Skocz do zawartości

Podroz Z Paszporem Na Stare Nazwisko


KW

Rekomendowane odpowiedzi

czy ktos sie orientuje co powwinam zrobic w sytuacji gdy moj paszport traci waznosc w grudniu 2010. moze najpierw w skrocie opisze moja sytuacje. wzielam slub z obywatelem, jestem na etapie kompletowania dokumentow, takze wszystko przede mna. jak wszystko pomyslnie przebiegnie powinam dostac gc w tym roku. bede chciala jechac do pl, czy powinnam sie ubiegac o nowy paszport przed wyjazdem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 128
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

do grudnia mozesz leciec na starym paszporcie w innym przypadku bedziesz musiala miec nowy

KW problem z paszportami-prawem jest taki ze to jest nowy przepisy ale w MSWiA mozna bylo odniesc wrazenie ze dopuki nie zglosisz tego do USC to jak Ci moga anulowac paszport-dowod osobisty...sprawa z paszportami nie byl uregulowany i dlatego tez to teraz uregulowali ...

i masz racje ze jak sie zacznie cos robic w USC to zacznie biec czas na wymiane i te osoby ktore sa po za Polska maja czas na wymiane dowodu 120 dni :)w innym przypadku taki dowod bedzie anulowany

ps jak cos moge podac nr telefonu na pewne inne pytania w sprawie paszportow

miesio nie ma co sie dziwic pewnym Paniom,,czasami tak jest z urzednikami ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Cześć wszystkim!

Powracam na forum bo właśnie odebrałam marriage certificate i kompletuję dokumenty do AOS.

Z tym raczej nie mam problemu, ale oczywiście z paszportem.

Mam kilka pytań, szukałam na forum i w internecie ogólnie i nie mogę się doszukać. Trochę to skomplikowane.

wiem już nie ma obowiązku zarejestrowania aktu małżeństwa w Polsce i że amasada nie zajmuje się dowodami osobistymi, tylko trzeba to załatwić osobiście w Polsce, przy czym dowód można odebrać przy następnej wizycie w Polsce, bo go przechowują.

Chcę zmienić paszport (nazwisko- po ślubie na K1), żeby nie mieć problemów potem na granicy. Wiem, że mogę mieć akt małżeństwa ze sobą i paszport na stare nazwisko i GC na nowe i przejdzie, ale kto wie do czego się doczepią.

Czy muszę zarejestrować akt małżeństwa żeby mieć paszport na nowe nazwisko? Jeśli tak to czy można to wszystko zrobić przez ambasadę czy muszę jechać do Polski?

Czy jeśli wyrobię paszport w stanach przez ambasadę i będę zarejestrowana w USC i nie wyrobię dowodu osobistego (będzie nieważny po nie pamiętam ilu dniach) czy mogę wyrobić potem nowy dowód jak będę w Polsce już po tym jak będzie nieważny?

Na stronie ambasady przeczytałam, że osoby przebywające na stałe za granicą mają PRAWO a nie OBOWIĄZEK posiadania aktualnego dowodu osobistego.

??

Jak ktoś wie to proszę o pomoc.

Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

domi a jaki masz kontakt z Polska,ktos ze znajomych,rodziny moze Ci pomoc?

bo takie cos jak umiejscawianie aktu slubu w USC moze zrobic ktos z rodziny-znajomych-przyjaciol ale trzeba isc do USC i sie spytac jak ma taki papier wygladac aby mozna bylo przez taka osoba zlozyc papiery,odebrac taki akt slubu

Bo jak kto zrobisz przez Ambasade to raz bedzie to trwac min 3 tyg,bedzie to drozej

I teraz jak chcesz miec wszystkie dokumenty na nowe nazwisko to musisz takie cos zrobic jak umiejscowienie aktu slubu aby wszystkie dane byly aktualne i aby pokazac w urzedzie ze masz akt slubu umiejscowiony w Polsce-akt slubu.

Dowod osobisty staje sie nie wazny po :

http://polskalokalna.pl/wiadomosci/malopol...j-dowod,1232686

np osoby mieszkajace po za granica Polski maja czas 4 miesiace na wymiane

W Polsce bedziesz mogla sie poslugiwac waznym paszportem a dowod osobisty wymienisz ,nawet ten zielony z lat ubieglych

Co do dowodu osobistego to radze upewnic sie w MSWiA jak kto jest dowodami osobistymi jak jestes na stale zagranica .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Domi z tym umiejscowienie aktu ślubu to jest troche zabawy.

Pierwsze podstawowe pytanie: czy Twoj marriage certificate zawiera informacje ze po slubie zmieniasz nazwisko?

Jeśli tak to ktoś z rodziny moze to zrobić w Twoim imieniu, ale lepiej zapytac w urzedzie, bo jak wiadomo z urzednikami roznie bywa.

