Skocz do zawartości

Ciąża a po wygranej w DV lottery


MeganMarkle

Rekomendowane odpowiedzi

Haha, no i wyszłam na Republikanke na koniec, ciekawie to wyszło... Nic tylko ładować sie do Ohio :P 

A ciągnąc dalej dyskusje - nie chodziło mi o zniesienie socjala do zera, ale uważam ze powinien występować tylko w formie celowej tzn. zasiłek dla bezrobotnych tak, ale tylko taki który nadal zachęca by próbować podjąć sie pracy. Uczelnie mogą być płatne o ile odpowiednio dużo zainwestuje sie w system stypendialny, opieka zdrowotna tak ale nie kosztem jakości - czy naprawdę w PL mamy lepszy poziom opieki niż w US? Kiedy ostatni raz byliście w PL w szpitalu? Wiecie ile zarabia polski lekarz? Długo by dyskutować, temat jest gorący i skomplikowany... ale nadal wierze że "za wielka wodą" będzie ok :)

ciekawe jak mi sie zmieni POV po przyjeździe... :o 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 47
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
2 minutes ago, MeganMarkle said:

Haha, no i wyszłam na Republikanke na koniec, ciekawie to wyszło... Nic tylko ładować sie do Ohio :P 

Zeby nie bylo, ja nie uwazam Republikanow (nawet tych "prawdziwych") za zlych ludzi. Tak tylko chcialem pokazac ze pewne niespojnosci w pogladach odnosnie polityki socjalnej nie sa cecha tylko i wylacznie Polakow :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracajac do oryginalnego tematu: osobiscie dla mnie bylo wazne zapewnienie potomstwu podwojnego obywatelstwa. Sadze ze to byl nawet jeden glownych powodow emigracji do stanow, a nie gdzies indziej. Co do kosztow to zamknelismy sie w $5-6k z wlasnej kieszeni wliczajac opieke przez cala ciaze, porod w szpitalu (bez komplikacji) i 2 dni na oddziale poporodowym, gdzie nawet ja mialem miejsce do spania i zarcie. Ubezpieczenie bylo z BCBS TX, z metra ciete tak zeby spelnialo federalne wymagania odnosnie progow ubezpiecznia na wizie J.

Poza szpitalem w USA (podejrzewam ze w Polsce tez) sa inne opcje na porod (dom z asysta poloznej, birth centers). Na pewno duzo tansze. Tez opcja do rozwazenia, sporo Amerykanek tak rodzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli jeden z rodzicow zostanie obywatelem w przyszlosci to dziecko wtedy automatycznie zostanie obywatelem w tym samym momencie (w przypadku jak sie nie urodzi w US).

W moim przypadku (a dokladnie mojej zony ;-) ) porod wyniosl mniej wiecej podobnie - $30k to to co wyslali do ubezpieczyciela.

Tak swoja droga to robie annual enrollment bo akurat jest otwarty u nas w korpo - $4.3k annual payroll contributions, $5k deductible (czyli $9.3k z mojej kieszeni zanim ubezpieczyciel zacznie placic _cokolwiek_ poza preventive), $12k max out of pocket - za 3 osoby, wersja z najtanszymi contributions i najwyzszym deductible wiec dla zdrowych. Raj na ziemi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, kzielu said:

Jezeli jeden z rodzicow zostanie obywatelem w przyszlosci to dziecko wtedy automatycznie zostanie obywatelem w tym samym momencie (w przypadku jak sie nie urodzi w US).

My jeszcze nawet GC nie mamy, takze do obywatelstwa dluga droga ;-)

No tak out of pocket to jedno, a o wydatkach "na poczatek" nie wspomnialem. Nie pamietam jaki mielsmy deductible (chyba $2k i finalna kwota out-of-pocket to juz zawiera), no i przez pierwsze pol roku ubezpieczenie kroilo nas na $750 miesiecznie, za nim nie ogarnalem tematu i nie znalazlem sobie tanszego. Wtedy to i tak bylo bagatela: $490 / mo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, kzielu said:

Tak swoja droga to robie annual enrollment bo akurat jest otwarty u nas w korpo - $4.3k annual payroll contributions, $5k deductible (czyli $9.3k z mojej kieszeni zanim ubezpieczyciel zacznie placic _cokolwiek_ poza preventive), $12k max out of pocket - za 3 osoby, wersja z najtanszymi contributions i najwyzszym deductible wiec dla zdrowych. Raj na ziemi :)

Kurde, u nas jeszcze nie otworzyli :D

Apropos kwot... W swoim private healthcare insurance w UK chce zmienić swój cover z Core na Comprehensive - Zamiast 400GBP będę płacić 720GBP na rok. Różnica pomiędzy Core, a Comprehensive jest taka, że w Comprehensive moge mieć operacje po których zostaje dłużej niż 1 dzień w szpitalu i nieograniczoną liczbę badań i fizjoterapie chyba do 50k rocznie. - To tak dla porównania .Żeby się potem ludzie nie rozczarowali po przybyciu do USA:D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, Xarthisius said:

