Skocz do zawartości

Prawo Jazdy Ny


annsophie

Rekomendowane odpowiedzi

13. Placimy 50$ i czekamy na zrobienie zdjecia do prawka. Po zdjeciu czekamy jakies 2 minuty i dostajemy do reki gotowe tymczasowe kartonikowe prawko wazne przez 30 dni. Prawko wydawane jest na 5 - 6lat w zaleznosci od daty urodzin kursanta (taka ciekawostka) - data waznosci prawka to zawsze dzien i mies

W GA prawko jest wydawane do momentu waznosci wizy, zielonej karty :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 29
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

13. Placimy 50$ i czekamy na zrobienie zdjecia do prawka. Po zdjeciu czekamy jakies 2 minuty i dostajemy do reki gotowe tymczasowe kartonikowe prawko wazne przez 30 dni. Prawko wydawane jest na 5 - 6lat w zaleznosci od daty urodzin kursanta (taka ciekawostka) - data waznosci prawka to zawsze dzien i mies

W GA prawko jest wydawane do momentu waznosci wizy, zielonej karty :(

Ehh...takie uroki konserwatywnego "Poludnia"...:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Biję się w pierś, podałem na forum błędne informacje, że z robieniem prawka w NY trzeba czekać 3 mce by uzyskać status rezydenta Stanu NY. Byłem dziś w DMV po 3 tygodniach pobytu w NY. Złożyłem na razie wniosek o stanowe ID bez prawa prowadzenia pojazdów z 4-letnim terminem ważności (koszt 10$) bo z prawkiem tutaj muszę jeszcze poczekać (muszę mieć jakiekolwiek ID stanowe bo nie chcą mnie zapisać na siłowni :> ). Wystarczy mieć ze sobą paszport z wizą imigracyjną, SSN i kartę debetową do amerykańskiego konta w banku, ewentualnie mogą poprosić o potwierdzenie adresu, ale jest ono na kartoniku z SSN. Od ręki otrzymałem tymczasowy tekturowy kartonik ID bez zdjęcia (plastik przysyłają pocztą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test z teorii w DMV w NYC można zdawać w języku polskim. A tutaj wklejam namiary na polonijną szkołę nauki jazdy z Greenpoint, która przeprowadza 5-godzinne kursy doszkalające z praktyki i teorii po polsku i angielsku i wypożycza auto na egzamin praktyczny z jazdy, organizowany przez DMV. Z tym wypożyczaniem to jest tu czasami kłopot bo właściciele pojadów boją się kolizji podczas egzaminu praktycznego (po stłuczce cena ubezpieczenia pojazdu idzie w górę). Egzamin praktyczny też może być zrealizowany po polsku.

  • Polonia Driving School Corp.
    • adres: 186 Nassau Ave
      Brooklyn NY 11222 lokalizacja_ico.gifMapa
    • tel./fax: 718-383-1666
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Prawie dwa miesiace minely od zdania egzaminu teoretycznego i przyszedl czas na egzamin praktyczny(road test), zdany przedwczoraj(po angielsku) :) w Nowym Jorku.

Kilka informacji i wrazen:

-nie dysponuje wlasnym samochodem, wiec udalam sie do szkoly jazdy(na Greenpoincie, gdzie mieszkam), w ktorej odbylam wymagany 5 godz. kurs i otrzymalam Prelicensing Course Completion Certificate

-numer powyzszego dokumentu i 9-cyfrowy numer Interim Permit (papierowy dokument, ktory dostalam po zdaniu teorii w siedzibie DMV) lub Learner Permit (plastik ze zdjeciem, ktory przyszedl dwa tygodnie po teorii, ma ten sam numer co Interim Permit) pozwala umowic sie na egzamin praktyczny

-w szkole poprosilam o umowienie egzaminu, odbylam w sumie 12 jazd(27$/45 min)w ciagu 6 tyg. pozostalych do egzaminu i wypozyczylam samochod na egzamin(75$)z moim instruktorem jako kierowca

-nie rejestrowalam sie sama na stronie www.dmv.ny.gov/roadtest, by ustalic termin egzaminu, ale przyjzalam sie jej przed chwila i dodam, ze wymagany jest client id czyli wlasnie 9-cyfrowy numer z permit i data urodzenia oraz zip code miejsca, w ktorym sie chce zdawac. Ja zdalam sie w tym wzgledzie na doswiadczenie mojego instruktora i zdawalam w super miejscu: Garden City Park, Nassau County zip code: 11040. Naprawde polecam! Oj daleko z mojego Greenpointu, daleko, ale za to spokojna okolica i co najwazniejsze, tu cytuje instruktora: normalni egzaminatorzy!

-mam polskie prawo jazdy, ale jednak warto pojezdzic pod czyims "doswiadczonym" okiem po Nowym Jorku, czego wczesniej nie mialam okazji robic. Przyswoilam sobie automatyczna skrzynie biegow, parallel parking i male niespodzianki typu znak: STOP All way. A przede wszystkim wdrozylam sie znowu w typowo egzaminacyjne zachowania: ustawianie fotela, lusterek, pelne zatrzymanie na 2 sek. na linii stop, zdjecie nogi z gazu na skrzyzowaniach, sprawdzanie martwego punktu przy zmianie pasa ruchu itd. Sa to drobne zachowania, ale ich brak jest punktowany na egzaminie i to decyduje o koncowym wyniku. Z wrazenia nie pamietam juz czy wystarczy uzbierac takich pkt 30 czy 50 by oblac, ale brak samej obserwacji drogi to 10 pkt, brak spojrzenia w lusterko 5 pkt, problemy z odleglosciami 10 pkt, a oceniane sa te elementy przy kazdym z 4 najwazniejszych elementow egzaminu: ruszaniu (leaving curb), zachowaniu na skrzyzowaniach (turning&intersection), parkowaniu/cofaniu/zawracaniu, jezdzie w ruchu ulicznym.

