Skocz do zawartości

Ile czeka sie na Zielona Karte (sponsorowanie przez rodzine)


Rekomendowane odpowiedzi

do Ani- hmmm jesli chodzi o pytanko do mnie to sprawa przestawia sie tak w momencie kiedy rodzice zaczeli mnie sponsorowac wysylajac wypelniony przez jakiegos prawnika petycje po czasie dostalem odpowiedz z immigration and naturalization service ze moja petycja wplynela(chyba tak to mam ropzumiec). otrzymala go moja mama ktora mnie sponsoruje na jej adres w usa. Na tym dokumencie jest jeszcze ze podlegam sekcji unmarried child older than 21 of pernament resident na samym dole adnotacja adresu imigration & naturalization service w vermont i ich pelny ades. na tym samym podaniu bylo napisane ze zwykle zajmuje od 180 do 940 dni od daty wplyniecia podania na rozpoczecie procesu w mojej sprawie. to jest pierwszy dokumnet(sadze ze taki powinien miec twoj maz.) a drugi dokument z NVC z portsmouth ze niestety ze wzgledu na spora liczbe podan o green card nie mozna mi nadac mi jej numeru ze wzgledu na ograniczenia wydania tych ze wiz przez prawo. tylko ja nie rozumiem tego dlaczego pozwalaja na tak dluga rozlake w rodzinie ja jestem sam moja cala rodzinka siedzi w usa dobrze ze chociaz prace mam

do Kariny- na stronie internetowej organizacji studentow w usa a dokalniej w NY jest napisane:Po kwietniu 2002 roku teoretycznie nie jest juz mozliwa zamiana statusu turystycznego (wizy typu :( na studencki [Przeczytaj publikacje USCIS-u dotyczaca zmian z kwietnia 2002 (dokument PDF w jezyku angielskim)]. Od tej reguly oficjalnie jest tylko jeden wyjatek: USCIS (bylego INS) moze uwzglednic podanie o zmiane statusu, o ile dana osoba posiada wize B-2 z adnotacja "potencjalny student" ("prospective student") lub przy wjezdzie do Stanów otrzymala od urzednika imigracyjnego status B-2 "prospective student". Tego typu adnotacja do wizy turystycznej wydawana jest osobom, ktore zastanawiaja sie nad rozpoczeciem studiów w Stanach i pobyt w USA planuja przeznaczyc na zapoznanie sie z mozliwosciami studiow, odwiedzenie kampusow uniwersyteckich, spotkania z profesorami, urzednikami biur rekrutacji itp. W przypadku wizy B-2 "prospective student" adnotacja ta widnieje tuz przy klasie wizy na wklejce w paszporcie. W przypadku adnotacji na lotnisku, urzednik imigracyjny zaznacza na formularzu I-94 okienko "prospective student". Teoretycznie (wg wyzej wspomnianej instrukcji USCIS-u z kwietnia 2002 r.) tylko w takich przypadkach USCIS moze pózniej rozwazyc zgode na zmiane statusu wizowego z B-2 na studencki (choc i to nie gwarantuje wcale, ze byly turysta zgode te otrzyma).

W praktyce znamy wiele przypadkow, kiedy po kwietniu 2002 r. osoby na wizie B-2 nieposiadajace adnotacji "prospective student" zlozyly normalne podanie o zmiane statusu na studencki i otrzymaly zgode USCIS na podjecie studiow. Zgoda ta nie jest automatyczna i w przypadku osob na zwyklych wizach turystycznych jest ja trudniej uzyskac, ale na pewno zdarzaja sie liczne przypadki jej uzyskania, zarowno w celach nauki jezyka, jak i rozpoczecia studiow (na roznych poziomach). Obecnie Departament Stanu sam przyznaje, ze instrukcja z kwietnia 2002 nigdy nie zostala uprawomocniona i obecnie nie obowiazuje -- patrz instrukcja z czerwca 2004. Zajrzyj tez do dzialu historie]." wczesniej dostalem odpowiedz ze takie cos nie jest wymagane wiadomo i teraz rodzi sie pytanko mowic czy nie mowic -oto jest pytanie :)))(mam na mysli gosciowi na lotnisku

musze cos wykombinowac i pozostac w usa do momentu otrzymania GC bo zycie brzydnie jak sie nie widzi rodzinki od paru latek(wiem jestem dorosly ale rodzina ma sie na cale zycie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek to co piszesz to jest teoria, nieprzestrzegana w praktyce. Gdybys poczytal tutaj posty to bys wiedzial, ze nie ma problemow z otrzymaniem statusu studenta bez 'prospective student'. Wg statystyki powiedzialabym, ze jakies 80% aplikacji jest rozpatrywane pozytywnie. Co roku setki tysiecy osob dostaje status studenta nawet jesli wczesniej nie informowaly o tym nikogo.