Jesli na Twoim akcie slubu nie ma informacji a zmianie nazwiska to pozostaje Ci albo załatwianie przez konsulat albo osobiscie musisz sie pofatygowac do Polski. W przypadku zmiany nazwiska musisz w obecnosci urzednika / konsula (tu sprawdz na stronie konsulatu) oswiadczenie o przyjeciu po slubie nazwiska meza.

Oprocz tego potrzebne beda:

- marriage certficate + tłumaczenie przysiegle

- twoj akt urodzenia

- birth cerftificate meza + tlumaczenie przysiegle.

U mnie wydanie decyzji o umiejscowieniu aktu slubu trwalo tydzien (jezeli nie mozesz zostac tydzien dokumenty wysla Tobie poczta).

Zeby wymienic paszport przez konsulat (co aktualnie robie) musisz miec polski akt małżeństwa.

Mam nadzieje ze pomogłam!

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Emilka i Sly!

Czy te dokumenty z tłumaczeniami przysięgłymi potrzebuję do konsulatu czy w Polsce.

Ja się tylko zastanawiam kiedy to zrobić, Czy Ty umiejscowiłaś akt małżeństwa przez konsulat czy byłaś w Polsce?

Z tego co szłyszałam, to w Stanach nie ma czegos takiego jak tłumaczenie przysięgłe! Czyli tzn., że konsul musi przetłumaczyć, albo potwierdzić tłumaczenie?

Mój marriage cert. nie zawiera takiej informacji- niestety! Nie widziałam nawet czegoś takiego!

Czyli napewno nie muszę mieć zmienionego dowodu jeśli mieszkam za granicą? Gdzieś czytalam- chyba na stronie konsulatu czy gdzieś, że jak się nie wymieni w ciągu 90 dni, czy iluś tam płaci się grzywną!

Jak myślicie ile czasu zająłby cały proces z zmianą paszportu? Nie mogę tego zrobić przed dostaniem Green Card, prawda? Bo potrzebuję paszport na interview. ??

W lutym jedziemy z mężem za granicę i nie wiem czy zdążymy zmienić paszport do tego czasu?!

lepiej poczekać czy załatwiać od razu??

Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprocz tego potrzebne beda:

- marriage certficate + tłumaczenie przysiegle

- twoj akt urodzenia

- birth cerftificate meza + tlumaczenie przysiegle.

u mnie w gminie wymagali tylko marriage certificate i polskie tlumaczenie przysiegle plus wniosek plus upowaznienie da pelnomocnika (mamy) podpisane przez obojga

tak wiec popytaj sie najpierw zanim zaczniesz tlumaczyc

@domi130

jesli masz kogos w polsce to wyslij ich zapytac sie co jest potrzebne i ile to trwa albo sama zadzwon

w konsulacie to zawsze trudniej cos zalatwic

co do dowodu i kar to wszystko zaczyna sie liczyc od momentu wystawienia polskiego aktu slubu, wiec jak nie masz czasu sie w to bawic to poczekaj troche

poki co mazesz latac na starym tylko trzeba bilet na odpowiednie nazwisko kupowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KW ma rację, lepiej niech ktos zadzowni do Twojego USc, albo wejdz na stronę www urzedu.

Ja sie kontaktowalam z kierowniczką USC mailowo. Wysłałam jej wszystkie dokumenty mailem, zeby sprawdzila czy wszystko jest tak jak nalezy.

Co do tłumaczen przysiegłych. Zrobilam to przez internet. Znalazlam firmę, napisalam maila z prosbą o wycenę, zeskanowalam dokumenty. A oni mi potem przysłali dokumenty do USA. Trwało to jakies 3 tygodnie. Na pewno musisz przetlumaczyc marriage certificate + ewentualnie birth cerfificate meza.

Co do paszportu. Ja go wymieniam w trakcie AOS, bo moja GC jest dalej w oczekiwaniu. Skladając wniosek o nowy paszport starego mi nie zabrali. Konsul powiedział ze jak juz moj nowy paszport bedzie do odbioru, to mam odesłać im stary do anulowania, a potem mi odeslą oba. Wiec zawsze mozna dopasowac sie z wysłaniem paszportu.

Ja bylam w Polsce. Przygotowywalam sie do tego przez 1,5 miesiaca zeby wszystko sprawnie poszło. Dowodem osobistym narazie sie nie martwie. Po prostu złoże wniosek nastepnym razem jak bede w Polsce. Glowy mi przeciez nie urwą. Opłata moze byc wieksza a paszport jest rowniez dokumentem tożsamosci.

Ponizej masz info ze strony ambasady co do umiejscowienia aktu małzenstwa.

