Skocz do zawartości

transfer po community college


karolcia98

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 24
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Mój syn co prawda zrobił 10,11 i 12 grade w HS w USA ale zdecydował się na Community College. Uczestniczy w programie transfer do UC. Jeśli się nie mylę to jak utrzyma średnią 3.4 (4.0 to max) to uzyska automatyczny transfer do jednego z uniwerystetów z listy UC z wyjątkiem LA, San Diego i Berkley. Jeśliby chciał na nim (LA, SD, Berkley) studiować to musi przejść pełną rekrutację transferową. Zapisał się też na program o nazwie "Honors" co zwiększa szanse przyjęcia do tych uniwersytetów w ramach UC, które nie gwarantują transferu. Myślę, że powinnaś sprawdzić jaki transfer jest oferowany / gwarantowany w college do którego chcecie aplikować. Pamiętać należy, że community colleage jest tylko tani jak potrafisz wykazać historię dwuletniej rezydencji podatkowej (przynajmniej tak jest u nas) - w przeciwnym przypadku czesne jest 5 razy droższe i nie jest znacząco tańsze niż na uniwersytetach. Jak nie masz gdzie mieszkać w pobliżu colleage za darmo to nie wiem czy jest to "biznes" i czy w przypadku pełnej płatności za czesne i za zakwaterowanie to nie wiem czy cena nie jest porównywalna do pełnej ceny uniwersytetu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, karolcia98 napisał:

ja tez slyszalam o wielu przypadkach, ale chcialabym konkretne informacje jak to wyglada w praktyce, bo jest juz grudzien i nie wiem czy nie za pozno sie staram, zebym mogla zaczac studia od semestru jesiennego

Absolutnie mozesz zaczac od semestru jesiennego. Na wielu community college mozna sie zapisac nawet pare tygodni przed rozpoczeciem semestru. Wlasciwie wszystko co powinnas wiedziec jest pewnie na stronie internetowej danego college'u. Ale mozesz tez sie skontaktowac z admissions (albo office of registration), i umowic sie na rozmowe i tam ci wszystko wytlumacza. Wazne jest, zeby wiedzieli ze masz zamiar przeniesc sie na 4-letni college, i ze chcesz marnowac jak najmniej czasu (i pieniedzy!) na kursy ktore sie NIE przestransferuja. Mozesz tez sie zapytac czy szkola ma cos w ramach Transfer albo Articulation Agreement z 4-letnia uczelnia ktora cie interesuje. To jest mniej wiecej taka gwarancja, ze sie dostaniesz na ta 4-letnia uczelnie jezeli spelnilas wszystkie wymagania (ilosc credit hours, stopnie, itp.) Nie wszystkie uniwersytety/community college maja cos takiego, wiec nie martw sie jezeli tez nie ma w "twoim" community college. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mcpear napisał:

Pamiętać należy, że community colleage jest tylko tani jak potrafisz wykazać historię dwuletniej rezydencji podatkowej (przynajmniej tak jest u nas) 

Kalifornia ma najsurowsze przepisy jezeli chodzi o in-state residency. W wiekszosci innych stanow potrzebny jest tylko jeden rok. W niektorych stanach mozna zaczac jako out-of-state (placac znacznie wiecej niz in state resident) i po roku placic mniej... ale tez sa stany gdzie jak zaczynasz jako out-of-state, to zawsze bedziesz out-of-state, wiec to jest naprawde wazne do sprawdzenia. Duzo tez zalezy od wieku studenta. 

Dodam tez, ze w niektorych stanach czesne na community college nie jest radykalnie nizsze niz na wielu kampusach 4-letnich w tym samym stanie. Wtedy ja bym radzila zapisac sie od razu na 4-letni kampus, jezeli ta roznica w kosztach nie jest bariera. Dla rezydentow stanu, jest wiecej financial aid na 4-letnich uczelniach niz na community college. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, karolcia98 napisał:

@katlia na 4-letnich uczelniach wymagają egzaminów takich jak SAT, a ja posiadam jedynie polską maturę

Zalezy od uczelni, sa takie ktore nie wymagaja. Czy sprawdzilas? Moze warto byloby sprobowac SAT? Moglabys sie poduczyc (jest sporo ksiazek, sa online tutorials, platne i tez darmowe) i probowac nawet kilka razy:
https://collegereadiness.collegeboard.org/sat/register/dates-deadlines

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruje SAT bo jezeli zdalas polska mature to akademicznie jestes znacznie bardziej zaawansowana niz wiekszosc (gruba wiekszosc!) studentow na community college. Zdanie SAT'ow dla ciebie bedzie glownie kwestia przyzwyczajenia sie do formatu testu i do slownictwa. Inteligentna osoba z polska matura da sobie rade... (Notabene, nie namawiam, ale tylko sugeruje...)

Slyszalam tez, ze dla wielu cudzoziemcow egzamin ACT jest latwiejszy bo troche mniej polega na rozumieniu niuansow jezyka... na wielu uczelniach mozna miec albo SAT albo ACT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, katlia said:

Sugeruje SAT bo jezeli zdalas polska mature to akademicznie jestes znacznie bardziej zaawansowana niz wiekszosc (gruba wiekszosc!) studentow na community college. Zdanie SAT'ow dla ciebie bedzie glownie kwestia przyzwyczajenia sie do formatu testu i do slownictwa. Inteligentna osoba z polska matura da sobie rade... (Notabene, nie namawiam, ale tylko sugeruje...)

Slyszalam tez, ze dla wielu cudzoziemcow egzamin ACT jest latwiejszy bo troche mniej polega na rozumieniu niuansow jezyka... na wielu uczelniach mozna miec albo SAT albo ACT

Czyli mogę się do niego sama przygotować i jest kilka terminów w roku żeby go zdać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...