Skocz do zawartości

401k i Emerytura w Polsce


Stefano8

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda do emerytury mam jeszcze prawie 40 lat, ale przed chwila zadalem to pytanie na spotkaniu z pania z funduszu 401k i nie dostalem szczegolowej odpowiedzi:

Zalozmy ze pracuje w USA do osiagniecia wieku emerytalnego i decyduje sie na powrot do ojczyzny na stare lata. Jak wyglada wtedy kwestia emerytury z SSA i 401k? Pani zasugerowala jedynie ze moge musiec zaplacic podatek dochodowy w USA ale raczej nie bede musial wyciagac calosci wkladu na raz i beda mogli mi wyplacic emeryture w latach. Zakladam ze umowa o unikaniu podwojnego opodatkowania bedzie tu dzialac?

Moze ktos z forum zainteresowal sie tematem wczesniej i moze sie podzielic jak to bedzie wygladac w szczzegolach?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Stefano8 napisał:

Co prawda do emerytury mam jeszcze prawie 40 lat, ale przed chwila zadalem to pytanie na spotkaniu z pania z funduszu 401k i nie dostalem szczegolowej odpowiedzi:

Zalozmy ze pracuje w USA do osiagniecia wieku emerytalnego i decyduje sie na powrot do ojczyzny na stare lata. Jak wyglada wtedy kwestia emerytury z SSA i 401k? Pani zasugerowala jedynie ze moge musiec zaplacic podatek dochodowy w USA ale raczej nie bede musial wyciagac calosci wkladu na raz i beda mogli mi wyplacic emeryture w latach. Zakladam ze umowa o unikaniu podwojnego opodatkowania bedzie tu dzialac?

Moze ktos z forum zainteresowal sie tematem wczesniej i moze sie podzielic jak to bedzie wygladac w szczzegolach?
 

Nie za bardzo rozumiem pytanie. 401k bedzie Twoje, mozesz sobie z niego wyplacac jak chcesz, nikogo specjalnie interesowac nie bedzie gdzie aktualnie mieszkasz (btw - wiek emerytalny w przypadku 401k to nie jest wiek emerytalny social security a juz zupelnie nie ma nic wspolnego z tym w Polsce) natomiast jako rezydent lub obywatel US bedziesz musial sie z IRS _rozliczac_.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzilo mi o to czy bez problemu te srodki bede mogl przelac na konto w Polsce i nie placic od tego podatku?

Odn. wieku emerytalnego wiem o roznicach. Mialem na mysli taki wiek w ktorym za badzo nie moglbym juz dluzej pracowac :) tak w okolicach 70. Z 401k moge wyplacac od badajze 59.5 roku zycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Stefano8 napisał:

Chodzilo mi o to czy bez problemu te srodki bede mogl przelac na konto w Polsce i nie placic od tego podatku?

Odn. wieku emerytalnego wiem o roznicach. Mialem na mysli taki wiek w ktorym za badzo nie moglbym juz dluzej pracowac :) tak w okolicach 70. Z 401k moge wyplacac od badajze 59.5 roku zycia.

No nie bardzo - rozliczac sie IRS przeciez bedziesz musial a wyplata jakakolwiek z 401k to bedzie Twoj dochod. Nie wiem dlaczego myslisz ze mialbys od tego dochodu nie placic podatku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kzielu napisał:

401k bedzie Twoje, mozesz sobie z niego wyplacac jak chcesz

 

No prawie :) Jest cos takiego jak RMD (Required Minimum Distributions). Od pewnego wieku wrecz musisz wyplacac kase z 401k/IRA, a co za tym idzie, placic podatki w USA...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieniadze z 401k  mozesz wyplacic kiedy chcesz(jako przelew na konto lub jako check). Jesli wyplacasz  po ukonczeniu 59.5 to podatek jest automatycznie odcinany  nie wazne czy wyjmujesz cala sume czy tez w ratach. Jesli z jakiegos powodu chcesz wyjac pieniadze z 401k przed 59.5 to poza podatkiem bedziesz musial zaplacic jeszcze tzw penalty, ktore jest dosc wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Male sprostowanie. Fundusze ktore wplacamy na 401k sa juz opodatkowane, tzn ze podatek zaostal juz od nich zaplacony. Podatek ktory placimy pozniej kiedy jestesmy upowaznieni do wyplaty jest naliczany od capital gains (zyskow). Ze wzgledu na wiek jestesmy tez w innym tax bracket co oznacza nizszy podatek. Polska i USA maja umowe o unikaniu podwojnego opodatkowania, ale jak to wyglada w praktyce ZUS-u to trudno powiedziec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, tipitoe said:

Male sprostowanie. Fundusze ktore wplacamy na 401k sa juz opodatkowane, tzn ze podatek zaostal juz od nich zaplacony. Podatek ktory placimy pozniej kiedy jestesmy upowaznieni do wyplaty jest naliczany od capital gains (zyskow). 

I dlatego wplaty na tradycyjne 401k sa nazywane 'pre-tax', bo jak sama nazwa wskazuje, sluza do noszenia granatow...

Tradycyjny 401k: przy wplacie nie placi sie zadnego podatku, przy wyplacie na szczesliwej emeryturze placisz normalny podatek dochodowy od wszystkiego co wyplacasz (czyli kapital + potencjalne zyski)

Roth 401k: placisz podatek przy wplatach (teraz), przy wyplacie na emeryturze nie placisz podatku ani od kapitalu ani od zyskow (pod warunkiem ze to qualified withdrawal)

Albo istnieje 3 rozdzaj 401k o ktorym nie wiem, albo Twoje sprostowanie ma sie nijak do jednych i drugich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, tipitoe napisał:

Male sprostowanie. Fundusze ktore wplacamy na 401k sa juz opodatkowane, tzn ze podatek zaostal juz od nich zaplacony. Podatek ktory placimy pozniej kiedy jestesmy upowaznieni do wyplaty jest naliczany od capital gains (zyskow). Ze wzgledu na wiek jestesmy tez w innym tax bracket co oznacza nizszy podatek. Polska i USA maja umowe o unikaniu podwojnego opodatkowania, ale jak to wyglada w praktyce ZUS-u to trudno powiedziec.

Bez jaj. Tradycyjny 401k jest tax deferred. Podatek placisz w momencie wyplacania wg. stawki podatkowej ktora bedzie obowiazywala dla Twojej wysokosci dochodow w tym czasie. To co napisales jest za przeproszeniem centralnie z dupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...