Skocz do zawartości

Wjazd do USA jako citizen bez paszportu


papski

Rekomendowane odpowiedzi

19 minutes ago, Xarthisius said:

A temu, ktory nie bedzie chcial wypusic, proponuje pokazac Art. 52 pkt. 2 

Przeczytalem jeszcze raz ze zrozumieniem, w szczegolnosci pkt. 3 rzeczonego artykulu ;-) Takze finalnie, twierdze ze bez waznego paszportu nie maja prawa nie wpuscic, za to zgodnie z Ustawa z dnia 13 lipca 2006 roku o dokumentach paszportowych, raczej trzeba miec wazny dokument zeby wyjechac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Xarthisius napisał:

Przeczytalem jeszcze raz ze zrozumieniem, w szczegolnosci pkt. 3 rzeczonego artykulu ;-) Takze finalnie, twierdze ze bez waznego paszportu nie maja prawa nie wpuscic, za to zgodnie z Ustawa z dnia 13 lipca 2006 roku o dokumentach paszportowych, raczej trzeba miec wazny dokument zeby wyjechac.

Dla jasności dodaj że mowa jest o obywatelu polskim i polskim paszporcie. :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ktoś mi może powiedzieć jak w praktyce wygląda pierwszy wyjazd z dziećmi urodzonymi w stanach?

Mały właśnie czeka na tutejszy paszport.   W Polsce zgłoszony jest w urzędzie , ma już pesel, ale nie ma polskiego paszportu ( ten chciałam zrobić na miejscu).  Bardzo możliwe że będziemy więcej niż 90 dni - jak to najlepiej załatwić?  

Czy wycieczka do konsulatu to jedyna opcja? Bo z tego co się nie mylę będzie traktowany jako obcokrajowiec tak?

 

PS. Teoretycznie teraz "routine service"  to 6 tygodni, za dodatkowe $60 mozna zrobić 3 tygodniowe "expedited service".  My złożyliśmy dokumenty 11, dzisiaj dostałam informacje że paszport już wydrukowany i że dostaniemy go za kilka dni - także tryb przyspieszony musi być naprawdę ekspresowy ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obywatel Amerykański, wjezdzajacy do UE może być do 90 dni bez wizy. W tym czasie wyrobisz dziecku Polski paszport i już go ten zakaz jako Polaka nie będzie dotyczył. Teoretycznie wjechał na amerykańskim paszporcie i nim się powinien okazać przy wyjeździe ale wyjeżdżając z Polski nie musisz się obcym paszportem chwalić. Proste to nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kzielu napisał:

Wpusci ale nie wypusci - moim zdaniem.

Mój facet był ostatnio na amerykańskim paszporcie (polskiego ze sobą nie wziął) - nie było problemu ani z wjazdem ani wyjazdem. Myślę, że problemem jest ile czasu się w Polsce jest (jednym ciągiem). Do trzech miesięcy nie powinno być problemu - dłużej, zaczynają się schody. Kilka lat temu, jak wracał do Stanów po dłuższym pobycie w Polsce i jeszcze w międzyczasie wymienił amerykański paszport na nowy (w Ambasadzie w PL) to przy wylocie pogranicznicy kręcili nosem (stary paszport był gdzieś głęboko w barażu, nie do wglądu). Rzeczywiście mógłby być problem, gdyby leciał bezpośrednio, ale, że miał przesiadkę w Londynie, a miał ważny polski dowód osobisty, to z PL wyjechał na dowodzie, a później nie było już problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...