Skocz do zawartości

Hawaje, Przeprowadzka


saliwan

Rekomendowane odpowiedzi

ja lece tam na studia na UH i naprawde znalesc jakies lokum to masakra bylem 2 tygodnie na wakacjach fajne miejsce przynajmniej nie zimna Kanada ;] mieszkalem w hotelu Aqua Skyline at Island Colony cos takiego wiem ze znajdowalo sie na 446 Seaside Ave. Coś ktoś wie o mieszkaniach nie takich za 1800$ miesiecznie a takich do 1000 $ albo jakis pokój do 800$ ?

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 104
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

dasz radę wynająć pokój za $800 czasami nawet taniej jeśli się dobrze trafi. Island Colony ma dość tanie studio i sporo ofert, wszędzie blisko tak naprawdę, dojedziesz na UH bezpośrednim autobusem. Z reguły takie pokoje dzieli się z turystami z różnych regionów świata, jeśli Ci to nie przeszkadza to chyba to jest najlepsze rozwiązanie za tą kasę. Szukaj na Craigslist. Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

 Cześć!! :) Marzy mi się przeprowadzka na Hawaje i znalezienie tam pracy. Mam wizę turystyczną do USA. Chciałabym Was bardzo prosić o podpowiedź, jak wygląda sytuacja na rynku pracy i podpowiedź, jak się można zorganizować- albo sugerowane linki do poinformowania się. Dzięki!!

O mnie poniżej:

Education

 

Master’s degree in Italian language and literature (Italian-English Translation), University of Silesia, Poland.
Dissertation: “The concept of humanitarian aid in autobiographical novel of Susanna Fioretti: ‘’
Involontaria’’.

Bachelor’s degree in Italian language and literature, (Pedagogy), University of Silesia, Poland

Erasmus Student at University of Bari, Italy

Work experience

 

Freight forwarder in Silvan Logistics (Unilever Team), Katowice Intern at FONBEC, foundation, Cordoba, Argentina

Front Desk Manager in Royal Palace Luxury Hotel, Piazza di Spagna, Rome

Intern in Polish Insitute of Rome, the body of Ministry of Forreign Affairs.

Erasmus Internship: AGM, Recruitment coordinator in Cultural Association Matilde Pianciani and administrative intern in historical complex of Villa Pianciani, Rome/Spoleto. I was involved in The Conservation Volunteers projects Assistant of

Receptionist in Hakkasan Mayfair, London

 

Member of Events Operations at Claridge’s, London

Polish coordinator of European project “Leonardo da Vinci”, Rimini, Italy (I was in charge of high school students from Poland participating in traineeships at Italian companies in Rimini. As a supervisor I was responsible for tracking progress of the traineeships, monitoring students' work along with their employers, helping in emergency situations, organizing cultural trips/free time activities for students as well as teaching them Italian and English. Every week I prepared comprehensive reports summarizing particular stages of project realization)

 

10.2010-03.2011 08.2010

Internship: Italian language teacher in Catholic College of John Bosco. Sosnowiec, Poland

Translation English-Polish for Eurochips Company, Paris

 

11.2009 2009

Interpreter Italian-Polish during Twin City Conference in Specchia, Italy
Internship in international students’ organization AIESEC

Volunteering

1
2016 Translation of subtitles from Polish into Italian of Arkadiusz ___________________________Olszewski’s animated film «Ludobójstwo »

12.2015 2012

2012 05.2011-06.2011 2011

Polish-American Leadership Academy participant

Participation in “Wine for Life Africa Project“ (fighting HIV)/ Gambero Rosso, Rome

Fundraising for NOVE ONLUS, non profit organization, Rome,Italy

Italian-Polish interpreter in European project “Leonardo da Vinci”. In charge of a group of students Rimini, Italy. Sector: transport

Volunteering in Volunteers for Sport, translation of the website: v4sport.eu

Languages

 

Polish Italian English French Spanish

Mother language Fluent
Fluent Conversational Conversational

   

Interests

Education, economic empowerment, off-road, literature, travelling (various travels: Austria, Argentina, Azerbaijan, Bolivia, Brazil, Bulgaria, Chile, Croatia, Czech Republic, Denmark, Egypt, England, France, Georgia, Germany, Greece, Hungary, Italy, Marocco, Slovakia, Tunisia, Turkey, Uruguay, United States, with special emphasis on analysing local cultures).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Kinga Rekucka napisał:

 Cześć!! :) Marzy mi się przeprowadzka na Hawaje i znalezienie tam pracy. Mam wizę turystyczną do USA. Chciałabym Was bardzo prosić o podpowiedź, jak wygląda sytuacja na rynku pracy i podpowiedź, jak się można zorganizować- albo sugerowane linki do poinformowania się. Dzięki!!

