Skocz do zawartości

Studia Ogólnie


Rekomendowane odpowiedzi

mam zamiar wybrać się na studia do USA ,chciałabym się dowiedzieć czegoś więcej o studiach w USA , ponieważ nic o tym nie wiem , jestem po prostu zielona :) jakbyście mogli mi powiedzieć jakie uczelnie preferujecie, jakie testy trzeba zdać, ile kosztują te studia , co trzeba zrobić żeby dostać się na studia , jak tam można w czasie studiów mieć prace , znaczy w jaki sposób ją znależć i czy są domy akademickie a i o o co chodzi z tymi community college i university itp. :) z góry dzięki za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogłabyś poszukać tych odpowiedzi na forum..

napisze tylko z grubsza.

wszytsko zalezy od tego czy chcesz studiowac na wizie studenckiej F1 czy masz zieloną karte. Jak na wizie to musisz zdać dodatkowo test z and TOEFL. oprocz tego musisz tez wykazac ze masz kase na 1 rok studiow - inaczej szkola nie wyda ci papierka ktory jest niezbedny do otrzymania wizy.

najpierw wybierz szkole. potem sprawdz ile kosztuje - licz ze jakies 20000 na rok (i to nie jest wygorowana stawka). Na F1 nie mozesz pracowac - jedynie mozesz pracowac na kampusie w wymiarze 20 h na tydzien - starczy ci na waciki. musisz miec kase i koniec. nie licz na stypendia jako student miedzynarodowy w collegu (a na 1 roku to juz w ogole zapomnij). mozesz mieszkac w akademiku - wiele uczelni oferuje takie rozwiazanie i jest ono zazwyczaj tansze niz samodzielne mieszkanie.

Community College oferuja takie ogolne kursy. np zeby zrobic bakałarza musisz miec ukonczone konkretna liczbe kursow. zeby było taniej robisz podstatwowe kursy na CC a potem jak Ci dobrze idzie przenosisz sie na uniwersytet i tam dorabiasz co ci brakuje do dyplomu.

co do testow to musisz zazwyczaj zadac jeszcze SAT (wersji od cholery - zalezy od uczelni kierunku itp.)

szkół jest tutaj mnóstwo. ja proponuje zawsze szukać wśród tych bogatych bo tam jest jakaś szansa na pomoc finansową (nie federalną która przysługuje tylko obywatelom i rezydentom)

szukaj np tu:

http://colleges.usnews.rankingsandreviews....0cc9615f36558ae

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz sama poszukać uczelni. jest ich tutaj tysiące. ja sobie wyszukałam taką która jest w czołówce w mojej dziedzinie i mam dostęp do tego, na czym mi najbardziej zależało. ty masz zapewne inne prorytety.

wizy sama nie wybierasz. dostaniesz F1 i koniec. chyba, że polecisz ze stypendium fullbrighta to wtedy się dostaje J1.

Nie wiem dokładnie jak jest w collegu z kierunkami. raczej wybierasz ogólnie a potem dopiero koncentrujesz sie na przdmiotach na ktorych najbardziej ci zalezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dokładnie jak jest w collegu z kierunkami. raczej wybierasz ogólnie a potem dopiero koncentrujesz sie na przdmiotach na ktorych najbardziej ci zalezy.

Dotychczas bylo tak, ze mozna bylo w ogole nie deklarowac kierunku i zaczynac od general education classes, a potem dopiero robic klasy kierunkowe. Ludzie zmieniali kierunek nawet 3-4 razy w ciagu studiow i nikt nie robil problemow. Mozesz tez zdecydowac sie na taki czy taki kierunek i od razu robic te klasy, ale GE i tak Cie nie ominie. Ostatnio jednak na uniwersytetach w Kalifornii, (CC chyba tak stanowcze jeszcze nie sa) musisz z gory zadeklarowac kierunek i w ciagu roku nie mozesz go zmienic, a po roku tylko w szczegolnych przypadkach. Reszta jak napisala kara_kc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

mam pytanie. co jesli ktos ma zielona karte,a nie te wize studencka? co wtedy trzeba zdawac? bylbym wdzieczny gdyby ktos mi jeszcze wyjasnil na czym polega ten system z college'ami. najpierw sie idzie na 2 lata do college'u, tak? czy tam sa jakies konkretne kierunki? z gory dzieki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
mam pytanie. co jesli ktos ma zielona karte,a nie te wize studencka? co wtedy trzeba zdawac? bylbym wdzieczny gdyby ktos mi jeszcze wyjasnil na czym polega ten system z college'ami. najpierw sie idzie na 2 lata do college'u, tak?

To zależy od tego jaki system sobie wybierzesz i na co patrzy konkretna szkoła.

