Skocz do zawartości

Koszty życia w NYC


Karuzelka

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 36
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Oj pojęcia: "Żyć dobrze" i "klasa średnia-wyższa" są bardzo obszerne i bardzo niezdefiniowane. Jak myślę o klasie średnia-wyższa to myślę o bardzo dobrze zarabiających prawnikach, lekarzach czy o kierownictwie średniego lub raczej wyższego szczebla ale nadal nie o właścicielach dużych przedsiębiorstw. Jeśli mówimy o tak zdefiniowanej klasie średnio-wyższej to ja bym myślał o mieszkaniu na Manhatanie. Koszt wynajmu 3 sypialniowego mieszkania to minimum około 10+k/mth. (rocznie: $120-150k)
Życie dobre pewnie obejmuje (chociaż możesz mieć tu inne zdanie)
- codzienne lunche dla dwóch członków rodziny "na mieście" ale nie w fast foodzie- cena około $15-$20 od osoby - rocznie pewnie 4-5k od osoby
- raz lub dwa razy w tygodniu kolacja w  restauracji dla 4 (W NYC pewnie ok $200 od wyjscia - rocznie około $15k)
- raz w miesiacu bilet na koncert, teart, operę lub impreze sportową (NBA, NFL) dla 2 (około 200-300 USD od pary) - rocznie $3k
- czesne dla dzieci w bardzo dobrej szkole - pewnie z $20k-$30k rocznie od dziecka - czyli 40-60k od rodziny
- pozostałe koszty miesieczne - trudne do oszacowania i bardzo zależne od indywidualnych preferencji ale też pewnie minimum $3k miesiecznie (ok $35k rocznie)

Nie liczę auta/aut (raczej na Manhtanie nie potrzeba - będziesz się poruszała taksówkami / Uberem). Nie liczę kosztów wakacji - to pewnie musiałabyś dodać. Pewnie koszt zatrudnienia osoby sprzątającej powinien być uwzględniony (ale kompletnie się nie znam ile to kosztuje) -  zależy znowu od defnicji "klasa średnio-wyższa"

To tak na oko jak nie masz własnego mieszkania to mi wyszlo: $250+k (po opodatkowaniu) - oczywiście może się okazać że w jakimś miejscu przeszacowałem, w jakimś nie doszacowałem - dlatego przedstawiłem ci składniki skąd to wyliczenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Twojej odpowiedzi więc wynika, że aby żyć w NYC jak średnia klasa wyższa to trzeba mieć dochód klasy wyższej, czyli zaczynający się od 380k, przerażające.

Mieszkając w okolicy gdzie płacisz 10k za mieszkanie, nadal musisz posyłać dzieci do prywatnej szkoły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiad na mieście $15-$20 od osoby nie w fast foodzie? Ja bym liczył minimum $60, chyba że to chodzi o jakies miejsca daleko od Manhattanu. Pierwszy z brzegu przykład na własnej skórze - ramen w East Village + japońskie piwo, czyli właściwie lunch. Wyszło mi coś koło $30, w tym podatek i napiwek. Za kilkanaście dolarów mogę dostać lunchowe combo #2 w Spice Grill w Midtown, Fish & Chips w Hamilton Heights na St Nicholas Ave na południe od W145, albo Domenikańskie Ris Guisada w Margot w Washington Heights. Taniej to np pierogi w Chinatown albo falafel. Z tego co pamiętam to 10 pierogów ruskich w Veselce w East Viillage to coś blisko $20.

Kolacja w restauracji tu bym liczył koło $100 od osoby.

Komunikacja zbiorowa per osoba - Metrocard to ~$120 na miesiąc, roczny CitiBike to chyba $150.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam nie mieszkam to nie wiem. Cenę za wynajem sprawdziłem z zillow.com. Aczkolwiek może źle ustawiłem filtry bo teraz widzę również mieszkania za 6k/mth - co by ci obniżyło koszt roczny o 50k. Z tego co wiem to większość tam mieszkających lekarzy/prawników/menadżerów i tak posyła dzieci do szkół prywatnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Karuzelka napisał:

Z Twojej odpowiedzi więc wynika, że aby żyć w NYC jak średnia klasa wyższa to trzeba mieć dochód klasy wyższej, czyli zaczynający się od 380k, przerażające.

 

On pisał o Manhattanie. NYC to nie tylko Manhattan. Choć nawet poza Manhattanem na pewno będzie drogo.

https://ny.curbed.com/2016/5/17/11692260/nyc-rent-to-income-ratio-smart-asset-study

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem - zestawienie z tego artykułu wcześniej w tym roku ściągnęło na siebie falę krytyki w kontekście narzekania bogatych jak to im ciężko:

Cytuj

The below chart is an annual spending example of a couple who each make $250,000 a year as lawyers. They have two children ages three and five. They are both in their early 30s and live in New York City, the most expensive city in America!

To może Ci dać jakieś spojrzenie gdzie jesteś na skali:


https://www.financialsamurai.com/scraping-by-on-500000-a-year-high-income-earners-struggling/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Karuzelka napisał:

Z Twojej odpowiedzi więc wynika, że aby żyć w NYC jak średnia klasa wyższa to trzeba mieć dochód klasy wyższej, czyli zaczynający się od 380k, przerażające.

Mieszkając w okolicy gdzie płacisz 10k za mieszkanie, nadal musisz posyłać dzieci do prywatnej szkoły?

Nie musisz koniecznie mieszkać na Manhattanie i płacić 10k. Tu gdzie ja mieszkam tj na Greenpoint'cie (2 przystanki subwayem od Manhattanu), apartament w luksusowych świeżo wybudowanych apartamentowcach to ok $3-4k/miesięcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, RobertNYc said:

Nie musisz koniecznie mieszkać na Manhattanie i płacić 10k. Tu gdzie ja mieszkam tj na Greenpoint'cie (2 przystanki subwayem od Manhattanu), apartament w luksusowych świeżo wybudowanych apartamentowcach to ok $3-4k/miesięcznie.

To jest w ogole warte mieszkac w NYC? :D No chyba, ze ktos pracuje w modzie np. to pewnie nie ma wyjscia, ale srednio rozumiem dlaczego ludzi tak ciagnie do zycia w NYC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...