-w dniu egzaminu warto zalozyc, ze moga nas opoznic korki lub inne niespodzianki i byc na miejscu wczesniej, czas wolny mozna spozytkowac na krotki objazd okolicy ;)

-nie widzialam przed egzaminem miejsca, w ktorym go zdawalam(jest to wrecz zabronione), ale od czego internet i generalnie warto sie tam wybrac, by odjac sobie nieco nerwow

-sam egzamin jest krotki: najpierw ustawiamy sie w kolejce samochodow czekajacych na egzamin, pojawia sie urzednik i sprawdza dokumenty, po chwili podchodzi wlasciwy egzaminator. Zajmujemy miejsce kierowcy. Zanim rozpocznie sie egzamin podpisujemy road test evaluation, wysluchujemy kilku zalecen i informacji o tym, ze mamy obserwowac droge, przestrzegac znakow i wykonywac polecenia egzaminatora. Mysle, ze te pierwsze minuty sa niezwykle istotne. Mowa ciala i glos przekazuja nastawienie egzaminatora i potrafia bardzo zredukowac lub podbic stres. Bede dlugo i cieplo wspominac starszego pana, ktory wsiadl do mojego samochodu. Byl opanowany, mowil spokojnie z wyczuwalna sympatia do calego swiata i nie komentowal niczego w trakcie jazdy. Nie bylo prosby o wskazanie i uzycie kierunkowskazow czy klaksonu. Dopasowanie fotela, lusterek, zapiecie pasow i mozna ruszac...

-sama jazda trwala 7 min. W tym czasie przejechalam skrzyzowanie stop all way, skrzyzowanie z sygnalizacja swietlna na wprost, skret w prawo na nastepnym skrzyzowaniu, zmiana pasa ruchu, skret w lewo na nastepnym skrzyzowaniu, parallel parking (za samochodem, brak drugiego ograniczajacego miejsce, na spokojnej ulicy), cofanie i od razu 3-point turn, trzy kolejne skrzyzowania, zatrzymanie i koniec. Instrukcje egzaminator podawal mi odpowiednio wczesniej, wyraznie i spokojnie, powtarzajac, kiedy o to prosilam. Nie sprawdzal mojej znajomosci znakow, nie "wpuszczal" mnie w zabronione manewry, itp. Wynik poznajemy od razu. Dostajemy wydruk lub kopie road test evaluation i to ma nam sluzyc jako tymczasowe prawo jazdy, do czasu otrzymania wlasciwego plastiku.

-moj srednio zaawansowany angielski wystarczyl, by zdac road test w tym jezyku. Obejrzalam tez sobie wczesniej na youtube filmiki typu: nagralem swoj road test, by miec jakiekolwiek wyobrazenie i wygladzic nerwy.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Hej. Trochę czasu minęło od mojego ostatniego pobytu na forum. Otrzymałem od mojego kolegi z pracy wydrukowaną całą pełną listę 100 pytań testu teoretycznego na prawo jazdy w Nowym Jorku (w wersji polskiej). W drodze do DMV (metrem) przeczytałem ją sobie tylko raz i podszedłem do egzaminu, na którym jota w jotę wszystko się pokryło z moją listą. Tym sposobem tydzień temu zdałem ww test teoretyczny i oczekuję na "uczniowskie prawo jazdy, czyli PERMIT (wysyłają pocztą do 2 tygodni). Zeskanuję bazę pytań i wyślę na adres e-mail zainteresowanym. Rozwiązywałem test w j. polskim. Koszt imprezy to 77,50$ :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdawalam w San Diego, ale napisze w tym watku :)

Mozna na youtubie poogladac filmy z teoretycznymi testami

Ja zdawalam po ang, nie bede klamac ze nie czytalam podreczniczka :) bo czytalam ze 3 razy, do tego testy robilam w necie i tez z youtube, pytania pokryly sie czesciowo. Pytania niektore bardzo latwe, niektore podchwytliwe. We wtorek mam praktyczny egzamin.

Teraz jezdze na tymczasowym prawie jazdy, wydanym po zdanym teoretycznym tescie. Dostalam je, poniewaz mialam prawo jazdy z Polski.

Calosc imprezy okolo $35. W tej cenie sa trzy podejscia do teoretycznego. A praktyczny jak obleje, to bede muisiala placic cos ok $8 za kolejne podejscie. Ale tak jest w CA.

I jeszcze a propos badania wzroku - tego balam sie najbardziej, bo nosze okulary i ostatnio chyba troche pogorszyl mi sie wzrok. Wystraczylo przeczytac w okularach literki nad glowa urzedniczki w DMV. Ogole wrazenia jak dotad - pozytywne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

He he, mój egzamin u nas na wsi zmiescilbym w dwóch zdaniach, taki był, smiesznie prosty i łatwy...

Dodam tylko ze moj angielski byl taki ze gdy na koniec wyswietlila sie formulka o mniej wiecej takim brzmieniu "you have pass test" nie bylem pewien czy zdalem czy oblalem. Tylko zielone tlo podpowiadalo ze chyba jednak jest dobrze. Juz w przyszlym roku to prawko traci waznosc, trzeba bedzie do kolejki sie ustawic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...