Skocz do zawartości

podatek od laptopa


zoltala

Rekomendowane odpowiedzi

30 minutes ago, zoltala said:

Jestem obywatelem USA. Niedługo jadę do Polski i kupiłam w prezencie dla rodziców używany Macbook i iPad. Wiozę też swojego laptopa. Jak się mają opłaty celne przy tych sprzętach po przekroczeniu granicy Polski w Krakowie?

Wg mnie nijak, kupiłaś na własny użytek a nie na handel przecież... Ja kiedyś przywiozłam ze stanów 2 kompy i iPhona i nikt nigdzie o nic nie pytał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, zoltala said:

A podatek VAT 23%?

VAT to nie cło, wiesz w ogóle co to VAT? Płacisz go w cenie kupując coś w sklepie i odprowadzić go ma obowiązek sprzedający. Jesli wiec kupiłaś nowego laptopa w sklepie w US to juz ten VAT zapłaciłaś. Jesli zaś kupujesz używany to od czego chcesz płacić VAT? To jest podatek od wartości dodanej a używaniem jej raczej wiele nie zyskał... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minutes ago, MeganMarkle said:

Przecież to nie jest import jesli kupiony na własne potrzeby nie na handel...

VATu nie placi sie od handlu. Jak idziesz do sklepu i kupujesz bulke zeby ja zjesc to tez placisz VAT :) Tak samo jest z przywozeniem sprzetu na wlasny uzytek, nie ma czegos takiego w prawie celnym jak "wlasne potrzeby". Zeby bylo ciekawej Twoj wlasny laptop ktory kupisz w Polsce i wezmiesz na wakacje do USA wedle prawa podlega opodatkowaniu. Kiedys (nie wiem czy to dalej jest aktualne) trzeba bylo wypelnic formularz INF3 przy wyjezdzie poza EU i zeznac co sie wywozi poza granice zeby uniknac naliczenia VATu po powrocie.

Inna sprawa, ze chyba nie specjalnie jest to wszystko egzekwowane. Celnik, nawet podczas kontroli moze odstapic od nalozenia VATu i mandatu (tak jeszcze jest mandat za przemyt :P), ale to jego dobra wola.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minutes ago, Xarthisius said:

VATu nie placi sie od handlu. Jak idziesz do sklepu i kupujesz bulke zeby ja zjesc to tez placisz VAT :) Tak samo jest z przywozeniem sprzetu na wlasny uzytek, nie ma czegos takiego w prawie celnym jak "wlasne potrzeby". Zeby bylo ciekawej Twoj wlasny laptop ktory kupisz w Polsce i wezmiesz na wakacje do USA wedle prawa podlega opodatkowaniu. Kiedys (nie wiem czy to dalej jest aktualne) trzeba bylo wypelnic formularz INF3 przy wyjezdzie poza EU i zeznac co sie wywozi poza granice zeby uniknac naliczenia VATu po powrocie.

Inna sprawa, ze chyba nie specjalnie jest to wszystko egzekwowane. Celnik, nawet podczas kontroli moze odstapic od nalozenia VATu i mandatu (tak jeszcze jest mandat za przemyt :P), ale to jego dobra wola.

 

a ja sie nie zgodzę - kupując bułkę płacisz VAT bo wyprodukowanie tej bułki to właśnie ta wartość dodana, dlatego należy  się podatek od wartości dodanej jakim jest VAT. W przypadku kupienia używanego sprzętu VAT sie nie należy bo żadna wartość dodana wytworzona nie została - tak ja to rozumiem, ale ekspertem podatkowym nie jestem. 

W praktyce to wszystko nie ma znaczenia, bo nikt w życiu sie nie zainteresuje tym jej jednym laptopem i to jeszcze używanym... nikt ją nigdzie o nic nie spyta. A celem cła jest ochrona rodzimego rynku dóbr przed tańszą konkurencja zza granicy. O ile wiec handlować laptopami nie zamierza to żadne cło się nie należy. Zreszta nie wszystko jest obłożone jakimkolwiek cłem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...