Skocz do zawartości

Przejdzie na H1B po staraniach pracodawcy?


Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, xkaaaaaamil napisał:

Słyszałem o tym gdzieś, ale podobno polski licencjat zaocznie nie kwalifikuje się (a dzienny licencjat? Chociaż ma 3 lata?) - magister, czyli pięć lat nauki też nie? 

Licencjat musialby miec 4 lata - dlatego ludzie dodaja doswiadczenie aby uzupelnic brakujacy czas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Xarthisius napisał:

@karina troche w temacie, a troche nie. Czy USCIS zdaza sie przyczepic do "domoroslych" tlumaczen aktow urodzenia / slubu / dyplomow? Z tego co zrozumialem @vlade to On do Trustforte wysyla dokumenty wlasnie do tlumaczenia, a nie ewaluacji. Kompletuje wlasnie dokumenty do AOS z DV i zastanawiam sie czy dla "spokojnosci" nie wyslac papierow do firmy w tym stylu. W tej chwili mam swoje wlasne tlumaczenie podpisane przez sasiadke...

Ja bym nie wysylala do Trustforte, raz ze to jest totalnie zbedne, dwa, ze to jest kosztowne. 

USCIS przyczepi sie do tlumaczenia, jesli jest zrobione niepoprawnie. Jesli jest zrobione poprawnie - nie ma zadnych problemow, co wiecej nawet na stronie USCIS jest napisane, ze nie wymagaja zadnych specjanych tlumaczen, by tylko bylo napisane, ze dana osoba posluguje sie biegle dwoma jezykami i tlumaczenie jest zrobione dokladnie oraz osoba zrobila to jak najlepiej potrafila. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, vlade napisał:

@karina

Dzieki za obszerne tlumaczenie, o ile juz wczesniej sygnalizowalas ze sie duzo pozmienialo to nie myslalem ze az tak bardzo. 

NIE MA SPRAWY, ALE TAK, TO CO SIE DZIEJE TERAZ TO SZOK, A BEDZIE O NIEBO GORZEJ W ROKU 2018. WODA NA MLYN DLA PRAWNIKOW - JESLI NIE WIESZ O CO CHODZI - CHODZI O TO, ZE KLIENTOWI ZAWSZE MOZNA ZACYTOWAC FORMULKE TYPU" BO TERAZ TAK SIE PRZEPISY ZMIENILY, ZE NIE WIADOMO CZEGO CHCE URZEDNIK, ALE ZA DODATKOWE $XXXX MOZEMY SIE ODWOLYWAC". 

 

Czyli wczesniej (przed 2017) robilas ewaluacje zaocznym i licencjatom, natomiast magistrom nie? A teraz juz robisz wszystkim?

POZWOL, ZE CI TO WYJASNIE - MOZE KOMUS TEZ SIE PRZYDA. 

POWIEM CI BARDZO UCZCIWIE: JA ZAWSZE ROBILAM WSZYSTKIM EWALUACJE - TYM, KTORYM ROBILAM H1B PRYWATNIE CZYLI, KTORZY PRZYSZLI BEZPOSREDNIO DO MNIE, BO MNIE GDZIES TAM ZNALEZLI . JUST IN CASE. NIE BYLY TO KWOTY ZAWROTNE (ROBILAM PRZEZ WES) A SPALAM SPOKOJNIE . TAK, BYLA CZESC OSOB, KTORYM ROBILAM H1B BEZPOSREDNIO PRZEZ PRACODAWCE CZYLI WYNAJMOWAL MNIE ZAKLAD PRACY I DOSTAWALAM LISTE OSOB, DANE ITD.  - W TYM PRZYPADKU, PRZY DUZYCH FIRMACH HR DANEJ FIRMY NIE CHCIALO ROBIC EWALUACJI TWIERDZAC, ZE TO ZBYTECZNE ITD. I W WIELU PRZYPADKACH DOSTAWALISMY RFE ABY UDOWODNIC, ZE DANA OSOBA JEST W STANIE WYKONYWAC TEN SPECIALTY OCCUPATION - A DO TEGO URZEDNIK WYMAGAL "KONKRETNE KLASY, KURSY ITP. KTORE DANA OSOBA MIALA NA UCZELNI WYZSZEJ" - KOLKO SIE ZAMYKALO, BO TRZEBA BYLO ROBIC EWALUACJE TAK SZYBKO JAK TO MOZLIWE, DO TEGO - WELL, OD GROMA LUDZI ROBILO TO SAMO W TYM SAMYM CZASIE WIEC TRZEBA BYLO PLACIC ZA EXPRES, POZNIEJ OKAZYWALO SIE, ZE JAKIES KLASY BYLY TAK PRZETLUMACZONE, ZE ZA CHOLERE NIE PASOWALY DO OPISU ZAWODU - CZAS LECI, LUDZIE SIE DENERWUJA, ROBIMY EWALUACJE GDZIES INADZIEJ (Z NADZIEJE, ZE MOZE INACZEJ PRZETLUMACZA) - PO CZYM JA, ZGODNIE Z ZASADAMI, WYSYLALAM RACHUNKI DO FIRMY ZA MOJA DODATKOWA PRACE. ZWYKLE PO 2 LATACH FIRMA SAMA NAKAZYWALA ABY KAZDY APLIKANT MIAL EWALUACJE (ZEBY JAKOS TO POUKLADAC Z ZAWODEM, KTORY MA WYKONYWAC...) - SZLO SZYBCIEJ, LATWIEJ, DLA FIRMY - TANIEJ.

