Skocz do zawartości

Która Droga Lepsza. Prośba O Wyrażenie Opinii :)


Justynabdg

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za chwilę poświęconą na odp... miło z Twojej strony.

Zdaję sobie sprawę, podobnie jest w PL.

Tytuł specjalisty to dwa lata podyplomówki,na jedną dziedzinę ( alko lub narkotyki) i 10k plus praktyka. Może nie są to pieniądze duże biorąc pod uwagę US, ale dla Polaków często za duże. Zastanawia mnie jedynie czy zrobienie tych papierów w PL nie skutkowałoby łatwiejszą drogą w US... tzn nie musiałabym ich robić od nowa a jedynie jakieś dodatkowe certyfikaty ew. jeszcze raz tytuł magistra. Poczytałam trochę i dostałam wiele wskazówek.

Może Wy macie inne doświadczenia, ale mnie poradzono, żeby w Pl dokończyć wszystko co możliwe, opublikować jakieś badania, ( gdyż ja zajmuje się piciem kontrolowanym, co w PL jest świeże i kompletnie nie ma na ten temat żadnych badań, jest jedna książka i to właśnie autorstwa amerykanina), a dopiero wtedy ewentualnie startować w US. Jestem przygotowana na zwiększanie swoich kwalifikacji w Stanach jednak nie uśmiecha mi się całej edukacji powtarzać.

Pogodnego dnia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując dodam jeszcze, że wówczas do Stanów jechałabym z tytułem mgr z pedagogiki o spec resocjalizacja oraz państwowym certyfikatem specjalisty terapeuty ds. uzależnień od alkoholu, ze specjalizacją z picia kontrolowanego.

Czyli czekają mnie jeszcze 2- 3 lata nauki, ale w mojej opinii chyba lepiej jest się dobrze przygotować, niż jechać( o ile w ogóle się uda), sprzątać lub w mc pracować ;)

Zatem w loterii chba warto zacząć startować za rok, gdyż w przypadku nawet wygranej cały proces trwa około 2 lata ( poprawcie mnie jeśli się mylę)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli wiesz do jakiego stanu ewentualnie pojedziecie (bo macie tam znajomych, rodzine, czy ze wzgledu na polonie) to mozesz napisac do tamtejszych uczelni z pytaniem jak by Twoja sytuacja wygladala jezeli chodzi o zrobienie tamtejszych certifikatow.

Druga opcja to jest wczytanie sie w wymagania stanowych: mozliwe, ze sa stany w ktorych jest mniej wymagan jezeli chodzi testy, certifikaty itp., i kierowaniu sie wlasne w te strony po ewentualnym wygraniu green card.

Robienie studiow w Polsce lub w Europie jest jak najbardziej polecane bo studia tu sa takie drogie. ALE niestety to nie koniecznie dotyczy wszystkich kierunkow, i wlasnie takie zwiazane ze zdrowiem, czy oswiata, czesto wymagaja duzo dodatkowej nauki tu w USA. To chyba ma sens, po przeciez nie mozesz byc terapeutka nie znajac tutejszych praw i podejscia do medycyny, nie mowiac o niuansach psychologiczno-spolecznych ktore jednak maja duzy wplyw na problemy zwiazane z uzaleznieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki jeszcze raz wszystkim, za poświęcenie swojego czasu.

Ja od zawsze realizuje swoje marzenia i tym razem mam zamiar, czy to Kanada, czy US, jedno jest pewne Europa, z całą jej dzisiejszą otoczką jest nie dla mnie.

Dam znać za te 2-3 lata czy się udało, a tymczasem wszystkim życzę optymizmu i uśmiechu każdego dnia.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemysl moze Europe... nie wypowiadam sie o Kanadzie, ale dla wielu europejczykow (zwlaszcza kobiet) USA jest szokujaco trudnym miejscem na budowanie rodziny. Wszytko tu jest drogie -- od ubezpieczenia medycznego, do zlobkow i oczywiscie studiow. Jest bardzo malo wsparcia w formie urlopow macierzynskich (6 tygodni bezplatnych to norma) czy nawet sick leave. 10 dni urlopu na rok to norma. Jezeli nie mieszkacie w miescie, to dwa samochody sa niezbedne. Jakosc szkol publicznych zalezy od ceny domow w okolicy. Moje znajome w Europie maja tyle przywilejow o ktorych amerykanki moga tylko marzyc. Naprawde, jakosc zycia tu jest znacznie bardziej zwiazana z twoimi zarobkami niz w Europie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o Kanadę to zapomnij o 2-3 latach ;)

Jesli juz to powyżej 5 lat coś zaczniesz odczuwać

Raz nie masz danej Prowincji certyfikatu plus doświadczenie kanadyjskie a jesli chodzi np Quebec to j.francuski. Może być tak ze znając dwa języki więcej będziesz znaczyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...