Skocz do zawartości

Zielona Karta Dla Fizjoterapeutów // (Schedule A) Eb2 // Sponsorowanie Pracownicze


voyteczg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jak to jest z tą GC dla Fizjoterapeutów? Jestem studentem 5 roku fizjoterapii i 3 filologii angielskiej i powoli zaczynam szukać swoich szans na one-way-ticket to the promised land :) .

Wyczytałem ostatnio, że w wyniku NIE wystarczającej ilości chętnych, bądź licencjonowanych fizjoterapeutów w U.S. zawód ten został zaliczony przez Departament Pracy do listy (Schedule A), dzięki czemu można uniknąć żmudnego procesu "Labour Certification", który potrafił ciągnąć się przez lata. Znalazłem gdzieś informacje, o tym że znalezienie się zawodu fizjoterapeuty na tej liście, pozwala na zakwalifikowanie aplikanta z dyplomem magisterskim do kategorii EB2, w której nie ma opóźnień w wydawaniu wiz. Może ktoś coś o tym więcej powiedzieć?

Załóżmy teraz, że kończę studia, zdaję TOEFL'a, dokonuje ewaluacji swojego dyplomu, który zostaje uznany jako odpowiednik BS bądz MS, przystępuję do egzaminu stanowego w celu otrzymania licencji na PTA, bądź PT, zdaję go... i co teraz?? pozostaje mi znaleźć pracodawcę, który złoży w niosek do Urzędy Imigracyjnego o GC???

Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć co do realności tego procesu?

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź i proszę o poprawianie mnie w każdej kwestii, jeżeli gdzieś się mylę a pewnie mylę się we wielu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z BS daleko nie zajedziesz - PT musi mieć przynajmniej magistra (przynajmniej w Illinois). Znalezienie pracodawcy to najtrudniejszy punkt programu. Nie wierz do końca w tę "niewystarczajacą ilością fizjoterapeutów", być na może na prowincji (podobnie jak z pielęgniarkami). Dodatkowo, najczęściej chodzi o ludzi z doświadczeniem, absolwentów PT to tu jest od groma i trochę, bo jest to popularny kierunek.

Nie mówię że nie masz szans, ale nie jest ławto znaleźć obecnie pracodawcę który będzie sie chciał bawić w caly proces sponsorowania. Placówki teraz zwalniają ludzi :( Pracuję w szpitalu i nie jest wesoło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli bardzo dużo zależy od tego czy mój dyplom magistra z Polski zostanie uznany jako BS, czy MS?? z tego co czytałem różnie to bywa, ale częściej jednak zostaje on uznany jako BS.

Jeżeli mój dyplom zostanie jednak uznany na poziomie MS to mogę wtedy przystąpić do egzaminu na PT?

Jeżeli z kolei będzie to tylko BS to czy jest wtedy możliwość podejścia do egzaminu na PTA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli bardzo dużo zależy od tego czy mój dyplom magistra z Polski zostanie uznany jako BS, czy MS?? z tego co czytałem różnie to bywa, ale częściej jednak zostaje on uznany jako BS.

Sądzę ze musisz skontaktować się w tzw. board w konkretnym stanie w którym chcesz pracować i tam pytac o szczegóły, bo podejrzewam że jest tak jak w przypadku pielęgniarstwa, że każde stanowe board ma inne wymagania tyczące ewaluacji wykształcenia. Najprawdopodobniej jednak będziesz musiał przeprowadzic ewaluację przez FCCPT lub CGFNS. Nie jest powiedziane że uznają twojego magistra za BS. Tzw. credit hours są przeliczane inaczej w przypadku studiów które wymagają tzw. labs i clinicals (czyli po polskiemu pisząc - zajęć praktycznych i praktyk w placówkach).

Jeżeli mój dyplom zostanie jednak uznany na poziomie MS to mogę wtedy przystąpić do egzaminu na PT?

Tu masz podany przykład dla stanu Nowy Jork:

http://www.op.nysed.gov/prof/pt/ptlic.htm

Wpisz w Google "physical therapist requirements" + stan który cię interesuje i poczytaj.

Pewnie już znasz, ale warto też odwiedzić http://www.fsbpt.org

Jeżeli z kolei będzie to tylko BS to czy jest wtedy możliwość podejścia do egzaminu na PTA?

Na PTA to na 99.9% nikt cię nie zasponsoruje, nawet w innej kategorii wizowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw musisz skonczyc studia. Potem zdac TOEFL albo zrobic to jeszcze przed. Potem wybrac stan, w ktorym masz zamiar i chec pracy. Potem wyslac papiery z uczelni do http://www.fccpt.org/., zeby zrobili ci ewaluacje czy bedziesz PT z bachelor czy master albo tylko PTA, albo PT z bachelor jezeli dorobisz w danym stanie kilku/kilkunastu godzin kredytowych. Potem zobaczyc jakie ewentualnie dodatkowe wymogi musisz spelnic zeby zarejestrowac sie na examin. Moze bedzie trzeba wziasc jakies klasy w stanie, w ktorym wybrales jako miejsce pracy. Tylko jak to zrobisz, skoro jestes w PL? Examin nie jest latwy. Terminologia medyczna polska a angielska to nie to samo. Dokumentacja jest inna, prawa sa inne. Wiele rzeczy jest innych. Wiecej krytycznego myslenia i umiejetnosci niz w Polsce. W stanie IL moga powiedziec, ze potrzebujesz zrobic dodatkowe zajecia wlasnie w tym temacie. Programy typu licencjat juz nie sa akredytowane w stanach, jest magister, doktorat DPT i associate PTA . Magister juz nie bedzie akredytowany od chyba 2015, ale zeby pracowac jako PT wystarczy tylko bachelor. Poczytaj na temat illinois http://www.idfpr.com/profs/info/PT.asp . Ja jestem w trakcie robienia PTA i mam w grupie dwie osoby z Indi, ktore sa PT z bachelor z tamtad. Musza zrobic 3 chyba klasy ze mna a potem beda mogly zdawac examin na PT. One sa na zielonych kartach wiec nie musza szukac sponsora tak jak ty a to twoj nastepny proces ktory musialbys zaczac. Dluga droga i nielatwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Cześć, chciałbym odświeżyć temat, czy jest tu ktoś kto ma za sobą wyżej wymienioną drogę, albo jest w jej trakcie? Coś się zmieniło od tamtej pory? Zależy mi na informacji czego mogę się spodziewać po ewaluacji dyplomu mając tytuł mgr po AWFie, dadzą mi Bachelor, Master, PT, PTa? Będę wdzięczny za wszelkie informacje, pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...