Pozdrawiam

Ewelina

Umiejscowienie aktu małżeństwa w USC za pośrednictwem pełnomocnika w kraju;

Do upoważnionej osoby w Polsce należy przesłać następujące dokumenty:

1.Imienne upoważnienie dla pełnomocnika w kraju (autentyczność podpisu mocodawcy powinna zostać potwierdzona przez notariusza publicznego lub Konsula),

2.Wniosek do Kierownika USC właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania wnioskodawcy w Polsce o umiejscowienie aktu małżeństwa (formularz dostępny w Konsulacie lub do pobrania poniżej), autentyczność podpisu wnioskodawcy powinna zostać potwierdzona przez notariusza publicznego lub Konsula,

3.Odpis aktu małżeństwa (tłumaczenie może zostać wykonane w Polsce przez tłumacza przysięgłego),

4.Jeżeli w akcie małżeństwa brak jest dat i miejsc urodzenia małżonków oraz imion rodowych rodziców, należy przedstawić odpisy aktów urodzenia (certified copy) obojga małżonków. Jeśli jeden z małżonków jest cudzoziemcem, akt urodzenia należy przedstawić wraz z tłumaczeniem na język polski,

5.Kserokopię posiadanego paszportu polskiego.

Umiejscowienie aktu małżeństwa za pośrednictwem Konsulatu;

Do Konsulatu należy przesłać:

1.Odpis aktu małżeństwa wystawiony przez właściwy urząd (certified copy),

2.Tłumaczenie aktu małżeństwa na język polski dokonane przez tłumacza przysięgłego,

3.Wniosek do Kierownika USC właściwego dla ostatniego miejsca zamieszkania wnioskodawcy w Polsce o umiejscowienie aktu małżeństwa (formularz dostępny w Konsulacie lub do pobrania poniżej), autentyczność podpisu wnioskodawcy powinna zostać potwierdzona przez notariusza lub Konsula. W przypadku, kiedy żaden z małżonków nie miał w Polsce miejsca zamieszkania lub z innych powodów nie można ustalić ostatniego miejsca zamieszkania, wniosek należy kierować do USC Warszawa-Śródmieście.

4.Jeżeli w akcie małżeństwa brak jest dat i miejsc urodzenia małżonków oraz imion i nazwisk rodowych rodziców, należy przedstawić odpisy aktów urodzenia (certified copy) obojga małżonków. Jeśli jeden z małżonków jest cudzoziemcem, akt urodzenia należy przedstawić wraz z tłumaczeniem na język polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

domi jak Twoj slub bedzie zarejestrowany w USC to paszport oraz dowod osobisty po pewnym czasie bedzie anulowany jak tych 2 dokumentow nie wymienisz na czas i na dowod masz wiecej czasu niz te osoby ktore sa na miejscu

w kazdym urzedzie powiedz Ci jak jest lub tez dzwon do MSWiA.co do tych kar za dowod to tez powiedza w MSWiA bo ja nie bede pisac poniewaz tam ladnie to wyjasnia jak kto moze byc ...bo nie w kazdym przypadku i kazdemu da sie mandat

emilka jak moze byc oplata wyzsza za dowod oosbisty jak skladasz papiery?a do tego od pewnego czasu za wydanie dowodu sie nie placi ,,weszlo nowe prawo.mozecie o tym poczytac na necie,www

Tak jak ktos napisal wyzej,niech ktos ze znajomych-rodziny popyta sie domi jak z tym umiejscowieniem sie i bedziesz wiedziec co i jak..Sama tez mozesz napisac e-miala,zadzwonic tam gdzie trzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, ja wlasnie jestem na poczatku tej drogi z umiejscowieniem.

Mam wypisane krok po kroku, co mam robic, tylko musze zaczac od zamowienia kopii aktu malzenstwa... To troche potrwa. Potem tak:

tlumaczenie przysiegle (w PL ktos mi to zrobi),

wniosek

pelnomocnictwo dla mamy

oswiadczenie o utrzymaniu panienskiego nazwiska (bosz, co za absurd; podobno niektore USC wymagaja pisemnego oswiadczenia, ze nazwiska sie NIE zmienialo),

a skoro oswiadczenie, to i potwierdzenie podpisu wnioskodawcy (przyda sie do pelnomocnictwa) - oba zaniesc do notariusza i poprosic o Apostille (aaa, nie kazde USC akceptuje Apostille, trzeba dzwonic; niektore chca poswiadczenia konsula i tylko tego)

akty urodzenia z tlumaczeniami

kopie paszportow

Z tego, co widze, to az tyle od was nie wymagano, a ja nawet nie zmienilam nazwiska! Chce miec porzadek w papierach, bo chce wymienic paszport, konczy mi sie za poltorej roku i wole juz miec to z glowy, bo za rok konczy mi sie GC i znowu papierkowa robota...

Dajcie spokoj. Czy cos jeszcze, czy to wszystkie papiery? :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...