Jump to content

Plan Na Wyjazd Bez Rodziny/znajomych.

Recommended Posts

Z tymi startupami to zależy. Często są one jedyną (ryzykowną) szansą zrobienia dużego majątku szybko. Pod warunkiem, że startup wypali. Pod warunkiem, że wynegocjujesz, że część wynagrodzenia i premii będą ci płaciły w akcjach (pre-IPO) - wtedy jak dotrwasz do wejścia na giełdę albo sprzedaży firmy możesz szybko zainkasować 7mio cyfrowy czek. Praca u dużych firm nie spowoduje, że z programu akcyjnego łykniesz jakoś potencjalnie szybko $1M+. Aczkolwiek praca w dużej firmie jest generalnie bardziej stabilna. To wszystko zależy od oceny ryzyka i benefitów każdego z pracowników. Skądś się ci multimilionerzy facebookowi, tweeterowi, linkedinowi, i inni w Bay Area wzięli. Jak to kiedyś pisałem to oni głównie (startupowcy, którzy doczekali "z-cash-owania" swoich akcji) wywindowali ceny nieruchomości 

Ale generalnie mi się wydaje, że pracuje się dużo. Ja opowieści, że od 10 do 5 z godzinną przerwą nie mogę potwierdzić - pracuje w dużej firmie. Często pierwsze "calle" mam o 7:30 rano (jak Europa kończy dzień roboczy), a ostatnie o 8:00 lub 9:00 wieczorem jak deweloperzy w Indiach przychodzą do pracy. Prawdą jest, że na home-office nikt się nie krzywi i że do biura nikt nie ściga. Poza tym garnituru, koszul itp nie trzeba nosić. Jeansy + koszulka polo z kołnierzykiem to jest to raczej strój OK. O ile nie masz danego dnia sppotkania z klientami lub jakimiś executive managerami to T-short też jest OK

Nielimitowany urlop zaczyna być standardem w Bay Area, aczkolwiek to też ma drugą twarz. Po pierwszym roku wprowadzenia tego u nas zaobserowowaliśmy, że ludzie biorą znacząco mniej urlopu. Zasada tego nielimitowanego urlopu jest taka, że bierzesz tyle ile chcesz i kiedy chcesz o ile twój szef się zgodzi. Generalnie ludzie teraz jakby "mniej prosili". Przed wprowadzeniem tej polityki mieliśmy chyba 12 dni urlopu rocznie (włączając obowiązkowy urlop między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem) czyli efektywnie latem 7-8 dni. Po iluś latach pracy rosło to do 18, czyli efektywnie latem 13-14 dni (co można było wykorzystać np na 2 tygodnie urlopu + 2 wydłużone weekendy zimą / wiosną na narty). U nas widać, że np ludzie migrujący z Europy biorą zasadniczo więcej wolnego, a ludzie wywodzący się z USA lub migranci z Azji zasadniczo dużo mniej. Znam takich co od dwóch-trzech lat nie byli wcale na urlopie (jedynie brali obowiązkowe wolne między Gwiazdką a Nowym Rokiem)

• Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Witaj! To mój pierwszy post na tym forum, do tej pory byłem "biernym czytaczem", ale ponieważ w Stanach mieszkam już trochę czasu i pracuję w IT, to chciałbym Ci pomóc według swoich możliwości. Musz

Należy unikać startupów na bardzo wczesnym etapie gdzie mają po 1-10 pracowników. Firma w której pracuje też na początku tak operowała, że pracowali 6 dni w tygodniu po 10-12 godzin. Najlepiej sz

4 minutes ago, katlia said:

A czy moze z niego korzystac -- latwo sie zwolnic naprzyklad na dluzej niz 2 tygodnie? Bo ja tez mialam okolo 5 tygodni urlopu jak sie wszystko dodalo, ale na dluzej niz 2 pod rzad nikt sie nie zwalnial. Znajoma kiedys poprosila o 4 tygodnie, to jej powiedzieli zeby wziela 'leave of absence' za mniejsze pieniadze niz platny urlop. Duza firma w Fortune 150. 

U nas z dłuższym urlopem niż 2 tygodnie się nie spotkałem - ale może nikt "nie prosił":)

15 minut temu, katlia napisał:

A czy moze z niego korzystac -- latwo sie zwolnic naprzyklad na dluzej niz 2 tygodnie? Bo ja tez mialam okolo 5 tygodni urlopu jak sie wszystko dodalo, ale na dluzej niz 2 pod rzad nikt sie nie zwalnial. Znajoma kiedys poprosila o 4 tygodnie, to jej powiedzieli zeby wziela 'leave of absence' za mniejsze pieniadze niz platny urlop. Duza firma w Fortune 150. 

Wszystko to kwestia dogadania z teamem i menadżerem, męża kolega  włanie wrócił z 2tyg. podróży do Japonii a za chwilę wylatuje na 3 tyg. do Europy i Indii, podejrzewam, że część tego czasu będzie pracował zdalnie- ale nie jestem pewna. Teraz w pracy u niego prawie nikogo nie ma w biurze, bo firma zamknięta jest na tyd. w okolicach 4 lipca i ludzie  dobrali sobie dodatkowy tyd, albo dwa, aby mieć wiecej wolnego. W poprzedniej firmie w, której pracował to można było jechać do Polski gdzie przez 2 tyg. pracował zdalnie, a potem 3 tyg. miał urlopu. Jego koledzy z Indii potrafili w ten sposób 2 miesiące siedzieć w Indiach pracując zdalnie.

mcpear i Karuzelka -- no to ma sens, takie polaczenie dluzszego urlopu troche z praca. Nie idealne, ale lepsze niz nic. Wiec jednak kultura pracy/urlopow sie polepsza. 

Edited by katlia
30 minut temu, katlia napisał:

Wiec jednak kultura pracy/urlopow sie polepsza. 

Oj zdecydowanie, szczególnie urlopy macierzyńskie/tacierzyńskie, męża firma własnie zmieniła długość urlopu dla ojców z 6tyg. na 12 pełnopłatnych ze wszystkimi benefitami, czuć powiew Europy ;)

2 minuty temu, Karuzelka napisał:

Oj zdecydowanie, szczególnie urlopy macierzyńskie/tacierzyńskie, męża firma własnie zmieniła długość urlopu dla ojców z 6tyg. na 12 pełnopłatnych ze wszystkimi benefitami, czuć powiew Europy ;)

Nareszcie! 

U mnie nie kazda robote da sie zabrac do domu ale bywalo nie raz i nie dwa ze cos bralem na popoludnie albo weekend. Jednak odpuscilem to sobie bo zauwazylem ze w domu robie wiecej a orderu nie dali….:D

23 hours ago, Karuzelka said:

No i w tym przypadku też się to nie sprawdza bo firmy, w ktorych pracował albo pracuje to 50k+ pracowników. Pracuje +10h  5 dni w tyg. plus na telefon co 3tyg. przez tyd. a

Plusem jest to, że ma nielimitowany urlop.

Oho Amazon :)