Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem zapytać jak załatwić sprawę z ubezpieczeniem zdrowotnym ? Czy od razu po przylocie należy się państwowe ubezpieczanie ? Słyszałem ,ze to właściwie jedyny okres kiedy można skorzystać (niskie progi dochodowe) a na początek lepiej mieć coś na wszelki wypadek 

i jeszcze pytanie o umowy o prace
- czy jest takie coś jak okres wypowiedzenia ? 
- czy są jakieś rodzaju umów typu np. jak w PL zlecenie ,dzieło, o pracę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, micham said:

Chciałem zapytać jak załatwić sprawę z ubezpieczeniem zdrowotnym ? Czy od razu po przylocie należy się państwowe ubezpieczanie ?

Panstwowe... co? 

 

16 minutes ago, micham said:


i jeszcze pytanie o umowy o prace
- czy jest takie coś jak okres wypowiedzenia ? 
 

 Z tego co wiem i czytalam, to zalezy od pracodawcy (albo stanu,  szczegolow nie znam). 

Ale generalnie moga cie prawnie z pracy wyrzucic natychmiastowo jaka maja taki kaprys. Nawet nie musza podawac ci powodu. 

Edytowane przez Roelka v.2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minutes ago, micham said:

i jeszcze pytanie o umowy o prace
- czy jest takie coś jak okres wypowiedzenia ? 
- czy są jakieś rodzaju umów typu np. jak w PL zlecenie ,dzieło, o pracę 

Jeśli nie masz w kontrakcie zapisanych / wynegocjowanych extra warunków (co jest ewenementem i chyba tylko jak jesteś w jakimś executive managemencie) to nie ma niczego jak okres wypowiedzenia. Jak usłyszysz "You are fired" to w zasadzie natychmiast nie jesteś pracownikiem.

  • Dziękuję! 1
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minutes ago, micham said:

Chciałem zapytać jak załatwić sprawę z ubezpieczeniem zdrowotnym ? Czy od razu po przylocie należy się państwowe ubezpieczanie ? Słyszałem ,ze to właściwie jedyny okres kiedy można skorzystać (niskie progi dochodowe) a na początek lepiej mieć coś na wszelki wypadek 

i jeszcze pytanie o umowy o prace
- czy jest takie coś jak okres wypowiedzenia ? 
- czy są jakieś rodzaju umów typu np. jak w PL zlecenie ,dzieło, o pracę 

Hahahahahahahahaha. 

Hahahahaha.

Panstwowe ubezpieczenie ??? 

:lol::lol::lol:

Tzw. Obamacare lub healthcare marketplace to nie jest panstwowe ubezpieczenie - caly czas za nie placisz i to znaczaca ilosc pieniedzy. 

W kwestii pracy - wszystko - absolutnie wszystko - zalezy od umowy z pracodawca ale wypowiedzenia nie ma,moga Cie zwolnic w dowolnym momencie (poza bardzo nielicznymi wyjatkami). Umow jak w PL generalnie nie ma, sa salaried (gdzie dostajesz pensje i czesto jestes "exempt" co oznacza ze nie podlego fair labor practices law wiec pracujesz taka ilosc godzin jak pracodawca wymaga za okreslona ilosc pieniedzy) i hourly gdzie placa Ci za godzine Twojej pracy.

Panstwa gdzie prawa pracownika sa w cywlizowanym swiecie na nizszym poziomie niz tutaj - nie ma.

  • Upvote 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minutes ago, micham said:

Czyli jak polecacie rozegrać sprawę z ubezpieczeniem  ?

Przyjazd do USA jako swiezy immigrant stanowi cos co sie nazywa "qualifying life event" i pozwala na zakup ubezpieczenia poprzez healthcare.gov. Tam też znajdziesz plany podpadające pod ACA (Obamacare) z których jako LPR możesz korzystać. Rozpoczęcie pracy to nowy QLE, co pozwoli Ci ponownie wybrać ubezpieczyciela zgodnie z tym co umożliwi Ci pracodawca.

Alternatywą dla wybrania sobie czegoś z healthcare.gov są tzw. short-term immigrant / green-card insurance (taką frazę googlaj). Nie wiem czy są lepsze czy gorsze od tego co znajdziesz na marketplace. Ogólnie lepiej nie chorować zanim się nie znajdzie pracy... Wiem, że to ostatnie brzmi śmiesznie, ale welcome to USA.

Edytowane przez Xarthisius
  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, micham said:

Czyli jak polecacie rozegrać sprawę z ubezpieczeniem  ?

W wielu ogłoszeniach widzę ,ze w benefits jest health insurance czy moze samemu leciec do agenta ?

Jak masz w ofercie health insurance - to pewnie bedzie lepsze niz to co sam dostaniesz od agenta

  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, micham said:

fajnie ,ze macie ubaw hah, chodziło mi oczywiście o obamacare.


Czyli wnioskuje ,ze ja sam tez mogę się zwolnic kiedy mi pasi ?

Generalnie tak. O ile nie chcesz palić za sobą mostów i chcesz wystąpić o referencje to przyjmuje się, że 2 tygodnie wypowiedzenia ze strony pracownika jest w dobrym tonie. Aczkolwiek masz rację - jak powiesz, że nie pracuję to nie pracujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...