Skocz do zawartości

Rozliczenie się z podatków


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Moja sytuacja wygląda następująco: przyjechałem do Nowego Jorku planowo tylko na trzy miesiące na wizie B2. Znalazłem tymczasową pracę, z której się utrzymywałem ale właśnie jestem już na okresie wypowiedzenia. Posiadam SSN sprzed roku z work & travel, ale nie mam dokumentu Employment Authorization. Mimo to zostałem zatrudniony i pracodawca odprowadzał podatki (Social Security, Medicare, Federal, State, Local, SUI/SDI). Łącznie przez okres, który przepracowałem zarobiłem dotychczas $4,376 brutto.

 

Na początku grudnia wyjeżdżam ze Stanów i chciałbym dowiedzieć się, czy i co muszę zrobić, żeby rozliczyć się podatkowo. Liczę na wyrozumiałe odpowiedzi, bo wiem, że oczywiście pracując bez pozwolenia mogłem sobie tym bardzo zaszkodzić. Jednak jeśli mogę coś zrobić, bardzo proszę Was o pomoc.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żartujesz czy poważnie?  Płacąc składki na ubezpieczenie właśnie unieważniłeś swoja wizę B2, na której nie wolno pracować. Więcej Cię nie wpuszcza do USA bo jest twardy dowód że pracowałeś. Rozliczenie podatkowe możesz sobie darować, raz ze zarobiłeś mniej niż kwota zwolniona, dwa, ze i tak przez min. 10 lat nie wejdziesz ponownie. Sprawy podatkowe chyba przedawniaja się po siedmiu latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aczkolwiek jest chyba też inny problem. Jak nie rozliczysz się z podatkami w USA to w Polsce nie będziesz mógł wykazać tax credit przy rozliczeniu z polskim US aby uniknąć podwójnego opodatkowania. Bo jako polski rezydent podatkowy obowiązuje Ciebie nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce - czyli dochody z całego świata trzeba zgłosić w Polsce wykazując gdzie i jakie podatki się zapłaciło. Podatki w Polsce przedawniają się po 6 latach  - można nie zgłosić ryzykując, że wymiana danych między krajami na razie szwankuje. Aczkolwiek jak dojdą to polski fisku zabierze Tobie 75% tego co zarobiłeś jako podatek od niezgłoszonych dochodów - już nie będzie uwzględniał, żadnego "tax credit". W USA chyba nawet jak pracujesz nielegalnie to obowiązuje Ciebie "ograniczony obowiązek podatkowy" - czyli musisz się rozliczyć z wszystkich dochodów w USA składając zeznanie roczne. Aczkolwiek jeśli w grudniu planujesz wylecieć z USA to jak andy napisał musisz się liczyć, że dane z systemu podatkowego koniec końców spłyną do systamu CBP i systemów przechowujących dane o imigrantach i poprzez SSN zostaną one skojarzone. Jak to się stanie to więcej na tę wizę nie wlecisz, dostaniesz bana i po okresie zakazu będziesz musiał się starać o nową wizę, na którą będziesz miał bardzo małe szanse. Co więcej jeśli Polskę obejmie ruch bezwizowy (VVP) to on Ciebie NIGDY nie obejmie - od Ciebie wiza będzie zawsze wymagana (a będzie o nią znacznie trudniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minutes ago, Hypnotised said:

Dwa tygodnie temu opuściłem teren Stanów na tydzień i bez problemów wpuścili mnie na kolejne 6 miesięcy, więc jak z tym jest? No ale będę miał ten fakt na uwadze. Co do kwoty zwolnionej dzięki za informację.

Dane jeszcze nie spłynęły gdzie trzeba, ale zła wiadomość jest taka, że ... spłyną. Integracja między systemami to fascynująca dziedzina informatyki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, andyopole napisał:

 Rozliczenie podatkowe możesz sobie darować, raz ze zarobiłeś mniej niż kwota zwolniona,

100 Percent Refund. This is the only category for which a percentage of your return can accurately be calculated. It is based solely on your filing status and income, and a dollar amount the federal government sets. If your status is single and you make less than $9,370, your refund is 100 percent of the taxes you paid.

The Internal Revenue Service has announced that tax season will open on Monday, January 23, 2017. The IRS will begin accepting electronic tax returns that day.

IRS nie pyta o status emigracyjny( jak do tej pory,moze z czasem sie zmieni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amerykański IRS zbyt lubi pieniądze żeby zrezygnować z tych, które mogą zapłacić nielegalni. To zresztą jest paradoks na skalę światową, nie wiem ile jeszcze krajów wyznaje podobne zasady. Nielegalnym panstwo nie pozwala pracować, nielegalnych nie pozwala zatrudniac ale ich praca, teoretycznie nieistniejaca, musi byc opodatkowana.

Nie chodziło mi o to że IRS nie wnika w status imigracyjny podatnika, raczej o to że składając 1040 nasz kolega zostawia kolejny, twardy dowód nielegalnej pracy co w przyszłości będzie skutkować zakazem wjazdu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, andyopole said:

Nie chodziło mi o to że IRS nie wnika w status imigracyjny podatnika, raczej o to że składając 1040 nasz kolega zostawia kolejny, twardy dowód nielegalnej pracy co w przyszłości będzie skutkować zakazem wjazdu. 

Myślę, że już samo W2, ktore wypełni jego pracodawca będzie twardym dowodem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa bedzie wydawac sie troche dziwna, ale IRS oczekuje ze wszyscy pracujacy beda placic podatki. Dotyczyc to nawet nielegalnych. W tym celu mozna zwrocic sie do IRS o przyznanie numeru Social Security. Oczywiscie jest to numer z adnotacja ze nie mozna na nim pracowac. Pracodawca powinien wystawic W2 lub 1099. Nidgy nie rozliczalem sie bez tych drukow, takze nie wiem czy to jest mozliwe. Przy rozliczeniu trzeba podac tez numer EIN pracodawcy ktory jest na W2

Czy to ma wplyw na kolejny wjazd? To zalezy czy system IRS i imigracyjny sa zintegrowane. Moim zdaniem nie sa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...