Skocz do zawartości

Moje Wrażenia z pobytu


MalyD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wróciłem dzisiaj nad ranem do domu. Chciałem podzielić się swoimi uwagami na temat pobytu w New Yorku:

1. Podróż wybrałem ALITALIE i o ile w tamtą stronę było bez przeszkód to w tą mało brakowało a poznałbym odczucia aktora grającego w filmie "Terminal" w dzień mojego odlotu zgłosiłem się na lotnisko a Pani powiedziała że odlecę na drugi dzień bo spóźniłem się 10 minut. Pani zmieniła mi rezerwację na lot LOT-em z JFK do Krakowa gdy na drugi dzień zadzwoniłem do biura LOT-u pani powiedziała że żadnej rezerwacji nie mam (już straciłem 24 godziny). Poz zrobieniu Afery na lotnisku NEWARK nagle znalazło się miejsce na sobtni samolot do Mediolanu (wyleciałem dwa dni później). Po drodze z lotniska nawalił samochód i w domu byłem rano i prosto do pracy. Słabe jedzenie mają w Alitali. Chyba nią więcej nie polecę. Wybiorę coś innego.

2. Zmiana czasu - ja walczyłem 4 dni

3. Zwiedzanie do zwiedzania ja wykorzystałem kartę NewYorkPass www.newyorkpass.com 7 dniowa karta kosztuje 139$ i umożliwia wejście do większości ciekawych miejsc w NY. Kartę można dostać w większości miejsc gdzie jest honorowana. ja kupwałem na Emire state na drugim piętrze w biurze skyride. Do karty dostaję sie przewodnik gdzie opisane są wszystkie atrakcje. Karty NewyorkPass nie należy mylić z City Pass

4. Komunikacja. Świetnie rozwinięty sstem metra, na poszczególne pociągi oczekuje się do 5 minut. Polecam kartę do podróżowania metrem tygodniową za 24$ która umożliwa jazdę dowolną ilość razy metrem i autobusami. Można kupić także kartę dzienną za 7$ albo miesięczną za ponad 70$. Karty można nabyć na każdej stacji metra albo w automacie albo w budce u osoby sprzedającej karty. Nie polecam przeskakiwania bramek bo są bardzo duże mandaty. Warto przy zakupie karty zabrać darmową mapę metra (na każdej stacji jest wywieszona) znakomite ułatwnienie do poruszania się po mieście

5. Bezpieczeństwo - po mieście poruszałem się głównie w dzień i było bezpiecznie nikt nie zaczepia ale też nikomu nie można zufać. Ludzie chętnie pomagają. Jest dobrze. Na miescie mozna spotkać wielu Polaków więc gdy ktoś ma problem z ichniejszym językiem to szybko mozna otrzymać pomoc

6. Pamiątki - najlepiej kupić na Canal St. w ChinaTown. Chińczycy sprzedają dokładnie to samo co w centrum tylko że za o wiele mniejsze pamiątki. Trzeba pamiętać że gdy kupujemy kilka rzeczy żeby się potargować. W tej dzielnicy panuję przeważnie duży tłok dlatego warto mieć oczy do okoła głowy

7. Jedzenie. Najlepiej mieć ze sobą butelkę wody kupią poza Manhatanem ponieważ na Manhatanie za małą butelkę mozna zapłacić nawet 2$. Szybki obiad - kawałek pizzy i kubek koli to wydadek od 4$ do 6$ :). Jeśli ktoś chce napić się dobrej kawy to polecam (tylko nie wiem czy dobrze napiszę) sieć Strabacs. Robią dobrą kawę mrożoną.

8. Temperatura - niestety podawana w F a nie w C. Jeśli jest do 80F to da się żyć pomiędzy 80 a 90 jest bardzo ciepło a powyżej 90 nie da się wytrzymac. Lepiej planować muzea i inne klimatyzowane wnętrza. Ja sobie w ten sposób spaliłem twarz. Wszystkie miry są inne:

Temperatura w F:

Długość w stopach F i calach IN

ciężar w funtach FLB

obiętośc w galonach

9. Przewodnik - ja miałem z wydawnictwa Pascal "Nowy Jork" z serii dookoła świata. Dobra rzecz szczególnie ze posiada na końcu mapę

To chyba tyle gdyby ktoś miał jakieś pytania prosze pytac. Wczoraj wróciłem więc jeszcze duzo rzeczy pamiętam.

