Skocz do zawartości

Jak szybko ogarnac sie po przyjeździe


MeganMarkle

Rekomendowane odpowiedzi

Pamietaj tez ze osiedla apartamentow w dobrych miejscach i z dobrymi cenami tez maja waitlisty I czesto kilkumiesieczne terminy.

 

edit: gdy szukalem mieszkania pod koniec 2016 roku to wolne i tanie byly na "pueblo" gdzie szescioro dzieci w kazdym apartamencie i kopanie pilki na parkingu od rana do wieczora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 39
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
2 hours ago, karusek said:

Przygotuj sie do tego logistycznie. 2 tygodnie to wbrew pozoreom bardzo malo czasu.

B. czesto zalatwiajac roznego rodzaju sprawy bedziesz potrzebowac papier z adresem, wiec postaraj sie przed powrotem do polski o jakas poczte na Twoj adres (telefon albo bank-z tego co pamietam rachunek w banku juz masz) to taka mala sugestia

Co to znaczy przygotuj sie logistycznie? Nie do końca rozumiem.. zdaje sobie sprawę że podczas pobytu tam 2tyg mogę mieszkania nie znaleźć, nie wiem nawet czy będę mieć czas by go szukać bo będę zapewne po 12h dziennie pracować :/ 

co to znaczy "postaraj sie o jakaś poczte na swój adres"? Nie zamierzam brać byle jakiego mieszkania z umowa na rok tylko po to by mieć adres...?

4 hours ago, ilon said:

Megan chyba ma SSN z jakis poprzednich lat jak byla w US. Chyba, ze mi sie cos pomylilo.

To prawda, mam juz SSN z dawnych lat i mogę na nim pracować. Co ciekawe mój mąż i córka tez juz dostali SSN wiec jednak działa bardzo dobrze ta opcja z zaznaczeniem w DS260 żeby wyrobili automatycznie.

8 hours ago, kzielu said:

Zlobek to jak najbardziej - niektóre mają wielomiesięczne waitlisty - szczególnie te lepsze. Dokąd przyjeżdżasz ?

Cincinnati, Ohio :) także jeszcze sie spotkamy! 

Co do żłobka to podobno firma jakiś swój ma dla pracowników wiec musze podpytać. Ale gdybym chciała szukać sama to jak i gdzie ich szukać?? I czym sie kierować? 

Podsumowujac, co zrozumiałam:

1) priorytet - wynająć mieszkanie i wziąć umowę na siebie i męża. Wziąć z pracy papier o zatrudnieniu

2) żlobek 

3) konto w banku juz mamy od dawna

O co chodzi z tym state ID? Po co mi to? Jako dowód osobisty do czasu uzyskania amerykańskiego prawka?

A zakładając ze mam juz umowę o wynajem mieszkania, umowy o prąd i gaz itp musze osobno podpisywać??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MeganMarkle napisał:

O co chodzi z tym state ID? Po co mi to? Jako dowód osobisty do czasu uzyskania amerykańskiego prawka?

A zakładając ze mam juz umowę o wynajem mieszkania, umowy o prąd i gaz itp musze osobno podpisywać??

Do kupna samochodu, zanim wyrobisz prawo jazdy. State ID dostaniesz od reki, na prawko minimum dwa dni (najpierw teoretyczny egzamin i potem praktyczny, jesli sa wolne miejsca). No i do wykorzystywania wszedzie gdzie chca ID. Jak bedziesz mieszkac w Cinci to sie bez tego nie obejdziesz (znaczy samochodu). Umowy sa osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, ilon said:

tak naprawde juz teraz mozesz zaczac ogarniac. Popatrz na apartments.com czy gdzies i poumawiaj sie na ogladanie. Jak Ci sie jakies beda podobac 

Dzięki za te podpowiedzi. Problem w tym że na ten moment nie mam kompletnie czasu sie tym zajac, mam tonę pracy plus masę tematów do pozamykana w Polsce przed wyjazdem i gore rzeczy do pozbycia sie... tym niestety musze sie zajac najpierw. Nie mogę nawet kupić jeszcze biletów na samolot bo nie dopięłam terminów spotkań w US, wszystko będzie na ostatnia chwile. Na początek musze wiec ogarnac jakieś AirBnB żeby mieć jakikolwiek dach nad głowa, potem poszukamy na spokojnie...