O mnie poniżej:

Education

 

Master’s degree in Italian language and literature (Italian-English Translation), University of Silesia, Poland.
Dissertation: “The concept of humanitarian aid in autobiographical novel of Susanna Fioretti: ‘’
Involontaria’’.

Bachelor’s degree in Italian language and literature, (Pedagogy), University of Silesia, Poland

Erasmus Student at University of Bari, Italy

Work experience

 

Freight forwarder in Silvan Logistics (Unilever Team), Katowice Intern at FONBEC, foundation, Cordoba, Argentina

Front Desk Manager in Royal Palace Luxury Hotel, Piazza di Spagna, Rome

Intern in Polish Insitute of Rome, the body of Ministry of Forreign Affairs.

Erasmus Internship: AGM, Recruitment coordinator in Cultural Association Matilde Pianciani and administrative intern in historical complex of Villa Pianciani, Rome/Spoleto. I was involved in The Conservation Volunteers projects Assistant of

Receptionist in Hakkasan Mayfair, London

 

Member of Events Operations at Claridge’s, London

Polish coordinator of European project “Leonardo da Vinci”, Rimini, Italy (I was in charge of high school students from Poland participating in traineeships at Italian companies in Rimini. As a supervisor I was responsible for tracking progress of the traineeships, monitoring students' work along with their employers, helping in emergency situations, organizing cultural trips/free time activities for students as well as teaching them Italian and English. Every week I prepared comprehensive reports summarizing particular stages of project realization)

 

10.2010-03.2011 08.2010

Internship: Italian language teacher in Catholic College of John Bosco. Sosnowiec, Poland

Translation English-Polish for Eurochips Company, Paris

 

11.2009 2009

Interpreter Italian-Polish during Twin City Conference in Specchia, Italy
Internship in international students’ organization AIESEC

Volunteering

1
2016 Translation of subtitles from Polish into Italian of Arkadiusz ___________________________Olszewski’s animated film «Ludobójstwo »

12.2015 2012

2012 05.2011-06.2011 2011

Polish-American Leadership Academy participant

Participation in “Wine for Life Africa Project“ (fighting HIV)/ Gambero Rosso, Rome

Fundraising for NOVE ONLUS, non profit organization, Rome,Italy

Italian-Polish interpreter in European project “Leonardo da Vinci”. In charge of a group of students Rimini, Italy. Sector: transport

Volunteering in Volunteers for Sport, translation of the website: v4sport.eu

Languages

 

Polish Italian English French Spanish

Mother language Fluent
Fluent Conversational Conversational

   

Interests

Education, economic empowerment, off-road, literature, travelling (various travels: Austria, Argentina, Azerbaijan, Bolivia, Brazil, Bulgaria, Chile, Croatia, Czech Republic, Denmark, Egypt, England, France, Georgia, Germany, Greece, Hungary, Italy, Marocco, Slovakia, Tunisia, Turkey, Uruguay, United States, with special emphasis on analysing local cultures).

Posiedz troche tu na forum i poszperaj co Ci jest potrzebne aby dostac prace [ jakie sa legalne i nielegalne drogi znalezienia pracy pracy i zostania w usa.... ], jakie musisz spelniac warunki wizowe, jak sie do tego zabrac, czy jest takie co mozliwe dla Ciebie jako obywatela Europy, czy w ogole masz prawo taka prace dostac ? itp

Zorinetuj sie czytajac takze fora zagraniczne jak wyglada rynek pracy, zarobki itp...

Hawaje wg mnie sa spoko. To taki inny swiat....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Kinga Rekucka napisał:

 Cześć!! :) Marzy mi się przeprowadzka na Hawaje i znalezienie tam pracy. Mam wizę turystyczną do USA. Chciałabym Was bardzo prosić o podpowiedź, jak wygląda sytuacja na rynku pracy

 

Sytuacja wyglada tak, ze pracodawcy lubia generalnie zatrudniac osoby uprawnione do pracy. Na wizie turystycznej nie jestes uprawniona. A juz szczegolnie jak nowy prezydent zacznie wprowadzac swoje plany immigracyjne w zycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze... Wiekszosc twoich osiagniec i doswiadczen zwiazanych jest z jezykiem wloskim... Co raczej zupelnie nie przyda ci sie na Hawajach. Dlaczego nie chcesz mieszkac i pracowac we Wloszech? Jak ktos by mnie dal wybor USA czy Wlochy, to bym juz lezala pod sloncem Italii. :P Z twoimi kwalifikacjami pewnie na wize pracownicza tez nie da rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...