Natomiast jest duze ryzyko kiedy ktos powie na granicy, ze chce wpis do paszportu bo tak naprawde to ten wpis powinien byl byc wydany przez konsula - zaczna sie pytania dlaczego tego wczesniej nie zglosiles juz w konsulacie itp. Znam 2 osoby, ktore wcale nie zostaly wpuszczone do USA, bo oficer imigracyjny stwierdzil, ze skoro staralay sie o wize turystyczna to wtedy mogly byly prosic o taki wpis - a teraz jesli chca wpis to znaczy, ze nie leca w celach turystycznych... Wg mnie powinienes wleciec do USA i zmieniac status juz bezposrednio przez szkole (jesli takie bedziesz mial zyczenie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Second: Spouses and Children, and Unmarried Sons and Daughters of Permanent

Residents: 114,200, plus the number (if any) by which the worldwide family preference level exceeds 226,000, and any unused first preference numbers:  

A. Spouses and Children: 77% of the overall second preference limitation, of which 75% are exempt from the per-country limit;

B. Unmarried Sons and Daughters (21 years of age or older): 23% of the overall second preference limitation.

Proces wyglada tak: USCIS ==> NVC ==> konsulat/badz immigration office jesli ktos sie stara o adjustment of status w USA

W twoim przypadku Aniu czeka sie okolo 4 - 4,5 roku na Green Card.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff! Dzieki Karina, pocieszylas mnie. Na jakims forum po angielsku przeczytalam, ze w mojej kategorii czeka sie lat 5,5+. Probuje ustalic jakies pewniki, bo wlasnie jestem w Stanach i staram sie o wize studencka. Moze uda mi sie przesiedziec na niej do czasu otrzymania GC.

Moj maz mnie pociesza, ze te wszystkie historie czekania na GC latami, opisywane na roznych forach to wyjatki. Ze ludzie pisza, gdy cos idzie nie tak, a gdy idzie w porzadku, to w ogole nie zabieraja glosu.

Moze niech odezwa sie osoby, ktore dostaly juz upragniona Zielona Karte. Opiszcie jak dlugo czekaliscie i jakie mieliscie przejscia.

Grzegorz, uwazam ze powinienes sprobowac wjechac do USA na wizie turystycznej i zmienic ja na studencka juz na miejscu. Ja tak wlasnie robie. Odczekalam 5 m-cy od wlotu i zlozylam papiery do szkoly jezykowej. Pare dni temu dostalam potwierdzenie wplyniecia dokumentow do USCIS i adnotacje, ze rozpatrzenie tej sprawy zajmie im od 100-150 dni. Slyszalam (nie wiem czy slusznie), ze jak przyjma dokumenty, to juz polowa sukcesu, bo jak cos im nie pasuje to odrzucaja od razu. Jesli za 3-5 m-cy bedziemy jeszcze na forum, to napisze jak sie to skonczylo. Poki co za $700 (tyle kosztowaly oplaty imigracyjne i postepowanie w szkole) mam przedluzony pobyt o czas rozpatrywania petycji + jakis tam czas na opuszczenie Stanow w przypadku odmowy. W mojej sytuacji i tak jest to warte swieczki, bo chcemy byc cala rodzina jak najdluzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja tez chce zrobic tak ze bede sie staral o wize studencka moja kobitka tez jedzie na wizie studenckiej wiec t chcemy byc razem a jak juz dostane wize studencka to zloze podanie o wize pracownicza mam wyzsze z polski(bechelor w usa) uprawnia mnie to do takiej drogi uzyskania pozwolenia na prace hmm mam jeszcze jedno pytanko moj maila to elektron2@poczta.fm opisz mi jak wyglada cala aprocedura starania sie o wize studencka albo napisz na forum to ozem ktois jeszcze skorzysta a moze jestes z NY bo ja bede w nowym yorku :))) 3maj sie i powodzonka masz od 100 do 150 dni czyli na przyklad jak masz wize tyrist na 6 miesiecy a zdecydowalem sie z 5 miesiacu jej trwania na szkole to jak wygasnie a dokumnety doszly to jestem chroniony i jestem legal do momentu rozpatrzenia podania nawet jak wiza turystyczna wygasnie ??? podpowiedz mi troszke thx w gory a teraz czas do roboty :())

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coz, ja posiadam nastepujace informacje (jakos nikt inny nie chce sie tu swoja wiedza podzielic, mimo iz topic jest licznie odwiedzany :cry: ):

Adjustment of status to kolejny krok po zatwierdzeniu petycji I-130 i nadaniu numeru twojej wizie imigracyjnej. Sklada sie w tym celu petycje I-485 i ten ruch nalezy juz do ciebie, nie do twoich rodzicow. Jesli jestes w tym czasie legalnie na terytorium USA (np. na wizie studenckiej), to zlozone I-485 uprawnia cie juz do starania sie o pozwolenie na prace i nadania numeru social security. Jedyna roznica miedzy taka osoba a posiadaczem GC jest taka, ze nie mozna opuszczac Stanow do czasu rozpatrzenia I-485 (z reguly jest to kilka m-cy, ale bywa roznie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...