Wracajac do oryginalnego tematu: osobiscie dla mnie bylo wazne zapewnienie potomstwu podwojnego obywatelstwa. Sadze ze to byl nawet jeden glownych powodow emigracji do stanow, a nie gdzies indziej. Co do kosztow to zamknelismy sie w $5-6k z wlasnej kieszeni wliczajac opieke przez cala ciaze, porod w szpitalu (bez komplikacji) i 2 dni na oddziale poporodowym, gdzie nawet ja mialem miejsce do spania i zarcie. Ubezpieczenie bylo z BCBS TX, z metra ciete tak zeby spelnialo federalne wymagania odnosnie progow ubezpiecznia na wizie J.

Poza szpitalem w USA (podejrzewam ze w Polsce tez) sa inne opcje na porod (dom z asysta poloznej, birth centers). Na pewno duzo tansze. Tez opcja do rozwazenia, sporo Amerykanek tak rodzi. 

Dzięki za te informacje... A dlaczego tak bardzo ważne było dla Ciebie obywatelstwo dla dziecka poprzez miejsce urodzenia? Tak jak kzielu pisze nabyłoby je przecież i tak razem z rodzicami po paru latach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, MeganMarkle napisał:

Haha, no i wyszłam na Republikanke na koniec, ciekawie to wyszło... Nic tylko ładować sie do Ohio :P 

A ciągnąc dalej dyskusje - nie chodziło mi o zniesienie socjala do zera, ale uważam ze powinien występować tylko w formie celowej tzn. zasiłek dla bezrobotnych tak, ale tylko taki który nadal zachęca by próbować podjąć sie pracy. Uczelnie mogą być płatne o ile odpowiednio dużo zainwestuje sie w system stypendialny, opieka zdrowotna tak ale nie kosztem jakości - czy naprawdę w PL mamy lepszy poziom opieki niż w US? Kiedy ostatni raz byliście w PL w szpitalu? Wiecie ile zarabia polski lekarz? Długo by dyskutować, temat jest gorący i skomplikowany... ale nadal wierze że "za wielka wodą" będzie ok :)

ciekawe jak mi sie zmieni POV po przyjeździe... :o 

gdy będziesz mieć oczy i unysl otwarty to zobaczysz jak jest ,a kiedy Ci się zmieni gdy ,tego nikomu nie życzę -gdy male sprawy zaczną się piętrzyć i brak wsparcia,dobrze się pisze będąc zdrowym,mając kogoś kto Nas kocha i czeka i jest kasa.

co do ludzi to Haneczka ma rację. Pewne cechy mają ludzie tylko czasami ich na pierwszy rzut oka nie widać,pozyj z nimi i ciekawie się robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy by ludzie się zmieniali to psychologa przestała by istnieć. A tak od czasów pra dawnych mamy podobne postępowanie. Jesli tak się szanujemy i mamy tolerancję to po co np w Kanadzie wzmocnili prawa przeciw przemocy. Znam osobę która będąc zagranicą ma jak bajce.inna z podobnym postępowaniem ma bardzo źle. Od taką mamy realność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, MeganMarkle said:

Dzięki za te informacje... A dlaczego tak bardzo ważne było dla Ciebie obywatelstwo dla dziecka poprzez miejsce urodzenia? Tak jak kzielu pisze nabyłoby je przecież i tak razem z rodzicami po paru latach...

Dlaczego? Z najbardziej egoistycznych pobudek jakich sie da: zeby zapewnic mu przewage nad reszta juz na samym starcie. W moim, byc moze blednym mniemaniu, podwojne obywatelstwo USA i EU to zapewnia. Jakby sie dalo do tego dorzucic jeszcze obywatelstwo Chin, Kanady i Nowej Zelandii to wogole byloby wspaniale, ale nie wpadlismy z Zona na pomysl jak to zrobic ;) 

Co do naturalizacji to dlugo by gadac... Po pierwsze, bez GC w reku to dalej jest calkowicie sfera gdyban. Nawet zakladajac optymistyczny wariant otrzymania GC w przyszlym roku, dalej pozostaje min. 5 lat czekania. To dosc sporo jakby nie patrzec, trzeba dozyc, dobrze sie prowadzic, placic podatki itp. Przez 5 lat plany zyciowe albo sytuacja moga sie zmienic. Ja do USA przyjezdzalem na 3 lata, bez specjalnego przekonania ze chce zostac, a wyszlo jak wyszlo. Po drugie, naturalizowany obywatel to nigdy nie bylo, nie jest i nie bedzie to samo co osoba urodzona w USA. Nie chodzi mi tutaj bynajmniej o mozliwosc kandydowania na prezydenta, a bardziej o to, ze moze sie z dnia na dzien okazac, ze tym obywatelem juz sie nie jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...