3 hours ago, mola said:

Co do wyboru mieszkania - polecam parę razy podskoczyć na podłodze przy oglądaniu. Jak trzęsą się szyby w oknach przy takim skakaniu - to raczej poszukaj czegoś innego. Jeśli zdecydujesz się na dom - to odradzam te na rogu. Zazwyczaj mają dziwnie usytuowane ogródki (a czasem nie mają wcale), właściwie zawsze oznacza to dużo trawnika do koszenia/grabienia lub chodnika do odśnieżania.

Dzięki za te praktyczne wskazówki i proszę o więcej! O co pytać i co sprawdzać? Co sie dzieje po złożeniu tej aplikacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, vlade said:

Do kupna samochodu, zanim wyrobisz prawo jazdy. State ID dostaniesz od reki, na prawko minimum dwa dni (najpierw teoretyczny egzamin i potem praktyczny, jesli sa wolne miejsca). No i do wykorzystywania wszedzie gdzie chca ID. Jak bedziesz mieszkac w Cinci to sie bez tego nie obejdziesz (znaczy samochodu). Umowy sa osobno.

A gdzie to state id sie wyrabia? Tzn w jakim urzędzie? I co do tego potrzebuje? Umowę najmu tylko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, MeganMarkle said:

Dzięki za te podpowiedzi. Problem w tym że na ten moment nie mam kompletnie czasu sie tym zajac, mam tonę pracy plus masę tematów do pozamykana w Polsce przed wyjazdem i gore rzeczy do pozbycia sie... tym niestety musze sie zajac najpierw. Nie mogę nawet kupić jeszcze biletów na samolot bo nie dopięłam terminów spotkań w US, wszystko będzie na ostatnia chwile. Na początek musze wiec ogarnac jakieś AirBnB żeby mieć jakikolwiek dach nad głowa, potem poszukamy na spokojnie...

Dzięki za te praktyczne wskazówki i proszę o więcej! O co pytać i co sprawdzać? Co sie dzieje po złożeniu tej aplikacji?

Po zlozeniu aplikacji najczesciej robia credit score check, o ktorym ostatnio duzo rozmawialismy :) Powiedz Pani/Panu, z ktorym bedziesz rozmawiac na ten temat, ze Twoj wyjdzie 0wy. Czesto nie stanowi to problemu, wystarczy np. swistek od pracodawcy o tym ze jestes zatrudniona, ale warto powiedziec prosto z mostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo!

a mam jeszcze pytanie kto wyda mi TIN i kiedy on będziemy potrzebny? Musze w pracy podać? Czy dopiero gdy będę sie rozliczać z podatków?

sęk w tym że chcą go ode mnie w oświadczeniu FACTA w banku (tu w Polsce), nie wiem co podać... chyba nie jestem jeszcze podatnikiem w US ? Czy juz jestem przez samą rezydencje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MeganMarkle napisał:

A gdzie to state id sie wyrabia? Tzn w jakim urzędzie? I co do tego potrzebuje? Umowę najmu tylko?

Tam gdzie prawo jazdy, w OH to sie chyba BMV nazywa. NIe wiem jak tam dokladnie jest, Kzielu pewnie napisze jak z roboty wroci, ale zazwyczaj potrzeba karty SSN i dwoch dowodow na mieszkanie w stanie, czyli umowa najmu, rachunek na adres w ktorym mieszkasz itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MeganMarkle napisał:

Co to znaczy przygotuj sie logistycznie? Nie do końca rozumiem.. zdaje sobie sprawę że podczas pobytu tam 2tyg mogę mieszkania nie znaleźć, nie wiem nawet czy będę mieć czas by go szukać bo będę zapewne po 12h dziennie pracować :/ 

co to znaczy "postaraj sie o jakaś poczte na swój adres"? Nie zamierzam brać byle jakiego mieszkania z umowa na rok tylko po to by mieć adres...?

 

Ty nie wiesz co znaczy logistycznie? Tak musisz zarzadzac czasem zeby ze wsztkim zdazyc, kazde twoje poczynanie musi ulatwiac, usprawniac nastepne Twoje dzialania.

Tutaj zaczal bym od Telefonu, jeszcze pierwszego dnia jak tylko wysiadziesz z samolotu.

postarac sie o pocztye tzn. zostaw dane adresowe ze swoim imieniem i nazwiskiem u operatora telefonicznego i w banku zeby otrzymac list. To bedzie w wielu przypadkach dowod na to ze jestes rezydentem tego Stanu, Miasta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...