Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

mam takie chyba nietypowe pytanie. Mianowicie wybieram się do US , na uniwersytet w ramach poszerzania wiedzy, jako świeży absolwent jednej z Polskich uczelni. Czas trwania mojego programu w jednym stanie wynosi miesiąc - na podstawie dokumentów z tego ośrodka złożyłem podanie o wizę, byłem na rozmowie w konsulacie itd.

Chciałem po zakończeniu tego programu pojechać do innego stanu na inny uniwersytet, od nich nie dostałem żadnych wytycznych tylko powiedzieli mi że jak przyjadę załatwimy wszystko w dziekanacie od ręki. 

I moje pytanie jest następujące: Czy rzeczywiście jest możliwe takie stacjonarne przedłużanie wizy J-1 scholar, po dogadaniu się z drugim uniwersytetem ? 

oraz czas na opuszczenie US po zakończeniu programu to 30 dni ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że ten inny uniwersytet po prostu w systemie wystawi Ci nowy status J1.  Drugiej wlepki w paszporcie nie potrzebujesz, bo ta jest potrzebna tylko do przekroczenia granicy w Twoim przypadku.  Najlepszą informację uzyskasz pisząc maila na drugi uniwersytet, najlepiej kierując go do International Student and Scholar Services (te biura mogą się delikatnie różnić nazwą miedzy uniwersytetami), z kopią do Departmentu, który będziesz odwiedzał i osoby, z którą zamierzasz pracować. Opisz krótko swoją sytuację (kiedy, do kogo przyjeżdżasz i o jaki status będziesz aplikować), pytaj wprost jak ten proces będzie przebiegał, ile będzie trwał, jakie dokumenty są potrzebne, czy musisz się liczyć z jakimiś opłatami (nie wiem jak w takim wypadku jest z Sevisem), ile będziesz czekać na nowy DS, czy trzeba przejść jeszcze raz szkolenie w biurze, czy możesz coś zrobić zanim przyjedziesz, żeby wszystko przebiegło gładko itp. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za odpowiedź! 

Czy myślicie że mogę mieć problem na granicy jak moja wiza trwa 30 dni + 30 dni mam na opuszczenie a ja mam kupiony bilet powrotny jeszcze miesiąc później ? Załatwię wszystkie formalności na miejscu dotyczące przedłużenia programu,ale zastanawiam się czy BPI officer pozwoli mi na wjazd do US czy będę musiał zmienić przy nim datę wylotu ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę masz mało czasu, ja byłam jako VGR i wniosek o nowy DS na przedłużenie trzeba było składać min. 30 dni wcześniej, więc musisz od razu po przylocie zacząć wszystko załatwiać na drugiej uczelni. Nie wiem gdzie jedziesz, ale ja nawet na pierwszy DS czekałam kilka tygodni, a na miejscu jedynie na podpis w DS ze zgodą o wyjazd poza granice USA (jechałam do Meksyku na kilka dni) czekałam tydzień i nie było gotowe :D Finansuje Cię uczelnia lub masz jakieś stypendium? Bo ponownie środki będzie trzeba wykazać na przedłużenie. Zwróć uwagę, żeby na wlocie na pieczątce nie dostać daty długości pobytu, tylko "D/S", inaczej nie będziesz mógł przedłużyć. Na wylot jest 30 dni, ale w tym okresie nie możesz już pracować na uczelni, tylko np zwiedzać itp. Biletu nie musiałam pokazywać, ale ryzyko jest - możesz w razie czego wyjaśnić urzędnikowi dlaczego masz inną datę, to są ludzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przedłużałam J będąc w USA. Na wizycie w ISSS sprawdzono kompletność papierów i nowy DS wydano mi od ręki. Nie sądzę, żeby w tym przypadku chodziło o przedłużenie. Bo przedłużyć to można na uczelni nr 1, a chodzi o pobyt na innym uniwerku. Więc jeśli uniwersytet 1 miałby przedłużać, to trzeba by było zrobić transfer na uniwerek nr 2. A to już czas żeby się uniwerki dogadały. @Marcin Szamel tak ku potomności napisz jak to załatwiłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.02.2018 o 07:43, Marcin Szamel napisał:

Dziękuje bardzo za odpowiedź! 

Czy myślicie że mogę mieć problem na granicy jak moja wiza trwa 30 dni + 30 dni mam na opuszczenie a ja mam kupiony bilet powrotny jeszcze miesiąc później ? Załatwię wszystkie formalności na miejscu dotyczące przedłużenia programu,ale zastanawiam się czy BPI officer pozwoli mi na wjazd do US czy będę musiał zmienić przy nim datę wylotu ? 

Najbezpieczniejszy scenariusz dla Ciebie to kupienie biletu na powrót o czasie, tyle że z opcją na bezproblemowe przebookowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...