Skocz do zawartości

Zrzeczenie obywatelstwa polskiego


pida

Rekomendowane odpowiedzi

17 minutes ago, sly6 said:

jak interesy robisz,zarabiasz w danym Państwie to się rozliczasz.

USA wymaga od swoich obywateli i posiadaczy zielonych kart rozliczać się z IRS niezależnie gdzie mieszkasz i zarabiasz na świecie. Ale to że rozliczyć się nie znaczy że zostaniesz opodatkowany przez USA, tylko tyle że ma się więcej do czynienia z papierkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
37 minut temu, pida napisał:

USA wymaga od swoich obywateli i posiadaczy zielonych kart rozliczać się z IRS niezależnie gdzie mieszkasz i zarabiasz na świecie. Ale to że rozliczyć się nie znaczy że zostaniesz opodatkowany przez USA, tylko tyle że ma się więcej do czynienia z papierkami.

to zależy z czego się rozliczasz oraz jakie masz ulgi itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minutes ago, BBerry said:

A jak sie mieszka w Stanach, to trzeba sie rozliczac z Polska? Oczywiscie nie zarabiam z Polsce. Wydaje mi sie ze nie wymeldowywalam sie z Polski, czy to problem ze od wielu lat tak jest?

Wg obecnego stanu prawnego nie trzeba się rozliczać. Jeśli chodzi o wymeldowanie to chyba złamałeś przepisy o ewidencji ludności, aczkolwiek chyba obecnie nie obowiązują żadne przepisy wykonawcze dotyczące karania za to złamanie. Jeśli się nie mylę to poprzedni rząd zniósł te przepisy wykonawcze ponieważ planowano znieść obowiązek meldunkowy. Obecny rząd te plany odrzucił aczkolwiek przepisów co do karania chyba nie przywrócono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, mcpear said:

Wg obecnego stanu prawnego nie trzeba się rozliczać...

Moglbys rozwinac temat? Jakies zrodlo tej informacji podac? Bardzo interesuje mnie jak przekonac kochane Panie z II Urzedu Skarbowego w Bydgoszczy, ze moj "osrodek interesow zyciowych" nie znajduje sie juz w Polsce, jezeli np. jestem zameldowany w mieszkaniu ktore stanowi moja wlasnosc (czesciowa lub calkowita)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych:
===
Art 3:

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

1a. Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

2. (uchylony)

2a. Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
====
Czyli odpowiadałem na pytanie BBerry, który pisał, że WYPROWADZIŁ się do USA a zapomniał się wymeldować. Jego obowiązuje punkt 2a. To gdzie znajduje się twój ośrodek interesów życiowych zależy od wielu czynników. Jeśli jednak wyprowadziłeś się z całą rodziną za granicę, tam pracujesz, dzieci tam chodzą do szkoły, przebywasz tam ponad 300 dni w roku to są przesłanki do tego że tam jest twój ośrodek interesów życiowych. Jeśli jednak masz rodzinę tutaj (żona, dzieci) i generalnie "nie zamknąłeś za sobą większości lub wszystkich spraw" to US może skorzystać z punktu 1a podpunkt 1. Spytaj prawnika najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minutes ago, mcpear said:

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych:
===
Art 3:

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

1a. Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

2. (uchylony)

2a. Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).
====
Czyli odpowiadałem na pytanie BBerry, który pisał, że WYPROWADZIŁ się do USA a zapomniał się wymeldować. Jego obowiązuje punkt 2a. To gdzie znajduje się twój ośrodek interesów życiowych zależy od wielu czynników. Jeśli jednak wyprowadziłeś się z całą rodziną za granicę, tam pracujesz, dzieci tam chodzą do szkoły, przebywasz tam ponad 300 dni w roku to są przesłanki do tego że tam jest twój ośrodek interesów życiowych. Jeśli jednak masz rodzinę tutaj (żona, dzieci) i generalnie "nie zamknąłeś za sobą większości lub wszystkich spraw" to US może skorzystać z punktu 1a podpunkt 1. Spytaj prawnika najlepiej.

Dziekuje za odpowiedz. Jestem KOBIETO!! hehehe

Nie "zapomnielam" sie wymeldowac, bo jestem wlascicielka ziemi w Polsce (choc adres meldulku jest inny, z rodzicami). Nie wiem jak to jest z prawem ale chyba potrzebny jest moj meldunek w Polsce. Generalnie chcialam sie upewnic czy moge miec problemy z tego wzgledu ze nigdy sie nie wymeldowalam. Nie wiedzialam nawet ze jest taka potrzeba, bo niby skad?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, BBerry said:

Dziekuje za odpowiedz. Jestem KOBIETO!! hehehe

Nie "zapomnielam" sie wymeldowac, bo jestem wlascicielka ziemi w Polsce (choc adres meldulku jest inny, z rodzicami). Nie wiem jak to jest z prawem ale chyba potrzebny jest moj meldunek w Polsce. Generalnie chcialam sie upewnic czy moge miec problemy z tego wzgledu ze nigdy sie nie wymeldowalam. Nie wiedzialam nawet ze jest taka potrzeba, bo niby skad?

Sorry za ufacetowienie. Nie musisz mieć meldunku aby być właścicielem ziemi w Polsce - chyba obywatelstwo wystarcza. Meldunek ma za zadanie "informację urzędów" gdzie w danej chwili przebywasz stale lub tymczasowo. Tak jak pisałem nie powinnaś mieć problemów związanych z niewymeldowaniem. Aczkolwiek plotki głosiły, że obecny rząd planuje zaostrzyć ustawę o ewidencji ludności - musiałabyś śledzić ten temat czy coś się nie pojawi. Zgodnie z tą ustawą byłaś zobowiązana poinformować urząd gminy o stałym wyjeździe za granicę najpóżniej w dniu wyjazdu (to by cię automatycznie wymeldowało) - ale przepisów wykonawczych w stosunku do tych co nie spełnili tego wymagania też obecnie nie ma. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...