Skocz do zawartości

Wyjazd do US a ZUS w PL


MeganMarkle

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do tych co wyjechali do US troche pózniej niż zaraz po szkole.... co się po wyjeździe stanie z naszymi składkami w ZUSie i OFE? Sporo sie tam nazbierało przecież przez te ileś lat pracy, czy to nam przepada jak wyjedziemy? Możemy to jakoś wypłacić? Albo chociaż dostać z tego emeryturę kiedyś mimo rezydencji w US? Zamierzam się oczywiście dowiedzieć u źródła, czyli w ZUSie ale może ktoś wie i mi powie?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej na pewno tego nie wyplacisz. A polskiej emerytury nie dostajesz w ogóle dopóki nie przerobisz ileś tam lat w Polsce z tego co się orientuję. 

Ja sobie tym głowy nie zawracam bo szczerze wątpię żeby Państwo Polskie cokolwiek mi dalo.  :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100 lat temu pracowalam w ZUS, ale wydaje mi sie, ze jest jakas tam umowa umowa pomiedzy Polska a USA pozwala na sumowanie polskich i amerykańskich okresów ubezpieczenia w celu uzyskania prawa do emerytury lub renty, gdy w jednym z państw lub w obu zbyt krótkie okresy nie pozwalają na przyznanie prawa do tych świadczeń zgodnie z prawem krajowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, Amy said:

100 lat temu pracowalam w ZUS, ale wydaje mi sie, ze jest jakas tam umowa umowa pomiedzy Polska a USA pozwala na sumowanie polskich i amerykańskich okresów ubezpieczenia w celu uzyskania prawa do emerytury lub renty, gdy w jednym z państw lub w obu zbyt krótkie okresy nie pozwalają na przyznanie prawa do tych świadczeń zgodnie z prawem krajowym.

Dzięki, to juz jest jakaś nadzieja;) pracowałam tu juz 12lat wiec szkoda by wszystko przepadło :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, MeganMarkle napisał:

Dzięki, to juz jest jakaś nadzieja;) pracowałam tu juz 12lat wiec szkoda by wszystko przepadło :/

Tylko nawet wtedy emerytura w PL będzie minimalna bo składki oplacalas krótko (ja jestem w podobnej sytuacji) a już zdaje się kombinowali jak tu tym co wyjechali nie wypłacić. 

Jeżeli przyszłość wiążesz z US, to zacznij rozeznawać jak wygląda system tutaj - bo będziesz startować później niż wszyscy a z social security za te 30 lat to wyżyć raczej się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MeganMarkle napisał:

Dzięki, to juz jest jakaś nadzieja;) pracowałam tu juz 12lat wiec szkoda by wszystko przepadło :/

tutaj http://poland.us/strona,50,22230,0,nasza-emerytura-w-usa-czyli-zabezpieczenie-finansowe-na-jesien-zycia-.html sa jakies informacje na ten tema.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MeganMarkle napisał:

Dzięki, to juz jest jakaś nadzieja;) pracowałam tu juz 12lat wiec szkoda by wszystko przepadło :/

Zapomnij o ZUSie . Łączenie okresów opłaca się tylko wtedy, jeżeli nie masz wystarczająco lat (10) aby otrzymać SS Retirement, inaczej to co otrzymasz z ZUSu zostanie ci odliczone z amerykanskiej emerytury i odwrotnie. To tak w duzym skrocie bo jest to bardziej skomplikowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W OFE już niedługo nie będzie żadnych oszczędności. Jeśli nawet do tych resztek, co zostały obecny rząd się nie dobierze (a raczej się dobierze, bo już była mowa o takim pomyśle), to one będą wypłacane razem z emeryturą ZUSowską i nie można ich sobie wyciągnąć ot tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...