Skocz do zawartości

Zastrzyk Przeciw Tężcowi


michal74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam problem. Doznałem wypadku w Stanach, byłem na ER a oni przetarli rany tylko czymś antyseptycznym. Po wyjściu od nich dopiero doszło do mnie, że powinni mi podać zastrzyk przeciw tężcowi.

Jak taki zastrzyk nazywa się tu w Stanach? Wie ktoś może? Naczytałem się sporo o tężcu na internecie i generalnie w Polsce taki zastrzyk napewno by mi podali, tym bardziej, że nie pamiętam swojej historii szczepień.

pozdrawiam i dziękuję za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tetanus shot.

Dzięki, ale z tego co widzę to czym innym jest tetanus shot (tdap - boostrix, szczepionka), a czym innym jest tig tetanus immune globulin czyli antytoksyna (surowica). Z tego co sie orientuje w Polsce podaja surowice (antytoksyne), a nie szczepionke, gdyz celem surowicy jest podanie przeciwcial, a sczepionka dopiero je wytwarza po jakims czasie....

I teraz jak sie maja te dane do tego co rzeczywiscie jest w Stanach? Czy podaja tutaj tylko tą szczepionkę (tetanus shot) w przypadku wypadków?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co jest napisane w moich mundrych książkach ze szkoły pielęgniarskiej ;) to w przypadku gdy nie pamietasz czy i kiedy miałeś tzw. booster shot (w skrajnych przypadkach - nie wiesz czy byłeś szczepiony w ogóle), to podają zarówno szczepionkę/booster, jak i surowicę.

"Booster" to tzw szczepienie "przypominające", co 10 lat.

Idź do lekarza albo do miejscowej kliniki. Jeszcze lepiej wejdź na stronę stanowego departamentu zdrowia publicznego, poszukaj miejscowego center of disease control (lub czegoś podobnego w nazwie) i zadzwoń. Powiedza gdzie najszybciej i najtaniej załatwić sprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, byłem u lekarza i powiedział, że on o TIG (Tetanus immune globulin - surowica) wogóle nie słyszał i żebym wział ten boostrix, co też zrobiłem. Na stronach CDC piszą o tej surowicy wyraźnie:

http://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2012/chapter-3-infectious-diseases-related-to-travel/tetanus.htm

Czy ten TDaP Boostrix będzie wystarczający?

Zastanawiam się też jak to jest, że lekarz nie wie nic o tym TIG (surowicy). Czy to tak wygląda ta "świetna" opieka medyczna w Stanach?

Generalnie nie wiem co robić, czy się domagać i szukać jeszcze tej surowicy czy ten boostrix wystarczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się też jak to jest, że lekarz nie wie nic o tym TIG (surowicy). Czy to tak wygląda ta "świetna" opieka medyczna w Stanach?

To że nie słyszał to nic dziwnego - w USA (i pewnie w większości cywilizowanych krajów) przypadków zakażenia tężcem jest mało (mniej niż 50 rocznie), głównie dzięki szczepieniom i dlatego że wokół gospodarstw zwierzęcych mało kto dziś biega boso. Trzeba mieć niebywałego złego farta żeby tężca sobie zaserwować, a jeszcze większego żeby wskutek niego kopnąć w kalendarz. Tu masz ciekawy link: http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/mm6012a1.htm

Zwróć uwagę że link który podałeś tyczy podróżowania poza USA.

Pomijam fakt że idioci wśród lekarzy też sie trafiają - sama znam przynajmniej kilku ;)

Generalnie nie wiem co robić, czy się domagać i szukać jeszcze tej surowicy czy ten boostrix wystarczy...

Skontaktuj się z disease center w okolicy.

Naturalnie jeśli uważasz że powinieneś dostać surowicę, to jak najbardziej się o nią upominaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naturalnie jeśli uważasz że powinieneś dostać surowicę, to jak najbardziej się o nią upominaj.

No właśnie dlatego zadałem pytanie na forum, bo może ktoś wie. Jaka jest procedura w przypadkach zranień i wypadków w Stanach? Czy w Polsce zastrzyk przeciw tężcowy to nie jest właśnie ta surowica?

Domagać się mogę ale dziś byłem jeszcze na ER jakimś i tam powiedziała mi pielęgniarka, że też mają tylko ten boostrix, żadnej surowicy (TIG) nie mają....

Więc jak to jest z tymi zastrzykami przeciw tężcowi w Stanach, co tu się podaje? Pewnie miałem szczepienia w dzieciństwie przeciw tężcowi , ale pewny tego nie jestem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego zadałem pytanie na forum, bo może ktoś wie. Jaka jest procedura w przypadkach zranień i wypadków w Stanach?

Nie moja działka, więc jedyne info jakie moge udzielić jest znalezione w necie:

http://www.health.st.../tetwdmgmtc.pdf

http://www.gov.ns.ca...er_mar09_en.pdf

Nie wiem jak wyglądały Twoje rany i czy mozna je uznać za "tetanus prone".

dziś byłem jeszcze na ER jakimś i tam powiedziała mi pielęgniarka, że też mają tylko ten boostrix, żadnej surowicy (TIG) nie mają....

Jestem pielęgniarką i na pamięć składu szpitalnej apteki nie znam. No chyba że zadzwoniła do apteki i spytała, to przepraszam :)

Więc jak to jest z tymi zastrzykami przeciw tężcowi w Stanach, co tu się podaje? Pewnie miałem szczepienia w dzieciństwie przeciw tężcowi , ale pewny tego nie jestem.

Podaje sie kilkukrotnie kombinację szczepionek (błonica/krztusiec/tężec) w dzieciństwie, potem szczepieniei przypominające co 10 lat. Z tego co się orientuję, w Polsce jest podobnie.

http://www.cdc.gov/m...ml/su6201a2.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaje sie kilkukrotnie kombinację szczepionek (błonica/krztusiec/tężec) w dzieciństwie, potem szczepieniei przypominające co 10 lat. Z tego co się orientuję, w Polsce jest podobnie.

http://www.cdc.gov/m...ml/su6201a2.htm

Jackie, pytałem się co się podaje w przypadku zagrożenia tężcem po wypadku, a nie co się podaje w dzieciństwie... W polsce po wypadku podaje sie zastrzyk przeciw tężcowy, ale nadal nie ustaliłem czy jest to szczepionka czy antykoksyna (surowica). Dzwoniłem jeszcze do jednego lekarza tutaj w Stanach i też o żadnej surowicy nie słyszał....

Biorąc pod uwagę, że nikt na izbie przyjęć tutaj nie podał mi nic przeciw tężcowi tylko potwierdza, że coś tu jest nie tak z tą opieką. A może traktują tak tylko imigrantów co? :)

Jak ktoś ma jakieś informacje co powinni tu podać i czy zastrzyk tdap boostrix (szczepionka) powinien wystarczyć to proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jackie, pytałem się co się podaje w przypadku zagrożenia tężcem po wypadku, a nie co się podaje w dzieciństwie...

Podałam ci 2 linki z dokładnym opisem protokołu przeciwtężcowego z 2 szpitali w USA, w wypadku gdy jest podejrzenie zakażenia rany tężcem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...