Skocz do zawartości

Podatki W Usa Dla Osoby Mieszkającej Na Stałe W Polsce


Barsa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wczoraj gdy wypełniałem wniosek o konto dla żony w jednym z banków rzuciło mi się w oczy oświadczenie FATCA i zgłupiałem.... może nawet nie jeśli chodzi o same oświadczenie ale jak "wgryzłem się" w temat i wyszło, że mimo, że moja żona ma tyle wspólnego z USA, że urodziła się tam i przebywała z 4-5 lat po urodzeniu to wedle prawa USA musi rozliczać się z tamtejszym fiskusem, mimo pracy w PL i życia w PL. No ale świat jest nielogiczny, ok....

Na szczęście oficjalnie dochody od uzyskania przez nią pełnoletności nie przekraczały dozwolonych progów zwalniających ze składania zeznań dotyczących podatków. Lecz przez jej konto "przepływały" o wiele większe kwoty niż 10 tys. dolców a z tego co czytałem to takie coś trzeba zgłosić. Czy to darowizna na mieszkanie od rodziców, czy to jakaś moja kasa, którą wpłaciłem na jej konto, bo było tam lepsze oprocentowanie... Oczywiście z braku wiedzy nie były składane żadne formularze dot. kont bankowych.

W związku z tym mam kilka pytań:

1. Rozumiem, że banki w PL dopiero od kilku miesięcy zbierają i przekazują dane do USA o wysokości kwot na kontach swoich obywateli USA itp.i nie będą to dane historyczne?

2. Czy jeżeli mamy wspólne konto to urząd z USA może się przyczepić jeżeli będą tam kwoty większe niż 10 tys. dolarów? Jeżeli tak to czy można będzie wyjaśnić, że to moja kasa a nie żony?

3. Składać zeznania za poprzednie lata czy sobie odpuścić? Akurat po wejściu FATCA na kontach indywidualnych żony nie było dużo kasy, a jakby nie mieli dostępu do wcześniejszych danych to nie wiem czy warto się "wychylać"?

Tak w ogóle to dla świętego spokoju zamykamy wszystkie indywidualne rachunki żonki (zresztą jak na razie nie podpisała żadnego oświadczenie dot. FACTA, bo dopiero w PL to rusza) i zostawiamy tylko moje i wspólne.... tylko kwestia tych lat 2014-2015. Czy coś tu może się dla nas nieprzyjemnego zdarzyć? Bo z tego co czytałem FACTA ma uderzać w kombinujących bogaczy, a my natomiast max na kontach mieliśmy w przeliczeniu na dolary ok 60-70 tys. w porywach.

Pozdrawiam i dziękuję za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...