Skocz do zawartości

Wschodnie Wybrzeże - Co I Jak?


wabart

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich:)

Planuję wycieczkę objazdową po Wschodnim Wybrzeżu. Mamy już kupione bilety – wylot z Gdańska via Berlin do Nowego Jorku – 13.05, powrót z Miami – 28.05. Przestudiowałem dośc dokładanie forum i jest kilka kwesti które mnie interesują ale nie znalazłem odpowiedzi(może ich nie ma, może źle szukałem). Przedstawię po krótce plan wycieczki:

Nowy York – 13.05 – 18.05 – kupione NEW York Passy i zarezerowany Hostel na Manhattanie – niestety Harlem – oklice 135th Street – gdzieś znalazłem(niestety już po rezerwacji) że powyżej 110 niebezpiecznie – szczerze nie należę do strachliwych osób ale wolałbym uniknąc jakiś większych niespodzianek i czasem jednak ruszyc się wieczorem z hostelu, jest się czego bac?(tudzież zmieniac). Podobno są w NY jakiś fajny park który jest na dawnej nadziemnej linii metra – wiecie może gdzie dokładanie bo nie mogę znaleźc?

19.05 – rano wyjazd z NY – wypożyczony samochód na tydzień – jazda w kierunku Niagary – tutaj popołudnie, rejs stateczkiem i wieczorem oglądanie podświetlonego wodospadu. Będziemy mieli wypożyczony samochód i na pewno chcemy zobaczyc wodospad od strony kanadyjskiej. Czy nie będzie problemu z wyjazdem wynajętym samochodem z USA? Ew. czy odległośc między granicą a punktem widokowym po stronie Kanady jest taka że da się spokojnie na nóżkach przejśc( dwie młode, sprawne osoby)? Wieczorem chcemy jeszcze trochę samochodem popedałowac w stronę Waszyngtonu – warto jechac od Buffalo w dół US-219 czy może lepiej nadrobic kilka mil i pojechac na wschód IS-90 i potem w dół IS-99? Chodzi mi o drogę która zapewni w miarę sprawny przejazd.

20.05 (wtorek)– dojazd do Waszyngotonu – planuję na godzinę ok. 14 – niestety tak bardziej po japońsku na zaliczenie ale chciałbym zobaczyc z zewnątrz – Biały Dom, Kapitol, Pomnik Jeffersona i Pentagon. Na mapie są one mniej więcej koło siebie. Czy pchac się gdzieś w ich okolice samochodem ew. jakiś sensowny parking i dojazd metem? Może ktoś coś polecic?

21.05 (środa)– cały dzień jazdy na południe – mam nadzieję dojechac do Daytona Beach lub okolice – 1200km IS-95 – sam się zastanawiam czy to realne;/ Jechał ktoś?

22.05 (czwartek) – zwiedzanie Centrum Kosmicznego i po połudiu gdzieś w okolice Tampy, czy trzeba być w Centrum przed otwarciem czy później też da się spokojnie wejśc?

23.05 (piątek) – Bush Gardens – plażowanie po południu – Czy w piątek mogę się tam spodziewac tabunów ludzi? Jest ich tam aż tyle co w Orlando w parkach Disneya i Uniwersala? Może gdzieś wychaczyc kupony zniżkowe?

24.05 (sobota) – plażowanie okolice Naples i Evergadles National Park – jakieś polecane plaże w okolicy?

25.05 (niedziela) – Key West – cały dzień z zachodem słońca(o ile będzie). Nie ma problemu potem żeby wrócic mostami wieczorem/nocy? Drogi jest taki przejazd?

26.05 (poniedziałek) – Miami – oddajemy samochód do wypożyczalni, centrum South Beach itp.

27.05 (wtorek) – Aquarium w MiamiWarto?

28.05 (środa) wylot o 12.00 z Miami International

Kilka bardziej ogólnych zagadnień:

  1. Gdzie warto zrobic zakupy – ubrania i elektronika(laptop, iphone) – głównie chodzi o ceny i tax – w których stanach na wschodzie najbardziej to się opłaca, ew. jakieś konkretne outlety?

  2. Czytałem że na Florydzie jest coś takiego jak Floryda Turnpike – tam chyba trzeba mieć jakieś specjalne urzadzenie w samochodzie żeby jeździc. Jak to ogarnąc? Jest może możliwośc płacenia gotówką na jakieś bramce?

