski czy wysoki?
A: W tej chwili nie da się tego stwierdzić. O tym decyduje wiele czynników, m.in. ile osób podpada pod Twoją ambasadę, jakie będzie tempo biuletynu wizowego, ile osób wybrali w danym roku, itp. Śledź ten wątek, zapoznaj się z wątkami z lat ubiegłych. Pozwoli to zrozumieć czemu odpowiedź na to pytanie jest taka trudna.

Q: Wylosowałem(am) jako singiel, a teraz biorę ślub. Co robić?!
A: Mazel tov! Małżonka można dodać na prawie każdym etapie procesowania DV. Możliwe scenariusze:

  1. Jeżeli jeszcze nie wypełniłeś DS-260, po prostu klikasz "Add new derivative" w formularzu. 
  2. Jeżeli wysłałaś DS-260, a do interview jeszcze szmat czasu: prosisz KCC o odblokowanie DS-260 i patrzysz pkt 1.
  3. Jeżeli wysłałeś DS-260, a spodziewasz się na dniach zaproszenia do ambasady, może lepiej chwilę zaczekać i zobaczyć pkt 4.
  4. Otrzymałeś zaproszenie na rozmowę w ambasadzie. KCC nie może otworzyć Twojego DS-260, ale bez problemu zrobi to ambasada. Piszesz do nich maila i patrz pkt 1. 
  5. Istnieją jeszcze inne opcje, ale dla wlasnego zdrowia psychicznego radziłbym wybrać któryś z punktów powyżej. Więcej na ten temat: https://britsimonsays.com/marital-status-getting-married-dv-lottery-process/

Q: Co to jest "cutoff"? Kiedy będę zaproszony(a) na rozmowę?
A: Co miesiąc (najczęściej około 15tego) departament stanu wydaje "rozporządzenie", które nazywa się biuletyn wizowy (Visa Bulletin, albo w skrócie VB, link na górze). Są w nim publikowane tzw. odcięcia (rank cutoffs) dla numerów DV w sekcjach C i D. Jeżeli cutoff na np. październik 2022 wynosi 3000 dla regionu EU, oznacza to, że nikt o numerze większym niż 2023EU2999 nie może otrzymać wizy w październiku. Cutoff zazwyczaj rośnie z miesiąca na miesiąc (ale może też pozostać bez zmian, albo w wyjątkowych sytuacjach się zmniejszyć). Dla przykładu w DV22: październik 2021 - EU 2300, listopad 2021 - EU 5300, grudzień 2021 - EU 7300.

Q: Czy jak cutoff na miesiąc N był 2000, a na miesiąc N+1 był 4000, a mój numer to 2023EU1000 to czy straciłem swoją szanse?!
A: Nie. Cutoff obejmuje wszystkie numery od EU1 aż do wartości z biuletynu. Czyli w miesiącu N mogą dostać wize osoby z 0 < CN < 2000, a w N+1: 0 < CN < 4000.

Edytowane przez Xarthisius
  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Xarthisius zablokował i odblokował ten temat

Pytanie, kiedy aplikujemy DS-260 kiedy musimy zapłacić? Od razu czy można poczekać aż będzie blizej naszego numeru?

 

Mam dość wysoski numer 26k, prawie 27k i chcę uniknąć sytuacji ze zapłacę i nawet nie dojdzie do mojego numeru

Edytowane przez tomasz8822
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, tomasz8822 said:

Pytanie, kiedy aplikujemy DS-260 kiedy musimy zapłacić? Od razu czy można poczekać aż będzie blizej naszego numeru?

 

Mam dość wysoski numer 26k, prawie 27k i chcę uniknąć sytuacji ze zapłacę i nawet nie dojdzie do mojego numeru

Generalnie podstawową rzeczą jest to, że spośród 55,000 dostępnych wiz dostępnych jest dużo mniej, a to dlatego, że jeśli aplikant wylosuje DV to może ze sobą zabrać nawet i 5 dzieci czy więcej i każda osoba z tej rodziny dostaje wize z puli tych 55k. Teraz niech pierwsze 10k wylosowanych zabierze ze sobą żone/męża i jedno dziecko i już sie robi tylko 25k dostępnych wiz. Powodzenia, bo liczy się tutaj tylko szczęście praktycznie na każdym etapie tego procesu aż do momentu kiedy odetchniesz w hotelowym pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam jeszcze 2 pytania.