EWALUACJA BYLA TEZ CZESTO POTRZEBNA DO EB-2, WIEC ZA JEDNYM ZAMACHEM BYLO TO CO BYLO WYMAGANE. 

OD 2016 NIE WYSLALAM ZADNEGO H1B BEZ EWALUACJI. W TYM ROKU - SZCZEGOLNIE. 

URZEDNICY MAJA SWOJE WYMOGI, EWALUACJA NIE JEST AZ TAKA KOSZTOWNA, A JESLI MA TO ZDECYDOWAC O RFE BADZ O NOID - WOLE ZROBIC. 

 

6 godzin temu, vlade napisał:

Te przyklady decyzji AAO co podalas dotycza sytuacji, ze ludzie sie podpierali kombinacja wyksztalcenia i doswiadczenia, kiedy samo otrzymane wyksztalcenie nie wystarczalo dla wymogow stanowiska,  a mi (jak i OP) bardziej chodzi o bezposredni ekwiwalent, uczelnia/tytul z Polski = tytul w USA. Kiedys nalogowo czytalem decyzje AAO, i pewnie bym to robil nadal tylko przestali je publikowac w ogolnie dostepnej formie pare lat temu, i to co zapamietalem ze EDGE jest swiete, urzednicy imigracyjni maja do tego swobodny dostep i sprawdzaja tam ekwiwalent (oczywiscie tylko i wylacznie wyksztalcenia, bez doswiadczenia zawodowego). Do tego dochodzil catch 22 - jak klient dolaczal indywidualna ewaluacje jakiegos jakiegos WES, Trustforte czy innego, ktore stalo w sprzecznosci do tego co bylo w EDGE, to bylo odwalane bo przeciez te firmy naleza do  AACRAO ktore te baze tworzylo. 

TAK, ZGADZA SIE, TYLKO TO CO CHCIALAM POKAZAC, TO TO, ZE NAPISANO, ZE USCIS AKCEPTUJE "PRZEKLADANIE" DYPLOMOW WYKONANYCH PRZEZ  “reliable credentials evaluation service that specializes in evaluating foreign education credentials” - CZYLI ZE NIE WEZMA POD UWAGE TLUMACZA PRZYSIEGLEGO Z DANEGO KRAJU (CO WIELE RAZY WIDZIALAM, ZE LUDZIE DOLACZALI..) 

6 godzin temu, vlade napisał:

W Trustforte jednak nie tylko tlumaczenia robilem, mialem tam ewaluacje dyplomu tez, ale dopiero do I-140, nie mialem tego robionego do L1 i H1b. Przy czym to jedna strona tekstu, za $85, i na pierwszym miejscu referencji jest AACRAO EDGE. Prace domowa mi zadalas, kurcze, przejrzalem moje stare maile, dopytywalem sie ich czy mojego magistra mozna  podciagnac pod masters, i oni owszem ze moga takie cos zrobic, juz w rozbiciu na poszczegolne kredyty ( i za wielokrotnosc tej kwoty), ale wprost mi powiedzieli ze jak urzednik sie podeprze EDGE to bede ugotowany. Wiec zostalo na bachelor + 5 lat na potrzeby I140, ale  jakbym sie uparl na masters  (albo nie mial  innego wyjscia) to pewnie bym dolaczyl do grona tych co na nich psy wieszaja.  W ogole to wielka sciema, ewaluator sie pyta jaki ekwiwalent sobie zycze.

TAK, DOKLADNIE O TO CHODZI. I TERAZ TRAFISZ NA URZEDNIKA, KTORY POSZUKA I POSPRAWDZA - CO BYLOBY DALEJ TO JUZ WIESZ. 

TERAZ, NA DZIEN DZISIEJSZY, 90% JEST TAKICH URZEDNIKOW - I LUDZIE NAJPIERW ZYCZA SOBIE MASTERS (BO PRZECIEZ MAM MAGISTRA!), USCIS POSZPERA, POSZUKA I MASZ RFE - WTEDY SZOK I LUDZIE ROBIA TO CO TY: BA/BS + 5 LAT DOSWIADCZENIA. W MIEDZYCZASIE DZIESIATKI PYTAN: JAK TO MOJ MAGISTER NIE WYSTARCZY SKORO MAM NA DYPLOMIE MGR??? POZNIEJ OBRYWA SIE FIRMIE, KTORA ROBILA EWALUACJE (WEDLE, OCZYWISCIE, ZYCZENIA KLIENTA) - TO CO ONI NIE WIDZA CO ROBIA??, NA KONCU OBRYWA SIE MNIE - TO PO CO TO PANI WYSYLALA JAK PANI WIEDZIALA, ZE TRZEBA INNE TLUMACZENIE???    (INNE = NO TAKIE CO TO PRZEJDZIE PRZEZ IMMIGRATION, BO JA MAM MAGISTRA PRZECIEZ!) 

