Skocz do zawartości

Umiejscowienie Aktu Slubu


Cerise nomade

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 55
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

od kilku lat ma rozbieznosc nazwisk w roznych dokumentach i nigdy jeszcze mnie nikt o nic nie pytal, choc zawsze woze przy sobie marriage certificate (bralam slub w slowenii, wiec z tlumaczeniem na angielski)

mysle, ze mozesz przestac panikowac:)

z prezentami dla rodziny nie pomoge, ale zawsze woze kilka nadprogramowych gadzetow lokalnych dla niezapowiedzianych czlonkow rodziny - jakies breloczki czy inne cuda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cholera jasna, kupilismy dzisiaj bilety do Polski… i ogarnela mnie totalna panika ;) Bez umiejscowienia, na nazwisko z paszportu, biore ze soba GC plus akt slubu. Panikuje, bo lecimy Lufthansa, a wiecie jacy sa Niemcy, skrupulatni, czasem - mowiac nieladnie - upierdliwi ;) Wyleciec do Polski nie problem, ale zalapalam stresa z powrotem… myslicie, ze bedzie ok? Czy ma znaczenie fakt, ze moja dwuletnia GC wygasa pod koniec pazdziernika, jesli lecimy na przelomie lipca/sierpnia (w sumie na trzy tygodnie)? Czy wyslac papiery na nowa GC przed wylotem?

Nie stresuj sie, ja tak latam od 4 lat, teraz lece w kwietniu po raz 5, GC, paszport i akt slubu. Zaloze sie, ze jak bedziesz wracac do USA, nikt cie o akt slubu nie poprosi.

Jesli chodzi o zlozenie aplikacji na nowa GC, to nie radzilabym skladac papierow przed wylotem. Oczywiscie, dostaniesz szybko list, ze ci przedluzaja GC na rok, ale za chwile dostaniesz nastepny list z wyznaczeniem daty na odciski palcow i co wtedy jak termin ci wyznacza na ten czas, kiedy bedziesz w Polsce? Wtedy dopiero sie bedziesz gimnastykowac i przekladac termin, jesli to bedzie mozliwe. Zreszta, chyba wiesz, ze nie mozesz zlozyc wczesniej, niz 90 dni przed uplywem waznosci pierwszej karty.

Spokojnie polec sobie do Polski, a jak wrocisz, to zaraz zabierz sie za papiery. Porob sobie zdjecia ze swoim mezem i swoja rodzina, bedzie jak znalazl do dokumentacji.

Pozdrawiam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Troche odkopuje watek, ale zastanawiam sie czy przechodzil ktos taka procedure ostatnimi czasy? Wydaje sie troche skomplikowane po pierwszym przeczytaniu, ale mysle, ze dam rade ogarnac. Pytanie tylko - czy procedury wciaz takie same? Nic sie nie zmienilo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kontaktowalam sie w tej sprawie z USC. Poprosilam o wykaz dokumentow do zalatwienia sprawy w przypadku obecnosci mojej z mezem, mojej bez meza, lub w przypadku zalatwienia sprawy przez brata. Jezeli kogos zainteresuje, taka dostalam odpowiedz :

W przypadku przyjazdu Pani do Polski z mężem potrzebne będą:
- oryginał aktu małżeństwa
- tłumaczenie na język polski dokonane przez tłumacza przysięgłego
- akt urodzenia męża wraz z tłumaczeniem na język polski dokonanym przez tłumacza przysięgłego (w przypadku uzupełnienia treści aktu małżeństwa, ponieważ załączony przez Panią akt małżeństwa zawiera bardzo mało danych, brakuje daty urodzenia, miejsca urodzenia, danych dotyczacych rodziców)

W przypadku przyjazdu do Polski bez męża potrzebne będą w/w dokumenty oraz pełnomocnictwo męża do umiejscowienia, oświadczenie o nazwisku męża noszonym po ślubie oraz oświadczenie o nazwisku dzieci zrodzonych z Waszego małżeństwa.

W przypadku udzielenia pełnomocnictwa bratu potrzebne będą następujące dokumenty:
- oryginał aktu małżeństwa
- tłumaczenie na język polski dokonane przez tłumacza przysięgłego
- akt urodzenia męża wraz z tłumaczeniem na język polski dokonanym przez tłumacza przysięgłego (w przypadku uzupełnienia treści aktu małżeństwa, ponieważ załączony przez Panią akt małżeństwa zawiera bardzo mało danych, brakuje daty urodzenia, miejsca urodzenia, danych dotyczacych rodziców)
- pełnomocnictwo
- oświadczenie o nazwisku męża noszonym po ślubie
- oświadczenie o noszonym nazwisku po ślubie przez Panią
- oświadczenie o nazwisku dzieci zrodzonych z Państwa małżeństwa

Pełnomocnictwo i oświadczenia, które będą podpisywane przez męża muszą być podpisywane w obecności tłumacza i potwierdzone przez tłumacza.

Wszystko wydawalo sie latwe, proste i przyjemne, dopoki nie przeczytalam ostatniego zdania. Wyglada na to, ze bedziemy musieli sie pofatygowac do Ambasady w Waszyngtonie i zaplacic za poreczenie jednego podpisu 33$. Wzory oswiadczen dotyczace nazwisk - dostalam oczywiscie 3 osobne oswiadczenia + poreczenie pelnomocnictwa. Na 3 dokumentach wymagany jest podpis meza. Chyba wlasnie odechcialo mi sie zalatwiac umiejscowienia aktu slubu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Pomozcie ktos, bo mam wrazenie, ze czegos tutaj nie rozumiem. Mam juz zlozone dokumenty w USC w sprawie umiejscowienia aktu slubu i czytam teraz ustawe paszportowa. Tutaj link do ustawy - http://www.msz.gov.pl/resource/8987ec34-a031-499e-aa13-b2bc3306aedc

Moje pytanie brzmi - po jakim czasie od uzyskania polskiego aktu slubu moj paszport zostaje uniewazniony? 90 dni czy 4 miesiace?

Art. 18a :

1. W przypadku zmiany lub konieczności sprostowania danych zamieszczonych w dokumencie paszportowym, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1- 3, 5 i 9, osoba posiadająca ważny dokument paszportowy jest obowiązana wystąpić o jego wymianę niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej lub prawomocnego orzeczenia sądu stwierdzającego zmianę albo sporządzenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska, a w przypadku małżeństwa zawartego przed konsulem lub organem zagranicznym – od dnia doręczenia odpisu aktu małżeństwa.

2. W przypadku obywateli polskich przebywających za granicą termin, o którym mowa w ust. 1, wynosi 90 dni.

Art. 37

1. Dokument paszportowy traci ważność: 1) z dniem zawiadomienia o jego utracie, zniszczeniu lub znalezieniu; 2) z dniem utraty obywatelstwa polskiego przez posiadacza dokumentu paszportowego; 3) z dniem śmierci jego posiadacza; 4) po upływie 60 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej lub prawomocnego orzeczenia sądu stwierdzającego zmianę danych, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt 1–3, 5 i 9, albo sporządzenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska, a w przypadku małżeństwa zawartego przed konsulem lub organem zagranicznym – od dnia doręczenia odpisu aktu małżeństwa. 2. W przypadku obywateli polskich przebywających za granicą termin, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, wynosi 4 miesiące.

Wiec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...