Jump to content
Sign in to follow this  
ilya_

Usa Znów Grozi Niewypłacalność. Wprowadzili Limit

Recommended Posts

W poniedziałek w USA ponownie zaczął obowiązywać zakaz dalszego zadłużenia kraju powyżej limitu określonego na około 18 bln dolarów, czyli mniej więcej tyle, ile dług wynosi obecnie. Ale eksperci szacują, że resort finansów ma rezerwy, które wystarczą do jesieni.

By zapobiec grożącej USA niewypłacalności, Kongres zgodził się w lutym ubiegłego roku na zniesienie limitu długu USA, czyli dalsze nieograniczane zapożyczanie się, ale tylko na 13 miesięcy, do 15 marca tego roku. A to oznacza, że od poniedziałku Departament Skarbu stracił możliwość emitowania obligacji do regulowania rządowych rachunków.

W czwartek 12 marca resort finansów podał, że dług federalny wynosi obecnie 18,1 bln dolarów, czyli powyżej limitu zadłużenia, który ponownie zaczął obowiązywać od poniedziałku. Sekretarz skarbu Jack Lew już wcześniej w marcu zwrócił się listownie do Kongresu z prośbą o podniesienie limitu "tak szybko, jak to możliwe" i bez zbędnych kontrowersji, gdyż - jak argumentował - "zdolności kredytowe USA nie są kartą przetargową".

Sytuacja nie jest jednak dramatyczna, gdyż Departament Skarbu ma do swej dyspozycji "nadzwyczajne środki", które może uruchomić, by uniknąć niewypłacalności, a także pewne rezerwy wynikające m.in. z niższego niż zakładano deficytu rządowego, które powinny wystarczyć na regulowanie bieżących wydatków przez najbliższe kilka miesięcy. Jak oszacowało ponadpartyjne kongresowe biuro ds. budżetowych, środków zabraknie dopiero w październiku lub listopadzie. Potem limit - który w USA jest ustalony specjalną ustawą - będzie musiał być ponownie podniesiony.

Także ekspert Brookings Institution Philip Wallach ocenił w analizie opublikowanej na stronie internetowej tego think tanku, że sytuacja "jest do opanowania" i nie ma co oczekiwać katastrofalnych scenariuszy w najbliższym czasie. Niemniej, jego zdaniem, konieczne są "trudne decyzje", by długofalowo rozwiązać problemy szybko rosnącego zadłużenia USA, zamiast co chwilę szukać jedynie doraźnych rozwiązań.

Republikanie, którzy od stycznia przejęli kontrolę nad Kongresem, nie spieszą się na razie z głosowaniem nad podniesieniem limitu długu. Lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell zapewniał jednak niedawno, że nie dopuści do niewypłacalności kraju i Kongres na czas podejmie odpowiednie decyzje. - Jasno powiedziałem po wyborach w listopadzie (2014 roku), że nie dopuścimy ani do wstrzymania pracy przez rząd (tzw. shutdown), ani bankructwa kraju - powiedział McConnell.

Komentatorzy przewidują jednak kolejną "awanturę" w Kongresie wokół budżetu i limitu długu USA. Republikanie związani ze skrajnie konserwatywnym ruchem Tea Party mogą po raz kolejny uzależniać zgodę na podniesienie limitu długu od ustępstw prezydenta Baracka Obamy i Demokratów w innych, ważnych dla nich kwestiach, jak polityka imigracyjna czy ochrona zdrowia.

zrodlo:

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/usa-znow-grozi-niewyplacalnosc-wprowadzili,206,0,1737678.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawostką jest fakt, że dolar aktualnie jest najsilniejszy od 2002 (czy tam 2004) roku i prawdopodobnie latem/jesienią tego roku zrówna się z Euro. Fakt, że UE sztucznie zwiększa infacje poprzez dodruk gotówki (dużo większy niż USA), ale skoro Amerykanie rzeczywiście mają się taką kiepską to stosunek USD/EUR powinien być mniej więcej stały. Coś mi się wydaje, że Amerykanie ukrywają swoją ,,bogatość" :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podobno sytuacja jest taka, że EUR będzie jeszcze spadać, USD jeszcze rosnąć, tak samo jak CHF a wszystko powiązane z sytuacją wschodniej Ukrainy i (poważnych wbrew doniesieniom niektórych mediów) sankcji bedących tego wyniekiem wobec Federacji Rosyjskiej.. czas pokaże

Share this post


Link to post
Share on other sites

A wszystko jest pięknym odwróceniem uwagi od głównego problemu, jakim będą niedługo dla USA Chiny. Chociaż w zasadzie już są :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...