Skocz do zawartości

Osobista Sytuacja - Co Ze Sobą Robić? ;)


Soker

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jak wiemy każdy kto kiedyś chciał wyjechać do USA miał przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji milion pytań oraz dylematów.

Urodziłem się w 1989 roku, kończę teraz 4-ro letnie technikum o profilu "technik elektryk", już posiadam uprawnienia SEPowskie do 1kV oraz prawdopodobnie uzyskam dyplom technika (egzaminy w połowie czerwca 2009).

Oprócz tego należy wspomnieć o racji posiadania podwójnego obywatelstwa, bo to ponoć jest mi w stanie pomóc na drodze mojej emigracji do USA (niemieckie/polskie).

Rodzaj wyjazdu - planowany na stałe, zawsze marzyłem o stanach itp :)

Jakiejś bliskiej rodziny w Stanach brak, więc mogę opierać się jedynie na pomocy życzliwych ludzi lub rodziny znajomego, której jeszcze nawet nie widziałem na oczy.

Po tym jak przedstawiłem swoją osobista sytuacje zadam kilka pytań

- czy w dobie kryzysu jest sens tam w ogóle jechać?

- jaka jest średnia, minimalna stawka per/h w takim np. Chicago lub Columbus/Cleveland

- jest szansa dostać pracę w zawodzie tj. jako jakiś początkowy pomocnik elektryka etc?

- sprawy wizowe słyszałem, że prościej będzie mi załatwiać na niemiecki paszport i przez niemieckie ambasady, sęk w tym że nie potrafię się porozumiewać po niemiecku ;)

- na jaką wize mam realne szanse? i czy ktoś może zna przypadek podobny jak mój? gdzie się zwracał? czego potrzebował?

- jeśli zdecydował bym się na wyjazd ile pieniędzy powinienem minimum wziąć?

- pakować się lepiej w skupisko Polaków czy odcinać się i wraz z moją dosyć dobrą znajomością j. angielskiego wspinać się po szczeblach multikulturowego społeczeństwa?

- znajomy mówił ostatnio, że gdy kupuje się bilet lotniczy do USA nie ma możliwości zakupu tzw. one-way-ticket dla kogoś takiego jak ja? na czym to polega?

Jeśli jeszcze coś mi się nasunie na myśl na pewno dodam jeszcze swoje pytania :)

Pomysł z ostatniej chwili:

A może jednak zrobić w Polsce rok studiów np. Logistyka na Politechnice Śląskiej i pojechać sobie na W&T zobaczyć o co chodzi w tej Ameryce, rzucić studia i ewentualnie tam wrócić już na normalnych zasadach? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego należy wspomnieć o racji posiadania podwójnego obywatelstwa, bo to ponoć jest mi w stanie pomóc na drodze mojej emigracji do USA (niemieckie/polskie).

Myslisz ze majac niemiecki paszport dostaniesz szybciej wize na pobyt staly-wize pracownicza?to jest w duzym bledzie i lepiej abys przestal o tym myslec.

Druga sprawa ze jak wlecisz jako turysta z niemieckim paszportem to masz ledwie 90 dni na pobyt w USA bez prawa zmiany statusu oraz przedluzenie pobytu tak wiec albo lecisz z wiza turystyczna lub tez z wiza pracownicza

Co do biletu w 1 strone to jako turysta powinienies miec bilet w 2 strony bo inaczej mozesz zostac nie wpuszczony na teren USA.

A co do work i travel to mysle ze to jest dobre wyjscie .

o wizach pracowniczych masz napisane na stronie forum plus strone ambasady usa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co wiem to że na paszporcie niemieckim mogę jutro wsiąść do samolotu i być tam 90 dni ;) ale myślałem też, że mimo wszystko mniej Niemców składa wnioski o jakieś dłuższe wizy "turystyczne" więc może będzie łatwiej wyhaczyć coś 5letniego?

Sam już nie wiem, poczytam jeszcze o tych wizach pracowniczych, dzięki za te odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwila chwila...

Komuna już dawno temu padła... mam paszport niemiecki ale nie znam języka - peszek ;) ważne, że rozmawiam w języku angielskim (konsul pewnie też biegle, skoro pracuje w takim miejscu). Mimo wszystko chciał bym poznać historię osoby o podobnej sytuacji na paszporcie niemieckim.

A wyjazd na polskiej wizie (załóżmy, że dostanę na 5lat) + praca na social security number?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizie turystycznej?to zadnego numeru SSN nie dostaniesz tak samo z prawka wiec o tym zapomnij

mowisz ze komuna upadla i co z tego?myslisz ze jak masz paszport niemiecki to dostaniesz wize?,jak pokazesz ze cos Cie trzyma w Niemczech a do tego wytlumaczysz Konsulowi po co Ci taka wiza to idz .Oni dobrze wiedza ze Niemcy moga latac bez wiz do USA i to na 90 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizie turystycznej?to zadnego numeru SSN nie dostaniesz tak samo z prawka wiec o tym zapomnij

Nawet takiego troszeczkę mniej legalnego?

mowisz ze komuna upadla i co z tego?myslisz ze jak masz paszport niemiecki to dostaniesz wize?,jak pokazesz ze cos Cie trzyma w Niemczech a do tego wytlumaczysz Konsulowi po co Ci taka wiza to idz .Oni dobrze wiedza ze Niemcy moga latac bez wiz do USA i to na 90 dni.

A po co ja mam temu konsulowi wyjaśniać co mnie w Niemczech trzyma? Przychodząc tam po wizę >90dni pokazuje, że widocznie mam potrzebę zwiedzić Amerykę dłużej niż ustawa UE przewiduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej legalnego SSN?

Powodzenia.

Ale jak cię złapią, to goodbye Ameryko...

Po co masz konsulowi wyjaśniać?

Po to samo, po co my wyjaśniamy, jak staramy się o wizę.

Niemcy wiz nie mają, a to nie ustawka UE przewiduje, że mogą jechać na 90 dni bez możliwości zmiany statusu, czy przedłużenia.

To Stany mają taki program.

Zresztą, jeśli się nie mylę, to my mamy podobny program względem Ukrainy, czy innych krajów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej legalnych?jak chcesz byc na zawsze wydalony bez prawa powrotu do USA to idz ta droga ,pewnie znajda sie tacy co Ci takie cos zalatwia ale Ty zostaniesz wydalony a nie Oni ,wybor nalezy do Ciebie.

I tutaj bedziesz musial Konsulowi pokazac ze masz do czego wracac bo w ds 156 masz rubryke czy cos robisz czy tez nie,do tego tzw plan podrozy powinienes miec ulozony w glowie-pobytu i jak sadzisz ze Konsula przekonasz to idz ..

ps uzywanien lewych dokumentow pod pada pod prawo federalne a tutaj nie ma zmiluj ze ktos nie wiedzial-nie byl pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej legalnego SSN?

Powodzenia.

Ale jak cię złapią, to goodbye Ameryko...

Mniej legalnych?jak chcesz byc na zawsze wydalony bez prawa powrotu do USA to idz ta droga ,pewnie znajda sie tacy co Ci takie cos zalatwia ale Ty zostaniesz wydalony a nie Oni ,wybor nalezy do Ciebie.

Tego właśnie nie chcę. Dziękuje wobec za dobitne wyjaśnienie, że trzeba działać legalnie bo "goodbye usa" na całe życie nie zniose ;)

PS. Programy W&T wymagają z tego co wiem skończony rok studiów, liczy się to czy są w trybie stacjonarnym/niestacjonarnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...