Skocz do zawartości

Działalność Gospodarcza W Polsce, Rezydencja W Usa. Zus, Składki, Etc.


jkb

Rekomendowane odpowiedzi

ustawa o ktorej napisales obejmuje osoby pracujace w Polsce lub USA. To znaczy pracownicy rzadowi, przedstawiciele firm.

Przyklad:

Jestes obywatelem polskim, polski pracodawca wysyla cie do pracy w USA na okres 4 lat. W tym czasie podatki odprowadzane sa tylko w Polsce.

Po 4 latach pracodawca zwalnia cie. Ale ty jestes zaradnym czlowiekiem i znajdujesz pracodawce w USA ktory chce cie wyslac do pracy w Polsce jako przedstawiciel. Po 5 latach w pobytu w polsce twoj pracodawca musi zaczac placic podatki w Polsce (skladki zus).

Sytulacja ze zminac pracowawcy i miejsca pracy powtarza sie jeszcze pare razy w twoim zyciu. I tak dochodzisz do wieku emerytalnego.

Teraz przed ta ustawa niekwalifikujesz sie na wysoka emeryture w zadnym z krajow bo w jednym przepracowales 15 lat a w drugim 18. Dzieki tej ustawie mozesz polaczyc okresy pracy

Napisales ze starasz sie o K1 ta ustawa cie nie obejmuje.

P.S. Ten post to jest tylko moja opina ( moge nie miec racji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Hej,

Mam podobną sytuację i byłabym bardzo wdzięczna za pomoc. Otworzyłam działalność gospodarczą w Polsce, z której świadczę usługi dla amerykańskiego pracodawcy. Teraz planuję powrót do USA na dłuższy okres czasu. Pracodawca nie chce wprowadzać zmian w kontrakcie, więc przychody wciąż będę otrzymywać na polskie konto i faktury będę wystawiać na działalność w Polsce. Zmieni się tylko kraj zamieszkania. Moje pytania są następujące:

1. Czy muszę płacić podatki w obu krajach?

2. Czy muzę opłacać ZUS  w Polsce?

Dodam, że jestem rezydentem USA i obywatelem Polski.

Pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 2 lata później...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...