Skocz do zawartości

Wiza czy ESTA?


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, piszę ten temat ponieważ nie wiem na jaką drogę do odwiedzenia USA się zdecydować. Moją sytuację komplikuje fakt, że mam za sobą odmowy wizy turystycznej ale także wizytę w USA, skąd wróciłem na czas (taki jaki deklarowałem w wniosku o wizę oraz na lotnisku).

Mam aktualnie 26 lata, od pół roku prowadzę małą firmę oraz studiuję niestacjonarnie (studia jednolite magisterskie - drugi rok). W 2017 roku  udałem się do konsulatu w Krakowie z wnioskiem o wizę - otrzymałem odmowę. Niecały rok później ponownie udałem się do konsulatu, co zakończyło się również odmową. W wrześniu następnego (czyli już 2019) roku udałem się trzeci raz do konsulatu - tym razem otrzymałem wizę jednokrotnego użytku, ważną trzy miesiące. Po miesiącu od rozmowy wleciałem do Los Angeles, skąd powróciłem w deklarowanym czasie - po równych dwóch tygodniach. W tym roku ponownie chciałbym polecieć tam na wakacje, jednak nie wiem co będzie dla mnie lepszą opcją - udać się do konsulatu na rozmowę, czy wypełnić wniosek online i wlecieć na ESTA? Jeśli mój wniosek nawet przejdzie, ponieważ ostatnia odmowa miała miejsce cztery lata temu, to czy nie będę miał problemów na docelowym lotnisku? Wiem, że nikt mi tutaj nie odpowie dokładnie, bo nikt nie jest jasnowidzem, jednak na pewno są tutaj mądrzejsi ode mnie 'w tych sprawach', albo ktoś, kto spotkał się z podobną sytuacją i mógłby pomóc rozwiać moje wątpliwości.

Dziękuję bardzo z góry za odpowiedzi i pomoc, pozdrawiam!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli miales wczesniej odmowy to mozliwe ze  wniosek ESTA zostanie z automatu odrzucony i tak czy tak bedziesz musial zasuwac do Konsulatu. 

Czy bedziesz mial wize w postaci wlepki czy zatwierdzona online ESTA to i tak o wjezdzie do USA ostatecznie decyduje urzednik na granicy USA.

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że na plus dla Ciebie w oczach urzędników imigracyjnych działa to, że wróciłeś po 2 tygodniach. Wg mnie powinieneś się zgłosić po ESTĘ (niski koszt) i jeśli dostaniesz odmowę to dopiero wtedy powinieneś się starać o wizę. Wg mnie nie jesteś na straconej pozycji i możesz dostać nawet 10cio letnią wizę.

Myślę, że jesteś przykładem na to że ostatnich miesiącach roku fiskalnego 2019 (kończącego się we wrześniu 2019) urzędnikom w ambasadzie bardzo zależalo, aby obniżyć odsetek odmów - chwała ci za to, że z tego skorzystałeś. Myślę, że uwiarygodniłeś się w oczach urzędników imigracyjnych znacząco.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, andyopole napisał:

Jesli miales wczesniej odmowy to mozliwe ze  wniosek ESTA zostanie z automatu odrzucony i tak czy tak bedziesz musial zasuwac do Konsulatu. 

Czy bedziesz mial wize w postaci wlepki czy zatwierdzona online ESTA to i tak o wjezdzie do USA ostatecznie decyduje urzednik na granicy USA.

Gdzieś spotkałem się z opinia (prawdopobnie na jednej z grup na Facebooku), ze po pewnym czasie od odmowy ludzie dostawali autoryzacje ESTA. Ja tez złoże wniosek, tylko boje się, ze przez to na lotnisku bede miał mniejsze szanse na wpuszczenie. 

 

14 godzin temu, mcpear napisał:

Myślę, że na plus dla Ciebie w oczach urzędników imigracyjnych działa to, że wróciłeś po 2 tygodniach. Wg mnie powinieneś się zgłosić po ESTĘ (niski koszt) i jeśli dostaniesz odmowę to dopiero wtedy powinieneś się starać o wizę. Wg mnie nie jesteś na straconej pozycji i możesz dostać nawet 10cio letnią wizę.

Zgłoszę się na pewno po ESTA, jednak bede się bardziej stresował wtedy na lotnisku. Boję się tego, ze jeśli dostanę autoryzacje to po przylocie wystąpią problemy. Czy może jednak jest tak, ze przy dostaniu wlepki w paszport jak i przy autoryzacji ESTA bede miał takie same szanse na przepuszczenie mimo wcześniejszych odmów?  
 

15 godzin temu, mcpear napisał:

Myślę, że jesteś przykładem na to że ostatnich miesiącach roku fiskalnego 2019 (kończącego się we wrześniu 2019) urzędnikom w ambasadzie bardzo zależalo, aby obniżyć odsetek odmów - chwała ci za to, że z tego skorzystałeś. Myślę, że uwiarygodniłeś się w oczach urzędników imigracyjnych znacząco.

Dokładnie tez tak myślę, w momencie kiedy dostałem wizę jedyne co się u mnie zmieniło to to, że pracowałem na umówię o prace od około trzech miesięcy i powiedziałem na rozmowie o planach pójścia na studia. Ale tez o tym, ze mam „plany imigracyjne” (wprost zostałem o to zapytany!) tyle, ze w legalny sposób chciałbym do tego dojść. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, jacoobx said:

Zgłoszę się na pewno po ESTA, jednak bede się bardziej stresował wtedy na lotnisku. Boję się tego, ze jeśli dostanę autoryzacje to po przylocie wystąpią problemy. Czy może jednak jest tak, ze przy dostaniu wlepki w paszport jak i przy autoryzacji ESTA bede miał takie same szanse na przepuszczenie mimo wcześniejszych odmów? 
 

Wg mnie dokładnie takie same

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie każdy wniosek o B1/B2 chyba jest skrupulatniej badany bo jest ich znacząco mniej. Mieliśmy na forum przypadek gdzie autorka świadomie chciała lecieć na B1/B2 a nie na ESTA. Jak pamiętam była pytana dlaczego 90 dni jej nie wystarcza na wizytę turystyczną. O ile pamiętam była żoną Amerykanina i czekała na GC w trybie konsularnym i chciała odwiedzić męża na dłużej niż 90 dni. Miała jakieś dobre story, że na 100% powróci dokończyć wizę w Warszawie i jak pamiętam to B1/B2 dostała. Jak pamiętam to pytanie dlaczego wiza a nie esta padło na rozmowie z konsulem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

To ja mam pytanie: czy na ESTA ma się takie same prawa jak na B1? To znaczy możliwość podróży służbowych? Kończy mi sie ważność paszportu, i nie wiem czy po wyrobieniu nowego mam:

a) latać z dwoma paszportami (wiza w starym)
b) latać na ESTA
c) wyrobić B1/B2 od nowa? Czy uzasadnienie "latam służbowo" rozwiewa wątpliwości po co mi wiza, skoro jest ESTA?

 

Edytowane przez Mamon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...