Skocz do zawartości

Wakacje w Polsce - paszport stracil waznosc, nowe nazwisko


ygritte

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 41
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Ja jestem akurat w temacie, przyjechałam do Polski na 3 miesiące właśnie z powodu papierologii. Do zarejestrowania w USC małżeństwa potrzebne są:

- akt małżeństwa z apostille,
- akt urodzenia z apostille męża jeśli obcokrajowiec,
- swój akt urodzenia też warto mieć, jeśli rejestracja małżeństwa jest w innym mieście niż urodzenie.
- tłumaczenia przysięgłe wyżej wymienionych aktów,
- kilka kartek do pobrania z internetu na stronie z USC (do podpisania przez dwóch małżonków!) m. in. oświadczenie o nazwisku dla dzieci, uzupełnienie polskich znaków..
- opłaty na miejscu w USC.
Zarejestrowanie małżeństwa zajęło mi miesiąc z powodu tych kilku kartek, bo mąż musiał podpisać i wysłać z US.

Dopiero z aktem małżeństwa można złożyć wniosek o dowód osobisty. To akurat jest bezpłatne i na dowód czekałam 9 dni.

Uwaga! Paszportu nie wydadzą nam dopóki nie mają do wglądu nowego dowodu osobistego. (zaświadczenie z urzędu nie wystarczy, że jest w produkcji).
Paszport kosztuje 140zł, czas oczekiwania ok. 3 tygodni.

Ja ledwo się wyrobię z czasem. Mój kraj taki piękny od razu chce się rzec.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat wyrabiałem paszport i było multum kobiet, które po ślubie zmieniały paszport ,jeżeli zrobi się to zaraz po ślubie (jakiś krótki okres po nim) jest to bezpłatne.W kolejce były takie co wiedziały i korzystały z tego przywileju i takie co były złe same na siebie ,że nie skorzystały z tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś była zasad, ze w zależności ile lat zostało ci do upłynięcia ważności paszportu tyle upustu mozna było dostac. Jesli osoba po zmianie nazwiska chciała zmienic paszport a zostało jeszcze 5 lat do utraty jego ważności to dostawała 50%, jesli 3 lata to 30% itd. Ja bym sie nie przejmowała czasem wyrobienia paszportu, bo to akurat pójdzie sprawnie, umiejscowienie zagranicznego aktu slubu czasem jest czasochłonne. Nigdy sie nie spotkałam z 30 minutami jak to ktoś wyżej napisał :lol:

Tu bardziej chodziło ze autorka tematu ma na wszystko tylko 6 tygodni. Niektórym umiejscowienie poszło szybko i sprawnie, a inni z tym walczą do dnia dzisiejszego. Najczesciej jesli człowiek sie nastawi na szybkie załatwienie sprawy, wszystko idzie pod gorke....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, pelasia napisał:

Kiedyś była zasad, ze w zależności ile lat zostało ci do upłynięcia ważności paszportu tyle upustu mozna było dostac. Jesli osoba po zmianie nazwiska chciała zmienic paszport a zostało jeszcze 5 lat do utraty jego ważności to dostawała 50%, jesli 3 lata to 30% itd. Ja bym sie nie przejmowała czasem wyrobienia paszportu, bo to akurat pójdzie sprawnie, umiejscowienie zagranicznego aktu slubu czasem jest czasochłonne. Nigdy sie nie spotkałam z 30 minutami jak to ktoś wyżej napisał :lol:

Tu bardziej chodziło ze autorka tematu ma na wszystko tylko 6 tygodni. Niektórym umiejscowienie poszło szybko i sprawnie, a inni z tym walczą do dnia dzisiejszego. Najczesciej jesli człowiek sie nastawi na szybkie załatwienie sprawy, wszystko idzie pod gorke....

Mi tyle akurat zajęło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1/28/2018 o 06:56, ales_89 napisał:

Uwaga! Paszportu nie wydadzą nam dopóki nie mają do wglądu nowego dowodu osobistego. (zaświadczenie z urzędu nie wystarczy, że jest w produkcji).
Paszport kosztuje 140zł, czas oczekiwania ok. 3 tygodni.

Ja przeszlam ta procedure w USC i nie wyrobilam nowego dowodu osobistego. Gdzies w Internecie znalazlam info, ze mieszkajac na stale zagranica nie ma obowiazku wymiany dowodu osobistego. Nie pamietam juz dokladnie, natomiast paszport nowy wyrobilam bez problemu. Z tymze w Ambasadzie w DC. 

Teraz bede zalatwiac rozwod w Polsce, wiec dam znac jak z tym mi pojdzie. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, pelasia napisał:

W czasie 30 minut dostarczyłeś/las wszystkie dokumenty, zostały sprawdzone przez osobę w urzędzie i wystawili Tobie polski akt slubu ze zmiana nazwiska?

Jadąc do USC miałam ze sobą akt małżeństwa z apostille i jego tłumaczenie, i nasze akty urodzenia. Dodatkowo wzięłam tez takie upoważnienie męża ze mogę go reprezentować przed USC tez z apostille ale tego akurat nie wymagali, nie mniej jednak zostawili to sobie. Siadłam przy biurku, Pani z miejsca wstawiła dane w system, tylko system przyjął wydrukowała mi zupełny i skrócony akt małżeństwa, chyba 90 zł zapłaciłam. Przesiadłam się do drugiego biurka i złożyłam wniosek o dowód. Tamta druga Pani w momencie w którym w systemie pojawiła się zmiana nazwiska przy mojej osobie wydrukowała wniosek, podpisałam i tyle. 30 minut. Jak pisałam wszystko zależy od tego jak urzędnik podejdzie do tematu i czy ma czas. Tez mi mówili ze miesiąc może potrwać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...