Skocz do zawartości

Co Byście Zrobili Na Moim Miejscu ? Czy Przenieść Się Do Usa ?


Rekomendowane odpowiedzi

Bez przesady. Wystarczy. Ale jak ci mowilam, to nie sa kokosy. I tak twoja sytuacja jest inna niz Amerykanow. Jezeli jedziesz na kilka lat, to domu nie musisz kupowac. Jezeli jedziesz na kilka lat, to nie musisz oszczedzac na wyksztalcenie dzieci. I roznica miedzy 150 tys a 195 plus bonusy jest znaczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

A ja wychodze z zalozenia, ze lepiej sprobowac i zalowac ze sie nie udalo niz zalowac, ze sie nie sprobowalo. Wiadomo, ze to trudna decyzja bo przewala cale zycie do gory nogami. Najgorsza bedzie tesknota za rodzina, ale to ponoc najgorszy pierwszy rok:) Ja bym wyjechala! Mysle, ze nie bedziesz zalowal!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A firma wspominala o jaka wize bedzie sie ubiegac? Moze dadza rade podciagnac Cie pod O1 (exceptional abilities), a jesli mysla o H1B to najblizszy wolny termin to pazdziernik 2014. Gdyby dotad tego nie rozwazali to nie rokuje to najlepiej i moga byc rozczarowani, chociaz prawdopodobnie maja rozeznanie w skali czasowej jesli na wstepie proponuja prace zdalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień minął na czytaniu. River - dzięki za tego linka: http://www.city-data.com/forum/california/

Czytam od kilku godzin i bardzo dużo się dowiedziałem.

Szczerze mówiąc co do wiz jeszcze nie doszliśmy. Była tylko krótka rozmowa na ten temat to gościu powiedział, że ich dział prawny ma już doświadczenie w tym zakresie (mają już kilku ściągniętych Polaków u siebie) i jak to powiedział: "don't worry about it, we will easily handle it". Facet powiedział, że jak się zdecyduje to wtedy powiedzą mi co, gdzie i jak. Niestety będą chcieli ode mnie jakiejś lojalki na co najmniej 2 lata. Ale nie wiem czy to będzie H1B czy coś innego. Generalnie miałbym zacząć pracę zdalnie i w międzyczasie załatwiane byłyby formalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, na razie nie biorę opcji emigracji na stałe. W Polsce mam rodziców i teściów, mam też mieszkanie, którego na pewno na razie nie będę sprzedawał. Też bardziej traktuje to w kategoriach przygody, możliwości poznania nowych ludzi i pozwiedzania i myślę, że chciałbym wrócić do Polski. Chociaż oczywiście nigdy nie można być tego pewnym, może tak mi się spodoba, że nie będe chciał wracać :)

Niestety z tego co czytam, Kalifornia i Krzemowa Dolina są baaaardzo drogie. 195tys. to nie jest tak dużo, tutaj ktoś dostał propozycję 150-160tys. i ludzie mu tłumaczą, że do komfortowego życia to nie wystarczy: http://ask.metafilter.com/215008/How-comfortably-can-a-family-of-four-live-in-silicon-valley-on-a-single-income-of-150160kyear

Przerzuciłam ten wątek na bierząco.Wszystkie niemal odpowiedzi zakładają że ten pan zechce kupić dom - i stąd te wyliczenia że nie da rady przy zarobkach 150k. Jeżeli za obecny dom dostanie tylko 175k, a domy w Palo Alto do miliona, miałby ogromny kredyt do spłacenia. Miesięczna rata pochłaniałaby lwią część zarobków. Chyba tylko nieliczne kilka osób nadmienia wynajem i ktoś twierdzi że wypadłby taniej. Zaglądnij na craigslist i zillow i zorientujesz się kosztami wynajmu 2-bedroom mieszkania w okolicy. Zadawaj też pytania przyszłemu pracodawcy. Wiadomo że jeżeli rodzina przeprowadza się na drugi koniec świata będzie wiele szczegółów do rozpatrzenia.

Pozdrowienia.

P.S. Przykład amerykańskiego podejścia do życia w cytowanym wątku: How old are the kids? If they're, say, ten-ish, and will be out of the house in 8 years or so, it might be more palatable to rent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie domu na kilkuletni pobyt w Kaliforni ma absolutnie sensu. Marian nie dostanie pozyczki bo nie ma credit history, a jak juz by kupil to trzeba odczekac dobre dwa lata zeby uniknac najciezsze podatki. A on nie wie czy chce na tyle wyjezdzac z kraju. (Nie trzeba tez od razu myslec o Palo Alto. Sa tansze okolice.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...