Skocz do zawartości

Pomysł Na Sprowadzenie Samochodu - Mienie Przesiedleńcze


Jaro25

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam taka sytuację. Siostra uczy sie w USA (kentucky - luisville) i chciałbym ją "wykorzystać" do sprowadzenia samochodu:) Chciałbym to zrobić tak aby nie płacić cła i podatku. Chciałbym zrobić to tak:

1. Siostra kupuje samochód w salonie wysyła go do polski a ja jeżdzę na tablicach amerykańskich około 6 miesięcy aż przyjedzie do polski i zarejestruje samochód jako mienie przesiedleńcze ( okres 6 miesięcy spełniony) ubezpieczenie i wszystkie inne opłaty bedzie placi w usa do przyjazdu.

2. opcja trudniejsz bo ja muszę tam jechać z między narodowym prawkiem i wtedy kupujemy razem samochód w salonie. ona jest właścicielem a ja osobą upoważnioną do jeżdzenia samochodem. przesylam samochód i mogę nim wtedy jeżdzić bo rejestracji podobno?! w dokumentach samochodu jestem więc mówię że turystycznie przyjechałem.

Co o tym myślicie? Czy może jest jeszcze jakaś inna opcja? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty masz GC,obywatelstwo USA aby takim samochodem na takich blachach jezdzic w Polsce przez taki okres czasu?

Ty sie dowiedz w urzedzie celnym ile moglbys jezdzic takim samochodem na takich blachach,,druga sprawa ze jak samochod przyjezdza to urzad musi wiedziec czy przyjezdza jako samochod na mienie przesiedlencze,czy musi byc oplacone clo czy tez bedzie jakis czas i ten samochod wraca do USA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mienie moze zabarac kazdy do Polski aczkolwiek na mienie jesli bylo sie przynajmniej jakis czas (rok chyba)ale samochod musi byc zarejestrowany w USA

Nowy przepis obowiazuje od dzisiaj

http://www.motofakty.pl/artykul/rejestracj..._po_nowemu.html

a tu o mieniu przesiedlenczym

http://www.polishconsulateny.org/index.php?p=52

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skorzystałem z tej strony o mieniu i tam jest takie coś: "W przypadku prywatnych środków transportu, dokumentem potwierdzającym użytkowanie pojazdu w poprzednim miejscu stałego zamieszkania przez osobę przesiedlającą się przez 6-miesięczny okres będzie dowód rejestracyjny pojazdu wystawiony na nazwisko tej osoby. " czyli jeśli kupię razem z siostrą samochód w usa ona będzie właścicielem i a ja współwłaścicielem (osobą upoważnioną do jazdy tym samochodem) będzie to wpisane w dowód rejestracyjny. To chyba będę mógł jeździć tym samochodem w Polsce na amerykańskich tablicach?!? pytanie jest czy mogę przywieźć samochód odrazu i jeździć nim przez pół roku tak jak w cytacie wyżej i później jako mienie przesiedleńcze go wziąć? Nie wiem jak długo można jeździć na tablicach usa jeżeli jestem w pisany dowodzie rejestracyjnym. Jeden znajomy mówi że mogę ile chcę jeżeli jestem w dowodzie rejestracyjnym inny mówi że tak długo jak ważne są badania techniczne tego samochodu (badania techniczne z USA). Podobno najdłużej ważne badania techniczne są gdy kupujesz samochód w stanie Południowa Karolina chyba jakieś 3 lata. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dane techniczne tego nie ma w USA jest tylko rejestracja (najczesciej na dwa lata i certyfikat na spaliny

na jeden rok ktory odnawiasz co roku.

Oczywiscie przy tym procederze zawsze cos znajda w aucie do zrobienia jesli jest dwu trzyletnie

czy bedziesz mogl jezdzic na tablicach musisz dowiedziec sie w urzedzie celnym

Zawsze mozesz podac ze reszta mienia przesiedlenczego jest w drodze i dojedzie w ciagu 6 miesiecy wtedy chyba zamykasz proces mienia w urzedzie celnym i przerejstrowujesz auto

sprawdz to sam w urzedzie celnym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim żeby sprowadzić samochód jako mienie przesiedleńcze osoba do tego uprawniona musi być jego właścicielem przez minimum 6 miesięcy w USA.

Po drugie jeżeli chcesz by ten samochód został zwolniony z opłat celno - podatkowych to musisz dokonać odprawy celnej w pierwszym urzędzie w jakim się to auto na terenie PL pojawi (np. Gdynia).

Inaczej nikt Ci tego auta nie wyda. Dokonanie odprawy (a może tego dokonać jedynie właściciel auta - przesiedleniec, nie wiem czy są honorowane jakieś upoważnienia w takich sprawach) oznacza, że natychmiast musisz to auto w Polsce ubezpieczyć i zarejestrować i przeprowadzić badanie techniczne. Tak więc kolego nie pojeździsz sobie na amerykańskich blachach po Polsce, bo nikt Co tego auta nie wyda z Urzędu Celnego.

Nie wiem jak wygląda sytuacja z odprawą czasową (czyli teoretycznie obywatel USA przywozi sobie auto na kilka miesięcy, jeździ nim po Europie i wywozi z powrotem), ale Ciebie jeżeli chcesz się załapać na mienie ona na pewno nie dotyczy.

Po ostatnie wreszcie jeżeli sprowadzisz samochód jako mienie przesiedleńcze to nie możesz go sprzedać przez dwa lata od momentu dokonania odprawy celnej. W przeciwnym wypadku trzeba będzie uiścić wszystkie opłaty (cło i VAT) z których zostało się zwolnionym. Warto o tym pamiętać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochodu sprzedawać nie będę. Więc mogę albo na mienie przesiedleńcze - pół roku siostra musi jeździć w usa później może go sprowadzić ( czy ona musi wrócić do polski na stałe czy może być nadal w USA? oni to sprawdzają? - ile ma czasu na powrót na stałe do polski gdy zacznie sprowadzać rzeczy do naszego kraju?). Albo zarejsestrowac samochod w usa przy kupnie na mnie i siostre i przywieźć go do polski i jeździc na amerykanskich tablicach - ciekawe jak dlugo mozna tak jeździć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...