  3. Dobrze rozumiem że ceny w USA podane są bez tax czyli że do każdej ceny trzeba doliczyc jeszcze podatek? Można gdzieś znalezc ich wysokosci na jakiś stronach?

  4. Chcielibyśmy popróbowac trochę specjałów – co byście polecili do jedzenia na wschodnim wybrzeżu?

Narazie chyba tyle. Pewnie jakieś pytania mi się jeszcze urodzą i będę pytał. Wszystkim z góry dziękuję za pomoc:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Harlem zaczyna się od 125 st na Manhattanie i wieczorem biali mogą czuć się zagrożeni.Moim zdaniem to złe miejsce na noclegi.

Nie przejmuj się przejazdami mostami i tunelami jeśli nie masz EzPass.Możesz płacić gotówką .Opłaty są bardzo różne od kilku do nawet kilkunastu dolarów za przejazd.Podjeżdżaj do bramek CASH only.

W NYC to tylko Cental Park.

Niagara - zdecydowanie zachęcam do pozostawienia auta po stronie USA i przejście pieszo mostem na stronę Kanady.Fajna sprawa,piękne widoki .Łączna odległość do przejścia to około 2 km w jedną stronę.Zrobisz fajne zdjęcia na moście .

Ustaw GPS na najszybszą drogę .Poprowadzi Cię drogami stanowymi.

W Washington DC wszystko jest blisko koło siebie .Zaparkuj samochód w jednym miejscu ,mapę do ręki i w drogę . Z parkowaniem w centrum są problemy .Radzę jeszcze zahaczyć o cmentarz Arlington nieco oddalony od stolicy.

Spokojnie dojedziesz z Washington DC do Dayton Beach w jeden dzień ale będziesz trochę zmęczony .Droga I-95 monotonna ale bdb.Dayton Beach jak dla mnie nic ciekawego.

Przylądek Canaveral na Florydzie NASA bardzo ciekawe miejsce ale na zwiedzanie potrzeba minimum całego dnia .Bilet który kupisz bez problemu jest ważny na 2 dni.Trzeba wejść na symulatory itd. :)

Orlando - super ale bilety wszędzie nie są tanie .Szukaj po drodze na I-95 kuponów promocyjnych w punktach przystankowych .

Już od stanu Georgia należy się rozglądać .

Przyznam ,że plan wycieczki bardzo napięty a czasu bardzo mało .

Jeżeli szukasz elektroniki to zachęcam do odwiedzenia ogromnego sklepu na Manhattanie z elektroniką gdzie kupisz wszystko w dość dobrych cenach

http://www.bhphotovideo.com/ Sklep mieści się na Manhattanie na skrzyżowaniu 34 str . i 9 Avenue.

Tax w NY to do ceny podanej doliczasz 8,875 % ( niecałe 9%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DC zostawić możesz samochód w Pentagon City mall (po drugiej stronie autostrady masz Pentagon). Dolar za godzinę chyba i jest tam stacja metra. W samym DC masz na parkometrze do 2h i jest dość drogo w ścisłym centrum.

Możesz ominąć Florida turnpike moim zdaniem jeśli jedziesz do Miami. Ja jechałem I-95. Chwilę za Orlando trzeba stanowka pojechać ale jest git szczególnie wieczorkiem. Tylko mi ktoś mówił, że na turnpike albo masz ez passa na szybie albo po rejestracji cie kasuja. Oznacza to, że Ci to wypożyczalnia do karty doliczy. Podobno jest opłata manipulacyjna. Dlatego ja jechałem I-95.

W Niagara Falls możesz wjechać wypożyczony autem, ale jak przedmowca wskazywał z parkingiem kiepsko. Jak uprzesz się to coś powyżej stripa znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naples/ Everglades plażowanie - ciekawsze plaże są pomiędzy Dunedin - Sarasota. Do plażowania osobiście poleciłbym Fort de Soto zwłaszcza jeśli chcielibyście popływać z płaszczkami bo jest ich tam mnóstwo. Caladesi Island także jest dość przyjazna jeśli uda się ominąć tłumy co może być nie łatwe.

Everglades może być ciekawym doświadczeniem jeśli wybierzecie się na "safari" czyli łódź i heja pływanie po parku.