1. W związku z tym ze mam wysoki numer to mimo bycia wylosowanym teraz mogę ponownie wziąć udział w kolejnym losowaniu na DV2024 w październiku?

2. Znalazłem gdzieś chyba tutaj na forum link ze statystykami z poprzedniego roku https://dvcharts.github.io/data/raw/22/FY2022-ceac-2022-04-23.csv

I nie do końca rozumiem te statystyki. Chciałem sobie porównać mój numer z tego roku do poprzedniego roku i to czego nie rozumiem to dlaczego w tym zestawieniu jest tyle luk jeśli chodzi o numery. Przykładowo numer 26940 ma status NVC ale juz 26943 ma same 0000 czyli zadnego statusu i znowu po nim numer 26946 ma status NVC. https://imgur.com/a/h8dIoV5

O co tutaj chodzi? Czy to nie powinno isc po kolei. Niepokoi mnie to bo "mój numer" (tak wiem z roku poprzedniego) ma same zera czyli tak jakby był pominięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Żona została wylosowana w DV-2023 i mam pytania.

1. Kiedy najlepiej ubiegać się o wszystkie dokumenty, o które będzie prosiło KCC (akt urodzenia, małżeństwa, zaświadczenie o niekaralności)? Czy najpierw na spokojnie wypełnić DS-260 i czekać na ich wiadomość z prośbą o przesłanie skanów dokumentów czy od razu załatwiać już wymagane dokumenty?

2. Ile czasu mniej więcej trwa oczekiwanie po wysłaniu DS-260 na odpowiedź KCC z prośbą o dokumenty?

3. Rozumiem, że akt urodzenia, małżeństwa i zaświadczenie o niekaralności nie musi być tłumaczone na język angielski, ponieważ znalazłem taką informację, że tylko ewentualne wyroki sądowe muszą być przetłumaczone?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oboje z narzeczonym ubiegaliśmy się o zieloną kartę. 
 

Ja przeszłam dalej, on nie. Zastanawiamy się, jak wygląda status dotyczący późniejszych zmian mojego nazwiska, bo prawdopodobnie ja wypełnię DS-260 w tym tygodniu, a termin ślubu mamy na czerwiec tego roku… 

 

Wiadomo, że czas oczekiwania na paszport i dowód osobisty to około 2-3 tygodnie, więc czy mogę później w DS dodać współmałżonka i zmienić swoje nazwisko / nr paszportu itd? 
 

Czy wiecie też, ile czasu od złożenia wniosku DS-260 czeka się na rozmowę w konsulacie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że KCC nie prosi o żadne dokumenty. Ale to niech wypowie się ktoś bardziej kompetentny.

Czas rozmów w loterii DV-2023 to październik 2022 - wrzesień 2023. Złożenie DS-260 nie ma więc w tym przypadku aż tak dużego znaczenia (zakładając, że nie zostanie wysłany we wrześniu 2023, bo wtedy to już na pewno za późno :P). Ważniejszy jest numer, z jakim zostało się wylosowanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Joanna30 napisał:

Nie jestem pewna, ale wydaje mi się, że KCC nie prosi o żadne dokumenty. Ale to niech wypowie się ktoś bardziej kompetentny.

 

Z tego co wyczytałem na travel.state.gov jest informacja: "After KCC receives and processes the DS-260 application form for you and your accompanying family members, you will receive instructions for how to submit required supporting documents. Your interview will not be scheduled until you submit scanned copies of all required supporting documents, following the guidelines below."

Poniżej są wypisane: birth certificates, marriage court and prison records, military records police certificates i photocopy of valid passport biographic data page.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...