Pozdrawiam i przepraszam za błędy i literówki

MD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze kilka wrażeń z miejsc w których byłem:

Podróż:

Przekonałem się do podróży lotniczych. Jakie to miłe uczucie pędzić 1000 km/h na wysokości 11000 metrów. Gdy za oknami temperatura -55 stopni. Nieprzyjemne momenty to chwilę kiedy jest unoszony dziób samolotu i moment kiedy samolot ostro wzbija się w powietrze . Lądowanie jest fajne szczególnie kiedy się siedzi na skrzydle skrzydle i widać jakie elementy się podnoszą jak ta cała maszyneria pracuje.

Grand Central

Pierwszy zabytkowy (obecnie) dworzec kolejowy w NY. Przepiękna budowla

Time Square

Coś pięknego za dnia i w nocy. Same neony reklamowe. W nocy wygląda jak w dzień jest tak jasno. I całe morze ludzi zarówno za dnia jak i w nocy. Widziałem budynek, którego w Nowy Rok zjeżdża kula i informuje wszystkich nowym roku.

Muzeum figur woskowych

To jest super miejsce  Osoby z wosku wyglądają jak żywe do tego stopnia że przechodzą ciarki po plecach gdy spogląda im się w oczy. Ponad 200 figur artystów, sportowców, polityków, ludzi kultury

Central Park

Kolejna dziwna sprawa wśród drapaczy chmur nagle ogromy park w centrum miasta. A w nim jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki cisza spokój ptaki śpiewają, ludzie biegają spacerują opalają się. Nawet ZOO jest w central parku 

Muzeum historii naturalnej

Największe na świecie z przepiękną wystawą szkieletów dinozaurów  Czego tam nie ma. Są chyba eksponaty zwierząt z całego świata. Polecam, jeżeli miałbym do zobaczenia tylko jedno muzeum w NY to na pewno było by to muzeum

Metropolita muzeum of art.

Jak ktoś jes miłośnikiem sztuki to zapraszam, 3 mln eksponatów tym sztuka egipska. W ogóle nie trzeba jechać do Egiptu aby poczuć magię tego miejsca

Stary port NY

Tu można zrobić fajne zdjęcia na tle mostów

Lotniskowiec

Dla miłośników lotnictwa i przestworzy kosmicznych. Muzeum zrobione na pokładzie lotniskowca biorącego udział w I wojnie światowej. Na jego pokładzie mnóstwo samolotów. Nareszcie widziałem z bliska F-14 

Oceanarium

Przepiękne ekspozycję raf koralowych a także rekinów. W międzyczasie można zobaczyć show z delfinami orkami

Empire State

Wjeżdża się windą na 86 piętro, a czasami jak wiatr pozwala to na 101 piętro na taras widokowy z którego rozpościera się przepiękna panorama NY. Byłem w nocy było cudnie. Choć tu można sobie uświadomić co musiały czuć osoby które były powyżej miejsca w które uderzył samolot na WTC . Niestety nie ma ratunku, a jest się ponad 300m nad ziemią.

Wyprawa na Statuę

To niestety trzeba zobaczyć. Ale to chyba najciekawsza rzecz.

Grand Zero

To co pozostało po WTC. Ogromna dziura ogrodzona płotem ubranym w nazwiska osób które zginęły na WTC jak również fotogaleria – minuta po minucie. Miejsce udekorowane mnóstwem flag. Cmentarz.

5th avenue

drogie sklepy, jeszcze droższe jedzenie. Najdroższa ulica na świecie. Polacy raczej nic nie kupują w tych sklepach.

to chyba tyle

niestety wakacje sie skonczyly i czas do pracy :D

MD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5th avenue

drogie sklepy, jeszcze droższe jedzenie. Najdroższa ulica na świecie. Polacy raczej nic nie kupują w tych sklepach.

najdrozsza ze wzgledu na cene wynajmu powierzchni pod te wszystkie sklepy i biznesy a nie ze wzgledu na ceny towarow i uslug ;-) nawet LOT ma tam swoje biuro 8)

a co do Polakow robiacych tam zakupy - wierz mi - wielu tam kupuje... oj wielu... naprawde ;-) i to nie emigranci - tylko Polacy z Polski :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...