 

6 godzin temu, vlade napisał:

A tak na marginesie, spojrzalem sie co to sa te Panstwowe Wyzsze Szkoly Zawodowe. Otworzylem oficjalna strone jakiejs z Chelma, i tam w sekcji angielskiej nazwa jest podana jako The State School of Higher Education - tak bylo w tym ich tlumaczeniu?

THE STATE HIGHER SCHOOL IN JAROSLAW - TAK BYLO NA TLUMACZENIU.  NAWET DLA MNIE BRZMI TROSZKE DZIWNIE, BO NIE MA ZE TO CHODZI O HIGHER EDUCATION ALBO COKOLWIEK.. 

USCIS PODPIELO TO POD HIGH SCHOOL.  TO CO ZAUWAZYLAM, ZE NAJLEPIEJ GDYBY BYLO:   STATE HIGHER VOCATIONAL SCHOOL    BADZ TYM PODOBNE. 

 

6 godzin temu, vlade napisał:

Jak Karina mowi, ze nie trzeba to nie trzeba. Ja tam  bede nadal wysylal do tlumaczenia, nie chce mi sie tego samemu robic i przynajmniej formulki i podpisy  beda we wlasciwym miejscu.

CZAS OSZCZEDZASZ, TO FAKT. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, karina said:

Ja bym nie wysylala do Trustforte, raz ze to jest totalnie zbedne, dwa, ze to jest kosztowne. 

USCIS przyczepi sie do tlumaczenia, jesli jest zrobione niepoprawnie. Jesli jest zrobione poprawnie - nie ma zadnych problemow, co wiecej nawet na stronie USCIS jest napisane, ze nie wymagaja zadnych specjanych tlumaczen, by tylko bylo napisane, ze dana osoba posluguje sie biegle dwoma jezykami i tlumaczenie jest zrobione dokladnie oraz osoba zrobila to jak najlepiej potrafila. 

Dzieki, to wysylam to co mam i spie spokojnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przy ewaluacjach, zwlaszcza w temacie polskiego licencjata i/lub magistra sprawy maja sie zupelnie inaczej w przypadku starania sie o H-1B a inaczej w przypadku zielonych kart w oparciu o prace EB-1/EB-2/EB-3. Przy H-1B nie czepiaja sie az tak bardzo - chociaz i to podobno zaczyna sie zmieniac. Dla przykladu robiac ewaluacje WES'em w przypadku licencjata wyjdzie nam US Bachelor's i Magister odpowiednio US Master's. Problem w tym, ze USCIS nie uznaje naszego 3 lub 3.5 letniego licencjata (lub nawet 4 letniego inzyniera) jako odpowiednik 4 letniego US Bachelor's. Posilkuja sie tutaj baza (AACRAO) EDGE. I tak wedlug EDGE mamy nastepujace odpowiedniki:

Licencjat - 3 lata nauki w US
Magister - Bachelor's

Problemu nie ma do momentu, jesli np. pracodawca sponsoruje nas na GC i praca wymaga US Master's. Wtedy w przypadku polskiego Magistra, trzeba sie rowniez posilkowac doswiadczeniem (tzw. progressive experience) - czyli w duzym skrocie doswiadczeniem w tej samej lub bardzo podobnej dziedzinie, zdobytym po ukonczeniu studiow na poziomie Magistra. O ile WES jest super w przypadku kontynuowania nauki, o tyle w przypadku tego jak oceni nasza edukacje USCIS, bez EDGE bym sie nigdzie nie ruszal. Oczywiscie, zdarza sie, ze czegos nie dopatrza, albo ktos ma tak zakrecona ewaluacje - szkoda liczyc na cuda. Mam wielu znajomych, ktorzy dostali GC w ramach kategorii EB-1 NIW posiadajac polskiego Magistra i Doktorat i wedlug USCIS mieli tylko US Bachelor's, PhD.  W ich przypadku nie stanowilo to jednak problemu.

Problem nie dotyczy tylko nas Polakow. Podobne problemy maja osoby, z wyksztalceniem wyzszym z Indii. Jest masa spraw opisanych na stronach USCIS, gdzie mozna dokladnie przeanalizowac, jak ludzie po wielu odwolaniach nie otrzymali GC, bo USCIS nie zgodzil sie z ich ewaluacja zrobiona przez WES. Ja robilem 4 roznie ewaluacje i tylko WES dal mi Master's. 

W zalaczniku przyklad ewaluacji EDGE. 

EDGE_Evaluation_Example.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...