Wiele osób ze względów finansowych robi associate's degree w tzw. community college, a potem kończy naukę na innej uczelni, zdobywając bachelor'czy master's degree. Ale nie zawsze transfer będzie możliwy. Każda szkoła ma inne wymagania, no i przed zajęciami w community college trzeba dobrze odrobić zadanie domowe - zdarza się że w CC wykładają świetni nauczyciele z prestiżowych uniwersytetów (bo mają pasję i kochają uczyć), ale można też (niestety dość często) trafić na idiotę i z kursu będzie niewiele pożytku. Tyczy to oczywiście nie całego collegu, a poszczególnych przedmiotów. Reasumując - nie jest zawsze prawdą że CC mają niski poziom. Ja np. miałam zajęcia z człowiekiem którzy wykłada jednocześnie na dobrym uniwersytecie i naprawdę zaoszczędziłam wiele pieniędzy za ten sam kurs, który na uniwerku kosztowałyby mnie 8 razy więcej. Generalnie jednak jako absolwent CC będziesz traktowany jako student drugiej kategorii podczas starania się na uniwersytet, co wcale nie znaczy że przyjęcie do dobrej szkoły po CC jest niemożliwe.

Niektóre uczelnie nie przyjmują transferów z CC. Inne wymagają określonej ilości godzin kredytowych z 4-letniego uniwersytetu (niekoniecznie z tego do którego się chce być przyjętym), reszta może być z CC. Zdaje się że uniwersytety stanowe są najmniej restrykcyjne pod tym względem, ale w tym temacie musiałbyć pogrzebać, bo ja akurat do stanowego się nie wybieram.

Plusy CC:

1. Jest tanio.

2. Klasy są małe, jest lepszy kontakt z nauczycielem.

3. Nie trzeba (choć można) mieć zdanych SAT, ACT i innych testów.

Minusy CC:

1. Możliwy problem z późniejszym transferem (trzeba się dokładnie orientować z wymaganiach uczelni na której się chce potem studiować).

2. Często (nie zawsze) niższy poziom.

3. Ponieważ nie ma kryteriów tyczących przyjęcia, przynajmniej połowa studentów to autentyczni idioci. Ja chodziłam do CC z ludźmi którzy nie umieli robić zadań z ułamkami - i ci ludzie chcą podawać pacjentom insulinę :) , oczywiście wylecieli z hukiem w połowie semestru. Chodzi mi jednak o to, że jest o wiele mniejsza konkurencja i parcie na sukces.

Co do TOEFL - często na tym forum pojawia się informacja, że posiadacze GC nie muszą go zdawać . Jest to nieprawda. To zależy od szkoły. Szkoła do której chcę się starać ma następujące wymagania:

Test of English as a Foreign Language (TOEFL) is required for students who are non-native speakers of English or who have not completed a minimum of three (3) years of higher education and received their baccalaureate degree in the United States.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Żeby nie robic balaganu, zapytam tutaj... :)

1. Zawsze myslalem o studiowaniu amerykanistyki ale w Polsce... od niedawna jednak mam zamiar zrealizowac to ale w USA - w grę wchodzi raczej tylko Nowy Jork... czy slyszal ktos cos o tych studiach wiecej?? Mógłby ktos napisac cokolwiek o tym i podrzucic mi kilka dobrych, przydatnych stron...?

2. Jak to jest ze studiowaniem amerykanistyki... jakich testow moga wymagac poza TOEFL...?

3. czy ciezko jest sie dostac na takie studia?

4. Interesuje ich w ogole matura i swiadectwo z polskiego technikum? czy tylko i wylacznie ich egzaminy wstepne jak np. TOEFL...?

5. Jaki koszt moze byc takich studiow na rok?

6. Chcialbym tez przejrzec inne kierunki studiow w NYC... np. odpowiedniki takich kierunkow jak w Polsce marketing i zarządzanie, czy moze jakies kierunki budowlane... Wlasnie... mozecie cos powiedziec o budowlanych kierunkach? Ciężej jak w Polsce...? Jak sie dostac na takie studia..?

7. Jak wygladaja takie studia, co sie zyskuje, czy moge miec tam tak jak w PL tytul magistra i/lub inzyniera np.?

8. O co chodzi dokladniej z tym graduate/undergraduate...??

Byłbym wdzieczny za podesłanie takze ciekawych, dobrych linkow na temat studiow w NYC... szukalem ale wiem, ze znacie jakies dobre strony gdzie moglbym poczytac glownie o kierunkach studiow w NYC bo wlasciwie poza amerykanistyka nie wiem co ciekawego mozna by bylo studiowac w NYC... Chcialbym popatrzec na dostepne kierunki tam i poczytać.. bo studia zblizaja sie coraz wiekszymi krokami a ja nawet nie wiem co i jak... a nie ukrywam, ze mam naprawde mozliwosc w ogole studiowania tam wiec chcialbym to wykorzystac, sprobowac...

Dziękuje z góry za pomoc... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...