Będąc w Tampa już niedaleko jest także do Weekiwachee Preserve gdzie są przepiękne springs.

Daytona Beach podobnie jak powyżej napisano - raczej nic specjalnego. Ciekawiej chyba było by zwiedzić St Augustine jeśli to Twoje klimaty.

Można w 13-15 godzin przejechać Waszyngton-Daytona tylko to trochę mało wspólnego ze zwiedzaniem raczej będzie.

Ogólnie napięty terminarz tej wyprawy ale mam nadzieję, że wspomnienia będą niezapomniane !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadziemny park na Manhattanie to High Line. Biegnie od 34 ulicy i 9 Ave do Gansevvoort St. (mniej więcej 12 ulicy). Ciekawy spacer, bo oglądasz miasto z wysokości 3-4 piętra. Po za B&H Photo na 34 który będziesz mijał na High Line, drugim dobrym cenowo sklepem elektroniki jest J&R Music World na Park i Ann Sts - tuż przy City Hall Park na dole miasta - ciekawa dzielnica bo tu poczynał się Nowy Jork. A jak już jesteś w pobliżu: ciuchy - Century 21 tuż przy World Trade Center na Church St. Odzież i obuwie do $110 zwolnione z nowojorskiego sales tax.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

Zmartwiłem się tym Harlemem bo aż mi się wierzyc nie chce ze może być tak niebezpiecznie. Musze to jeszcze przemyślec, na korzyśc działa fakt że do metra jest ok. 150 metrów, blisko szpital i policja. Zawsze można biec;)

Plan rzeczywiście mamy napięty dlatego Daytona już wykreśliłem z planu. Dojedziemy sobie do Centrum Kosmicznego i gdzieś tam się prześpimy. Widzę że zdecydowanie trzeba kupic/skombinowac GPS. Można gdzieś w Polsce kupic mapę do urządzenia które będzie działało w USA czy lepiej kupic urzadzie z mapa na miejscu ew. wypożyczyc?

Jak wyglądają ceny elektoniki w NY na tle innych stanów bo może po drodze jadąc warto by gdzieś zajechac? Bo jeśli są w miarę podobne to nie ma co zbaczac z trasy.

Kąpiel z Płaszczkami? Hmm czy to nie jest aby niebezpieczne? Lubie popływac z rurką i pooglądac podwodny świat rybek ale jakos nadmiar adrenaliny mnie nie kręci.

Zdaję sobie sprawę że trasa Wash-Cape Canaveral będzie miała mało wspólnego ze zwiedzaniem, po prostu trzeba przejachac i tyle. Choc szczerze czy jest tam coś ciekawego poza parkami?

Anubis – właśnie o ten park mi chodziło, dzięki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

Zmartwiłem się tym Harlemem bo aż mi się wierzyc nie chce ze może być tak niebezpiecznie. Musze to jeszcze przemyślec, na korzyśc działa fakt że do metra jest ok. 150 metrów, blisko szpital i policja. Zawsze można biec;)

New York to najbardziej bezpieczne miasto niż jakiekolwiek inne duże miasto w Polsce.Więc może nie będzie tak źle :)

Wielokrotnie przejeżdżałem przez Harlem w ciągu dnia i wtedy nie ma problemu .Można spokojnie się poruszać .Nie wiem natomiast jak jest w godzinach późno wieczornych gdyż zwyczajnie wtedy tam nigdy nie byłem . Myślę ,że ponad 90% ludzi którzy tam się poruszają to ciemnoskórzy mieszkańcy którzy do "wzorowych obywateli " :) nie należą dlatego każdy biały poruszający się po Harlemie może czuć się mało komfortowo :) .A przecież przed dobranocką nie będziesz wracał do hotelu .

Wydaje mi się ,że szukałeś taniego noclegu w NY i dlatego wylądowałeś z rezerwacją w mało atrakcyjnym miejscu.Niestety te najtańsze Hostele są usytuowane w najgorszych rejonach NY.

http://www.walmart.com/ip/Garmin-nuvi-40-4.3-Portable-GPS/17327928 GPS musicie mieć bo inaczej stracicie kupę czasu.$70 za wypożyczenie to tyle co kupno nowego.

Nie omijaj płatnych drug ,mostów czy tuneli gdyż przy tak długiej trasie możecie podróżować przez miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...