Skocz do zawartości
gosc333

DV-2018 Wylosowany / Nie Wylosowany

DV-2018 Wylosowany / Nie Wylosowany  

222 głosów

Ta ankieta jest zamknięta
  1. 1. Czy zostałeś/aś wylosowany/a w loterii DV-2018 ?

Recommended Posts

5 hours ago, Joanna30 said:

Tak. Zielona karta jest Twoim pozwoleniem na pracę, a ponieważ masz już SSN, więc nie musisz na niego czekać :)

A to nie jest tak, że trzeba wyrobić nowy SSN? Pytam bo mam podobną sytuacje, dostałam SSN będąc na wizie J-1 ale to było ponad 10lat temu i nigdy nie był używany... w DS260 wpisałam ze potrzebuje nowy, wiec juz w sumie nie wiem - mam aplikować o nowy po przyjeździe czy nie? Ten numer jest wydawany tylko raz na całe życie, coś jak NIP u nas?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

6 minutes ago, MeganMarkle said:

A to nie jest tak, że trzeba wyrobić nowy SSN? Pytam bo mam podobną sytuacje, dostałam SSN będąc na wizie J-1 ale to było ponad 10lat temu i nigdy nie był używany... w DS260 wpisałam ze potrzebuje nowy, wiec juz w sumie nie wiem - mam aplikować o nowy po przyjeździe czy nie? Ten numer jest wydawany tylko raz na całe życie, coś jak NIP u nas?

Bardziej jak PESEL. Wyrobic sobie trzeba nowa karte z SSN, a nie sam numer. Na starej masz pewnie adnotacje "valid for work only with DHS authorization" albo "not valid for employment".

Edytowane przez Xarthisius
  • Upvote 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

1 hour ago, Xarthisius said:

Bardziej jak PESEL. Wyrobic sobie trzeba nowa karte z SSN, a nie sam numer. Na starej masz pewnie adnotacje "valid for work only with DHS authorization" albo "not valid for employment".

Ok, to dobrze że nie wyrzuciłam tego do kosza bo powrocie z W&T.. a pamietam że myślałam wtedy że i tak się nigdy juz nie przyda i po co mi to. :D notabene wydają teraz plastikowa kartę z tym? Bo wtedy wydali mi tylko papierową i jest juz w bardzo kiepskim stanie :/ 

i czy mając sam nr mogę juz pracować pd razu?

Edytowane przez MeganMarkle

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Teraz, MeganMarkle napisał:

Ok, to dobrze że nie wyrzuciłam tego do kosza bo powrocie z W&T.. a pamietam że myślałam wtedy że i tak się nigdy juz nie przyda i po co mi to. :D notabene wydają teraz plastikowa kartę z tym? Bo wtedy wydali mi tylko papierową i jest juz w bardzo kiepskim stanie :/ 

Naadal taka brzydka, papierowa. Trzeba o nia dbac, nie zniszczyc, nie zgubic bo mozna ja odnowic tylko 10 razy w zyciu. Mloda jestes to sobie policz jak czesto statystycznie gubisz rozne rzeczy i czy Ci wystarczy ten limit na beztroske?  :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
6 minutes ago, MeganMarkle said:

i czy mając sam nr mogę juz pracować pd razu?

Papierowa. 

Zalezy co masz tam napisane, jak "valid for work only with DHS authorization" to z GC tak, jak "not valid for work" to nie wiem, ale na chlopski rozum raczej nie :)

Edytowane przez Xarthisius
  • Upvote 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mojej jeszcze nikt nie widzial. Lezy w kopercie, tak jak przyszla. Nawet nie wyrwana po perforacji z tej wiekszej karteluszki.

I nie znam tego numeru na pamiec.  Kazdy Amerykanin zna go lepiej niz pacierz. :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Aż poszłam te moją kartę odszukać i faktycznie - widnieje na niej adnotacja "Valid for work only with DHS authorization". Czyli nowa będzie potrzebna... Na dodatek ta stara jest na moje panieńskie nazwisko (jest przeze mnie nim podpisana) a teraz nosze nazwisko męża. Czy to będzie problem? Będę musiała z aktem małżeństwa po urzędach latać czy jak to działa? No i pytanie kiedy mam iść wyrabiać nową - czy teraz w styczniu, jak będę w US po raz pierwszy jako rezydent, ale tylko na tydzień, czy dopiero jak juz przyjadę na stałe co nastąpi za kolejnych kilka miesięcy.... co ma większy sens? Zakładając że będę pracować as of day 1. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
5 minutes ago, MeganMarkle said:

Aż poszłam te moją kartę odszukać i faktycznie - widnieje na niej adnotacja "Valid for work only with DHS authorization". Czyli nowa będzie potrzebna... Na dodatek ta stara jest na moje panieńskie nazwisko (jest przeze mnie nim podpisana) a teraz nosze nazwisko męża. Czy to będzie problem? Będę musiała z aktem małżeństwa po urzędach latać czy jak to działa? No i pytanie kiedy mam iść wyrabiać nową - czy teraz w styczniu, jak będę w US po raz pierwszy jako rezydent, ale tylko na tydzień, czy dopiero jak juz przyjadę na stałe co nastąpi za kolejnych kilka miesięcy.... co ma większy sens? Zakładając że będę pracować as of day 1. 

Wczesniej pisalas ze zaznaczylas w DS-260 ze chcesz nowa karte. W teorii uruchomi to procedure jak tylko przekroczysz granice. Wysla na ten sam adres co GC, no i beda mieli Twoje nowe dane. Z ta procedura to jednak roznie bywa, jak juz sie np. @stars & stripes przekonal. 

Chyba sie nie ma co tak stresowac. Zaraz prosto z lotniska do pracy przeciez nie pojdziesz. Po przylocie, zalatwienie nowej karty w SSA to max 2 tygodnie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na potrzeby I-9 (formularz weryfikujący legalność zatrudnienia) nie trzeba pokazywac pracodawcy fizycznej karty SSN, wystarczy sama GC. Mozna sobie sprawdzić listę akceptowalnych dokumentów na tym formularzu. Czy numer SSN jest prawidłowy to może sobie sam sprawdzić (i powinien).

• Upvote 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz